Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

MUDr. Josef Jonáš: Nejezte vestoje!

1. 2. 2017

Ne vždycky máme čas si něco sami uvařit a především během práce jsme často odkázáni na veřejná zařízení. Ne každý také umí vařit, což je nejen v tomto případě opravdu nevýhoda, která by zasloužila nápravu.

Základní pravidlo zní: Pokud jdete do restaurace, nechoďte tam příliš hladoví! Jinak hrozí nebezpečí, že při výběru jídla bude vaše mysl nevědomky vyhledávat to, co vám přinesou nejrychleji.

Pokud chcete začít omezovat ve svém jídelníčku cukr, měli byste se doslova za každou cenu vyhnout tzv. fastfoodům, protože v nich v tomto ohledu jen sotva můžete očekávat něco dobrého. Podobnou pastí jsou benzinové pumpy, pokud není jejich součástí kvalitní restaurace s pestrou nabídkou jídel. V tomto směru je u nás situace podstatně horší než třeba v Rakousku, Německu nebo Itálii, k mání bývají většinou jen bagety nafouklé přemírou těsta, hot dogy, regály se sladkostmi a automaty na instantní kávu. Když máte hlad a jedete kolem, odřekněte si jídlo a kupte si jen láhev s obyčejnou vodou.

Organické nestačí

Stejně tak je nutné dát si pozor na balené výrobky a hotová jídla, protože mnohé z nich obsahují vysoké množství cukru i v případě, že jejich obal zdobí slova organické nebo přírodní.

Profesor Robert Lustig doporučuje nekupovat nic, co můžete jíst vestoje. O jídle potom nepřemýšlíte a pravděpodobně ho jíte rukama, což je špatně. Jídlo by pro vás mělo být doslova obřadem, a jak nabádá německý odborník na výživu Christian Wilhelm Echter, určitě byste se během něj měli vyvarovat mluvení o nepříjemných věcech, zejména nemocech.

Jídlo by mělo obsahovat proteiny, ovšem nikoli získané z pečiva, ale spíš z drůbežího masa. Důležité je, abyste zároveň zapomněli na všechny kečupy a dresinky, protože obsahují překvapivě velké množství cukru.

Káva? Děkuji, nechci!

Po jídle je mnoho lidí zvyklých dát si něco sladkého nebo alespoň kávu. Mimochodem, pokud jste zvyklí pít ji s mlékem, neměli byste se příliš divit tomu, že máte potíže s páteří. Nejlepší řešení je kávu zcela vynechat, protože podle posledních zjištění je podobně jako cukr zlodějem vápníku v těle. Pokud ji nemůžete nahradit například zeleným čajem, pijte ji hořkou. Podobné doporučení může platit i pro oblíbené firemní coffeebreaky neboli kávové pauzy. Káva z automatu nebo překapávače beztak nemívá příliš valnou chuť a mnoho lidí si ji proto vylepšuje právě cukrem a smetanou. Místo ní si můžete nosit například termosku s vlastním čajem, nejlépe japonským zeleným. Pokud máte pocit, že přitom budete nějak zbaveni radosti ze života, přijdete po krátkém čase na to, že je to přesně naopak.

Autor: MUDr. Josef Jonáš vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS