Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Dům podle feng shui je živý organismus

1. 7. 2015

Tradiční čínské učení feng shui se dá využít k harmonizaci domu nebo bytu. Najdou se ale i tací, kteří o energii a zdravém bydlení přemýšlejí ještě předtím, než jejich dům vznikne. Díky tomu mohou bydlet kvalitněji a lépe.

Energie Jin a Jang, živlový pentagram, schéma Pa-Kua nebo kompas LoPan. To je jen několik aspektů a pomůcek, se kterými pracuje tisíce let staré čínské učení feng shui. S jeho pomocí je možné harmonizovat prostředí, které nás obklopuje, ať už jde o byt, dům, nebo o naši kancelář. Díky jednoduchým změnám v interiéru lze dosáhnout lepší kvality života i zdraví.

Zásady feng shui používá při své práci například poradce zdravého bydlení Petr Makeš, zakladatel brněnské firmy Zdravý domov. Svým klientům nabízí komplexní posouzení jejich stávajícího domu nebo bytu a zaměřuje se také na návrhy staveb. Podnikatelům nabízí možnost vyladění interiéru a celkové image jejich firmy. „Naší snahou je zharmonizovat a uzdravit prostor, dům či byt, aby se v něm spokojeně a zdravě bydlelo. Aby si tam člověk odpočinul a načerpal síly. Po patnácti letech praxe jsme spolu s kolegy zjistili a v praxi ověřili pořadí důležitosti a vzájemnou provázanost jednotlivých metod harmonizace prostoru. Tyto metody jsme nazvali stavební medicínou,“ vysvětluje Makeš.

Energetická geometrie

Experti ze Zdravého domova posuzují především výběr vhodných materiálů, technologií a zabývají se také vlivem okolí na bydlení. Do této kategorie spadá například elektrosmog, geopatogenní zóny, ale i vliv silnic, okolních budov a krajiny. „Ve studiích nových nebo rekonstruovaných domů navrhujeme takové tvary budov, které co nejvíce podporují život uvnitř. Vychází to z mnohaletého výzkumu a praxe. Tuto oblast jsme nazvali energetická geometrie staveb. Uplatňujeme také zásady feng shui, které jsme ale přizpůsobili středoevropským podmínkám,“ zdůrazňuje Makeš.

Feng shui je metoda, která popisuje přírodní energie a jejich vliv v prostoru a čase na člověka. Mnohdy se o ní přitom píše zkresleně. „Je mnoho knih, které začínají uprostřed a v pořadí důležitosti jsou třeba na zadním místě. Lidé si danou knihu přečtou a zcela logicky v ní popsané rady neumí použít nebo se diví, že nefungují. Někdy se klade přehnaný důraz na rituály a čínská božstva nebo na čínskou výzdobu. Od žabiček počínaje a lampiony konče. To pak dělá feng shui medvědí službu. Tato metoda totiž neplatí jen pro Čínu. Lidé po celém světě mají odlišné zvyklosti, náboženské vyznání a estetické vnímání. Také příroda je v různých částech jiná. To všechno je nutné zohlednit,“ upozorňuje projektant.

Každý dům má páteř

Pro práci s feng shui používá firma speciální pomůcky. „Máme vlastní kompas LoPan, který je v češtině. Pomáhá nám lépe určit vliv energií v daném prostoru pro konkrétního člověka. Například optimální směry pro umístění vstupu do domu. Ukazuje i velmi zajímavé propojení feng shui s čínskou medicínou. Například to, která část domu ovlivňuje jaký orgán lidského těla, jakou emoci nebo vlastnosti jeho obyvatel. Vyvinuli jsme speciální program, který používáme při návrzích optimálních tvarů budov. Každý dům má totiž svoji energetickou osu, která je něco podobného, jako páteř u člověka. Je dobré ji nasměrovat správným směrem. Vychází například z rotace Země. Program také určuje energetický střed, který je srdcem domu, tzv. taiči,“ vyjmenovává Makeš.

Velmi důležité je podle něj naladit se na přání a charakter klienta. „Setkání s klientem je takový „psychologický“ rozhovor v dobrém slova smyslu. Při něm si popovídáme o jeho případných potížích i radostech, o životě, cílech i představách do budoucna. Při návrzích nových domů také probíráme, jak se budou jednotlivé místnosti využívat, jaké má který člen domácnosti koníčky, jakou práci, vztahy, kdo kde bude mít jaký pokoj a podobně. Dům, byt či firma musí být určené pro toho, kdo v nich žije nebo pracuje,“ myslí si Makeš.

Investice do života

Mezi jeho klienty se řadí jak rodiny s malými dětmi, tak starší páry, ale i majitelé firem, hotelů a obchodů. „Je zajímavé, že o zdánlivě „alternativní“ zdravé bydlení je zájem i mezi doktory, architekty nebo majiteli velkých firem. Oproti našim začátkům před patnácti lety si o tomto tématu můžeme dnes popovídat s kýmkoli. Už se na nás nedívají jako na něco exotického, ale berou tuto oblast jako nedílnou součást praktického, zdravého a spokojeného života. Vnímají to jako investici, která se velmi brzy vrátí a přináší kvalitu do jejich osobního i firemního života,“ upozorňuje.

Od svých klientů má Petr Makeš zatím jen pozitivní ohlasy. „Klienti nám říkají, že se v novém domě cítí dobře hned týden po nastěhování. Mají pocit, jako by v něm žili odjakživa. Jak ale rád říkám na přednáškách, má to jednu „vadu“. Návštěvy pak nechtějí odejít, protože se jim tam podvědomě líbí,“ usmívá se Makeš, který se svým týmem právě připravuje projekt výstavby rodinných domů podle filozofie zdravého bydlení. V současné době hledá vhodné místo a investora.

Rozšířený pohled

Celostní přístup k architektuře i okolní krajině prosazuje ve svých návrzích také architekt Oldřich Hozman. Pracuje tak nejen s principy feng shui, ale také s geomantií, ekologií a sakrální geometrií. „Celostní přístup zahrnuje rozšířený pohled na člověka, krajinu i architekturu. Jeho základem je tvorba zdraví ve všech těchto oblastech. To se na fyzické rovině projevuje životní vitalitou, prohloubením citového prožitku a nalezením vlastního sebeurčení,“ říká.

A jak se tato filozofie promítá konkrétně v jeho architektuře? „Životní vitalitu podporují například organické tvary, správné rytmizování prostoru a použití přírodních materiálů. Uplatnění detailů z oblasti uměleckého řemesla zase vede k hlubšímu smyslovému prožívání architektury. Když je ze staveb cítit dotek lidské ruky, vede to k obdivu, pozornosti, probouzení úcty a k potřebě se o dílo starat,“ domnívá se Hozman.

Příroda a tradice

V tvorbě se soustřeďuje na to, abych v každém člověku objevil jeho skrytá přání a jeho osobní moudrost, kterou si s sebou nese. „Klientovi umožňuji, aby se v procesu vzniku návrhu mohl uvolnit a sebevyjádřit. Proto například s klienty tvořím modely a chodíme společně do místa a do krajiny, kde bude stavba stát. Velký význam také přikládám oslavám položení základního kamene nebo tomu, aby byl na stavbách udržován vědomý pořádek a dobré vztahy,“ vysvětluje způsob své práce.

Hozman navrhl například celkovou koncepci a interiéry Domu osobního rozvoje Maitrea, který sídlí v Týnské uličce u Staroměstského náměstí. Jeho součástí je i vegetariánská restaurace. Rekonstrukce budovy, jejíž základy pocházejí ze středověku, trvala téměř tři roky. Využívaly se při ní přírodní a zdravotně nezávadné materiály a tradiční historické postupy. V celém domě jsou například hliněné omítky. Jako ekologický izolační materiál byly poprvé u nás použité desky z rákosu. Na výzdobě interiérů se podílelo hned několik umělců – sochař František Svátek, malíř Ivan Vosecký nebo designér Viktor Korejs.

Kácení za slunovratu

Dům osobního rozvoje slouží jako zázemí pro terapeuty a pořádají se v něm také nejrůznější přednášky. Jeho celková koncepce proto vychází z přání majitelů, aby dům dýchal příjemnou inspirativní náladou. „Aby se taková atmosféra v domě mohla vytvořit, dbám nejenom na estetickou úroveň, ale i na to, jak se v domě chováme při rekonstrukci. Záleží mi na dobrém řemesle i na duchovnosti, tvořivosti a slušném chování, které je možné při práci vědomě rozvíjet. Během prováděných prací se uskutečnily také blahořečení a oslavy pro budoucí dům, místo i pro používané materiály,“ zdůrazňuje Hozman.

Velmi pečlivě dbal i na samotný výběr materiálů. „Všechno dřevo jsem osobně vybíral v lese. Určil jsem také datum kácení stromů v období zimního slunovratu, kdy je měsíc v zemské fázi zvěrokruhu a kdy prochází takzvaným přízemím. To je čas, kdy je na obloze nejníže. V takovém období má dřevo úžasné vlastnosti – dobře se suší, nekroutí se a nepraská. Při stavbě domu se nám to vyplatilo. Trámy jsou krásně rovné a pevné,“ popisuje architekt.

Místo naplněné láskou

Podle zakladatele společnosti Maitrea Antonína Koláčka předčila rekonstrukce domu jeho očekávání. „Podařilo se nám vytvořit velmi harmonické prostředí. Celý dům funguje jako celek, který podporuje každého, kdo ho navštíví. Pro tak jemnou práci, která se odehrává v našich prostorách, je důležité, aby se lidé dokázali plně otevřít a s láskou se dívat do svého nitra. Proto jsme pro ně vytvořili místo, které je už láskou a harmonií naplněné,“ zdůrazňuje Koláček.

Každý, kdo podle něj do Maitrey vstoupí, se trochu zarazí, protože náhle pocítí něco nezvyklého. „Najednou vnímá zvláštní ticho a klid, což není v centru Prahy jen tak samo sebou. Většinou se lidem z toho klidu pak už nechce odejít, ale vlastně „musíme“ odejít každý den všichni. Nicméně si to ticho a klid neseme sebou a víme, že se můžeme vrátit.

V Domě osobního rozvoje se Koláčkovi nejvíce líbí použití přírodních materiálů, z kterých podle svých slov dokáže cítit život. „Když se jich dotýkám, tak můžu prožívat spojení s přírodou. U umělých materiálů velmi často cítím chlad. Miluju proto naše hliněné stěny, dřevěné obložení dveří, nábytek, zábradlí i kamennou podlahu v restauraci. Nádherné jsou také čarokrásné lustry, které jsou umístěné v celém domě. A hodně radosti mi přinášejí i buddhistické praporky, která vlají ve větru na střeše,“ usmívá se.

Autor: Martina Muziková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS