Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Ekokvětiny do každé rodiny!

1. 5. 2015

Naprostá většina řezaných květin se do květinářství dostává z rozvojových zemí. Přesto se stále najdou lidé, kteří nabízejí klasické české květiny, navíc pěstované bez chemie. Snaží se o jiný přístup než ten, který jim vnucuje globální trh.

Byli jste někdy v Keni nebo Zimbabwe? Láká vás výlet do Kolumbie, Thajska nebo Singapuru s malou zastávkou v Holandsku? Nejde o nabídku zavedené cestovní kanceláře, ale o běžnou trasu, kterou musí absolvovat čerstvé květiny, než se dostanou do českého květinářství. Je ale opravdu nutné, aby musely několikrát procestovat svět, než si je dáte doma do vázy?

Takovou otázku si položilo hned několik majitelů českých zahradnictví a květinářství. V České republice totiž i přes masivní dovoz květin stále fungují tradiční pěstitelé, kteří se specializují na typicky české odrůdy.

Férový přístup je základ

Zároveň přibývají i firmy, které se snaží o ekologický přístup ke květinám. Jednou z nich je například květinářství GreenDECOR, které sídlí na pražském Žižkově. Svým zákazníkům sice také nabízí některé květiny z dovozu, ale důsledně dbá na férový přístup. „Stejně jako u ovoce a zeleniny je dobré znát původ květin, které kupujete. Většina z nich se dnes pěstuje v rozvojových zemích, kde často nejsou dodržovány základní podmínky důstojné, bezpečné a dobře placené práce. Proto připravujeme z dovozu ty květiny, jejichž certifikáty zaručují férový přístup k lidem, kteří je pěstují, a odpovědné chování k životnímu prostředí,“ vysvětluje spoluzakladatelka firmy Michaela Krobová.

Obchod přitom z velké části nabízí také tuzemské květiny. „Jejich podíl se snažíme neustále zvětšovat. Nabídka se proměňuje i podle ročního období. V zimě využíváme hlavně květiny z dovozu, na jaře a v létě upřednostňujeme české dodavatele. A to nejen u květin. Například všechno proutěné zboží odebíráme od českého košíkáře. Nechceme totiž podporovat výrobky z Číny. Dovoz květin ze zahraničí ale nelze úplně vynechat. Například bez růží, které se pěstují převážně v Kolumbii, si už zákazníci naši nabídku nedovedou představit,“ dodává podnikatelka.

Vypěstuj si sám

Současná situace na trhu s květinami Michaele Krobové nevyhovuje. „Rádi bychom nabízeli také ekologicky pěstované květiny, ale není jednoduché je sehnat. Pěstitelů, kteří by je dodávali v biokvalitě, je u nás minimum. Proto jsme se rozhodli je začít pěstovat sami. V Dolních Měcholupech jsme si pronajali bývalé zahradnictví a první vlastní květiny chceme našim zákazníkům nabídnout už letos v sezoně,“ upozorňuje.

GreenDECOR ovšem není jen květinářství. Pod názvem GreenGARDEN nabízí firma také poradenství, realizace a údržbu zahrad. Zároveň provozuje e-shop s ekologickými hnojivy a dalšími potřebami pro pěstování rostlin. Její majitelé rádi spolupracují s podobně založenými sdruženími a neziskovými organizacemi. Ale vymýšlejí si i vlastní projekty. „Na jaře chceme zpřístupnit zahradnickou knihovnu. Zájemci si tak budou moci u nás na prodejně prostudovat odbornou literaturu. Vedle nás sídlí kavárna. Rádi bychom ve vnitrobloku vytvořili společný prostor, kde bude možné přečíst si informace o květinách u dobré kávy,“ prozrazuje Krobová plány do budoucna.

Jde to i bez chemie

Na ekologickém přístupu ke květinám si zakládají také Kytky od potoka. Projekt pěstování řezaných květin začal před rokem na opuštěném poli ve Velkých Přílepech díky Ivetě Kuráňové a Míle Hilgertové. Své květiny pěstují bez použití pesticidů, syntetických hnojiv a dalších chemikálií. „Když chcete něco pěstovat bez chemie, je nutné nad tím pořád přemýšlet. Základem všeho je zdravá půda, která si zachovává schopnost regenerace. Když je sama o sobě kvalitní, jsou zdravější i rostliny a není potřeba dohánět to chemií. Je také důležité každý rok střídat plodiny a nepěstovat na velkých plochách pouze jeden druh, což jednostranně vyčerpává půdu. Místo chemikálií je možné používat prostředky na přírodní bázi,“ přibližuje Hilgertová principy ekologického pěstování.

Z vypěstovaných květin vážou zahradnice svým zákazníkům květiny na míru. „Ptáme se jich, co se jim líbí a jaký je účel kytice. Naše květiny jsou jiné než v klasických květinářstvích. Respektují roční období a jejich estetika se tak každý měsíc liší. Zákazníkům můžeme nabídnout i druhy, které si jinde nekoupí. Najdou tu i květiny, které si možná pamatují z dětství z babiččiny zahrádky,“ usmívá se květinářka.

Vše je na domluvě

Kytky od potoka nabízejí květiny k nejrůznějším příležitostem, jako jsou narozeniny nebo promoce. „Rády ale děláme i výzdobu pro svatby a na nejrůznější akce. Není pro nás problém všechno dozdobit na místě. Převoz květin je totiž vždycky problematický. Všechno je na individuální domluvě. Jsme na začátku a nemáme ještě vybudovanou síť stálých odběratelů. Zájemcům o naše květiny zatím můžeme nabídnout osobní předání v Praze, nebo mohou přijet za námi na statek,“ dodává Hilgertová.

Netradiční květinářství nabízí i originální systém poukázek. „Hledaly jsme způsob, jak získat bez půjčky prostředky na výsadbu květin. A napadly nás poukázky. Jejich nákupem nám naši zákazníci umožní na jaře zainvestovat do nákupu trvalek, z kterých jim potom v sezoně uvážeme kytici. S jejich prodejem jsme byly úspěšné, což nás mile překvapilo. Navíc díky nim získáváme kontakty na lidi, které zajímá jiný přístup ke květinám. Naši zákazníci nechtějí květiny z globálního trhu, jejichž cena je nízká jen díky ničení přírody a vykořisťování pracovníků,“ zdůrazňuje pěstitelka.

Kytky v Kuchyňce

Služeb Kytek od potoka využívá například zakladatelka pražské komunitní zahrady Kuchyňka Hana Vacková. „Fascinuje mě, co Iveta a Míla dělají. Jejich květiny jsou úplně jiné, než jaké se dají sehnat v obchodech. A často i déle vydrží,“ říká.

Kytky od potoka a Kuchyňka spolupracovaly na dvou akcích pro veřejnost. „První z nich byl Restaurant day, což je akce, na které si každý může otevřít vlastní restauraci. Míla s Ivetou nám na ni dodaly květiny. Mohli jsme tak nabízet květinové chlebíčky, kandované lístky růží nebo dorty ozdobené okvětními lístky. Je skvělé, že jejich květiny jsou skutečně jedlé. Na rozdíl od jiných zahradníků vůbec nepoužívají postřiky. Na další akci k nám přinesly květiny a zájemci si z nich mohli uvázat vlastní kytici,“ popisuje Vacková.   

Květina jako umění

Zajímavou alternativu k ekologickému pěstování květin představuje brněnský Efemér. Jedná se o originální uskupení, které tvoří dvě zahradní a krajinářské architektky Lucie Králíková a Klára Zahradníčková. Efemér založily, protože jim leží na srdci některé dnešní postupy v obchodu s řezanými květinami. „Globální trh zapříčinil zánik téměř všech malopěstitelů květin a zahradnictví v našem sousedství. Kvůli přešlechtěným květinám se navíc šíří zvrhlá estetika „floristického umění“, která nám podsouvá pocit studu za obyčejnou kytku z venkovské zahrady nebo ze sobotní vycházky za město,“ shodují se na principech, vůči nimž se snaží svojí tvorbou vymezit.

Práce s květinami je tak pro ně spíš tvůrčím procesem než odcizenou průmyslovou produkcí. „Nejsme žádné aranžérky a floristky, vlastně nejsme ani moc dobré zahradnice. Jen zkoušíme pracovat s místními květinami více výtvarně a snažíme se jim ponechat jejich přirozený vzhled. Pro nás je důležité, že známe místa, kde naše květiny vyrůstaly. Pěstujeme je na vlastní zahradě ve městě v souladu s principy ekologického zemědělství. Co si nevypěstujeme, kupujeme od lokálních dodavatelů nebo v zahradnictví. Rády také používáme rostliny, které se vyskytují volně v příměstské divočině nebo v opuštěných zahrádkářských koloniích,“ upozorňují Lucie s Klárou.

Nejde jen o krásu

Své zákazníky se snaží nejdřív poznat a potom jim vymyslet kytici přímo „na míru“. Hodně času jim zabere i samotný sběr materiálu. Příprava kytice se tak u Efeméru může protáhnout i na několik týdnů. Obě architektky si se zákazníky rády dopisují, vyměňují si s nimi fotografie, texty nebo hudbu, jejichž prostřednictvím se na ně snaží naladit. Když mají vymyšlený koncept, musí najít ten správný materiál. „Sesbírat to dohromady zabere klidně celý den. Pak musíme vše upravit tak, aby bylo možné s rostlinami dobře pracovat. To si do naší pracovny zveme pomocníky a probíhá takzvaná skupinová terapie. Všichni si chtějí odpočinout od práce s lidmi i od práce před svítící obrazovkou počítače,“ dodávají výtvarnice.

Nejčastější zakázkou bývají kytice k různým událostem – narozeninám, promocím, svatbám nebo pohřbům. „Někdy také jezdíme přímo na místo, řešíme výzdobu interiérů a snažíme se navázat na krajinu, která místo obklopuje. Našim zákazníkem je kdokoli, kdo ocení náš výtvarný rukopis a současně mu není lhostejné životní prostředí a témata, která s ním souvisejí. Máme rády pravdivost, civilnost, s kapkou ironie a nekonvenčnosti. Snažíme se překročit představu, že květiny jsou jen hezké,“ popisují svůj styl.

Intimní rozměr

Inspiraci hledají všude kolem sebe. Nejčastěji v knihách a na cestách, když jezdí zkoumat českou krajinu a lidi, co v ní žijí. Rády totiž oživují rituály a kulturní zvyky spojené s květinami. „Když se dozvíme o nějakém zajímavém zvyku, který se dochoval až do dnešních dní, jedeme se na to místo osobně podívat. Pro nás je důležité přímo se ho účastnit a pak ho zapojit do naší tvorby. Nejde nám o to, jen něco bezhlavě kopírovat, ale spíš to pochopit a promítnout do našich konceptů,“ přibližují Lucie s Klárou princip své tvorby.

Pro Efemér je také typické, že se obě výtvarnice snaží před médii zůstat v anonymitě. Nechtějí prezentovat svoje fotografie, ale svojí práci. Z tohoto důvodu už odmítly i natáčení pro Českou televizi. „Jsme introvertní a nejsme zvyklé exhibovat na veřejnosti. Snad je to i v důvěrnosti úkonů a míst, které s Efemérem souvisí. Provádíme rituály a chodíme na výpravy do městské divočiny, což je velmi intimní prostor. Zahrady jsou soukromým místem našich rodin, kam nechceme zvát cizí lidi. Když ale získáme důvěru, akce je myšlenkově nebo vizuálně silná, tak pro nás není problém Efemér veřejně prezentovat,“ uzavírají Lucie Králíková a Klára Zahradníčková.  

Autor: Martina Muziková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS