Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Jehlice vám bodne!

1. 11. 2017

Lidové léčitelství nazývá jehlici trnitou nepříliš poetickým názvem babí hněv. Proč? Kdysi dávno prý báby pruty jehlice trnité mrskaly nevěrné ženy a dívky. Trochu paradoxně proto zní, že je to bylinka svými účinky pro ženy příznivá.

Jehlice roste ve střední a částečně i v severní Evropě. U nás ji hojně nalezneme v teplejších oblastech na loukách, stráních a suchých pastvinách. Dorůstá do výšky okolo 60 centimetrů, má růžové květy motýlovitého tvaru. Kvete v červenci a srpnu. Plodem je vejčitý lusk, obsahující jedno až tři semena. Využívá se kořen, který se sbírá na podzim (v říjnu a listopadu), kdy se do něj stáhne největší množství účinných látek. Suší se ve stínu. Pokud sušíme uměle, teplota by neměla přesáhnout 50 °C.

Odplavuje škodliviny

Jehlice obsahuje glykosidy, hořčiny, třísloviny, éterický olej, pryskyřice, škrob, saponiny, fytosterol a další důležité látky. Používá vždy tam, kde je třeba zvýšit a urychlit odplavování škodlivin z organismu. Léčí ledviny, močový měchýř a močové cesty. Odvodňuje, čistí krev a je značně močopudná. Pomáhá rozpouštět močové a ledvinové kameny a brání jejich vzniku. Užívá se při dně a revmatismu (revmatoidní artritidě), při problémech s lymfatickými žlázami a látkovou výměnou. Kromě toho se přidává také do čajů určených pro ženy na úpravu menstruace i při léčbě neplodnosti. Doporučuje se při revmatismu, močových kamenech a můžete ji zkusit i ve formě sedací koupele při hemeroidech.

Tinktura i čaj

Z jehlice se snadno připraví tinktura. Omytý kořen se ihned nadrtí, namele nebo nastříhá na co nejmenší kousky a zalije se čistým 45% lihem. Po zhruba třech týdnech macerování se přefiltruje a užívá v dávce třikrát 30 kapek denně. Jako čaj se připravuje formou odvaru (polévková lžíce sušeného kořene na dva až tři decilitry vody) a pije se dvakrát až třikrát denně.

Jehlici ale není dobré užívat dlouhodobě, protože může z těla vyplavit zdraví prospěšné látky. Je proto třeba dbát na pauzy v léčbě. Těhotné a kojící ženy by se měly léčbě jehlicí raději úplně vyhnout.  

Jehlice v detoxikaci

Účinků jehlice trnité využívá i detoxikační medicína. Obsahuje ji například přípravek Joalis WLHerb, který přispívá k normální funkci metabolismu tuků. K dostání je v e-shopu na stránkách www.joalis.cz nebo www.eccklub.cz.

Autor: red vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS