Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Jste ve stresu? Zkuste meduňku!

1. 7. 2016

Meduňka lékařská je jednou z oblíbených bylinek, kterou si můžete vypěstovat doma v truhlíku, v květináči i na záhonku. Její latinský název zní Mellisa officinalis a lidově se jí přezdívá medunice, medovka, sladký balzám nebo včelanka.

Pověstná je zejména svými účinky při nespavosti. Pokud se vám tedy často stává, že nemůžete usnout nebo se každou chvíli v noci probudíte, zkuste si z ní připravit čaj nebo tinkturu. Dále působí proti nadměrnému stresu a přehnané úzkosti. Se stresem se mnozí z nás potýkají každý den. Zapomeňte na to, že vás meduňka vytáhne z hluboké deprese, tak silné její účinky rozhodně nejsou. Částečně však pomáhá i tím, že vás přiměje k odpočinku. Když pijete hrnek horkého meduňkového čaje, měli byste jen relaxovat.

Recept na vitalitu

Meduňka se dále podílí na snižování krevního tlaku, zlepšování zažívání a tlumení bolestí. S vysokým tlakem se potýká mnoho z nás. Jak jistě víte, je to nepříjemné postižení, které se velmi obtížně léčí. Obzvlášť když žijete zdravě a nemáte nadváhu. Meduňka však může být příjemným doplňkem ke konzervativní léčbě. V našem trávení působí tak, že potlačuje tvorbu plynů a zvyšuje sekreci žluči. Zároveň pomáhá řešit žaludeční a ledvinové koliky.

Jako prevence působí meduňka lékařská například na astma. Moderní medicína dále prokázala její účinky proti virům, kdy pomáhá při různých povrchových infekcích (například při oparech), potlačuje revmatické otoky a modřiny. Také je vhodná při překyselení organismu, kdy pomáhá obnovit acidobazickou rovnováhu. V této oblasti pomáhá spíš jako prevence. Vhodné je její užívání i v mateřství – při problémech se spánkem nebo při bolestech bříška. Meduňka je tedy zaručeným receptem na svěžest, vitalitu, bdělost a dobrou náladu.

Nenáročná trvalka

Pokud se rozhodnete pěstovat meduňku, určitě vás potěší, že nevyžaduje téměř žádnou péči. Navíc je to trvalka, což znamená, že vám v zahrádce vydrží i několik let. Pochází z oblasti Středomoří a Malé Asie, i v našich podmínkách ale dorůstá výšky až 90 centimetrů. Při sklízení meduňky můžete sbírat listy, případně i celou nať. Postupně otrhávat se dá už od května, doba největší sklizně ale přichází na řadu začátkem léta, tedy v červnu a v červenci. Rostoucí meduňku se vyplatí hlídat, protože jakmile vykvete, ztratí část svého aroma. I proto se sklízí ještě před květem.

Meduňku spolehlivě uchováte jako sušenou, kdy ji sušíte ve stínu nebo ve speciální sušičce, a to maximálně na 40 stupňů. Skladování je vhodné jen v dobře těsnících nádobách a nasušenou meduňku byste neměli používat déle než jeden rok. Poté se už vyplatí nasušit a používat novou. Sušení by mělo být rychlé, protože jinak hrozí zhnědnutí listů.

Bez relaxace to nejde

Meduňka se dá snadno doplnit i dalšími bylinkami. Například můžete vyzkoušet bylinnou tinkturu na nervovou soustavu, která obsahuje kromě meduňky lékařské také třezalku, šalvěj nebo mátu. Oblíbené jsou i bylinné čaje, do kterých se kromě meduňky a třezalky přidává také řebříček. Tato směs uvolňuje psychické napětí, uklidňuje a tlumí úzkostlivé stavy. Jestliže vás trápí problémy se spánkem, můžete zkusit směs meduňky, třezalky, chmelu a heřmánku.

Nepočítejte však s tím, že vám meduňka nabídne rychlé řešení vašich problémů. Jedná se o přírodní léčivo, které na organismus působí mnohem šetrněji a také menší silou než chemické léky. Účinky meduňky v porovnání s nimi tak budou rozhodně mírnější a méně intenzivní. Pokud chcete, aby vám meduňka pomohla, je potřeba hlavně uvolnit mysl a příjemně relaxovat.

Autor: red vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS