Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Kostival lékařský: Kam se kosti valí?

1. 10. 2017

Kostival patří mezi naše nejúčinnější léčivé rostliny. Ještě ve středověku se používal místo sádry na zlomeniny kostí, z nastrouhaných kořenů se připravila kaše, která rychle ztvrdla. Dnes se využívá hlavně ve formě obkladů.

Není to bylina nijak zvlášť hezká – je chlupatá, má fialový květ, kořen je zvenku tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý a tlustý jako palec. Na řezu je slizký a pocitově mazlavý. Listy jsou velmi drsné a špičatě zakončené. Léčivé účinky má ale vynikající. Kostivalový krém nanesený co nejdřív na místo modřin, výronů nebo menších zlomenin často minimalizuje opuchnutí a podporuje hojení. Pomáhá také při křečových žilách a pooperačních jizvách. Nesmí se ale nanášet na otevřená zranění, pouze na okraje rány.

Kořen a listy

Kostival se vyskytuje téměř po celé Evropě, méně často roste v jižních a severních oblastech. V Česku ho lze najít na celém území od nížin až po podhorské oblasti. Roste na vlhkých loukách, na březích řek, na zaplavených polích, v křovinách i podél cest.

Kořen vykopáváme na jaře a na podzim, nejlépe rycími vidlemi. Měli bychom ho rychle omýt, rozpůlit a usušit při maximální teplotě 45 °C. Čerstvá nať se sbírá před i v době květu. Nejmladší listy lze použít na špenát nebo přidat do polévky. Dají se z nich také udělat podpůrné zálivky a postřiků, které působí jako hnojivo.

Od tinktury po čaj

Rostlina je bohatá na slizové látky, třísloviny, silice a alkaloidy. Listy obsahují vápník, draslík, fosfor, vitaminy A, C a B12, allantoin a cholin. Kostival podporuje tvorbu červených krvinek, působí protizánětlivě a má příznivé účinky na záněty žaludeční sliznice.

Tinktura, kterou si lehce sami připravíme, v sobě skrývá obdivuhodnou moc. Velmi rychle uleví například při revmatismu a otocích kloubů. Také listy pomáhají téměř okamžitě, když je povaříme a jako teplou kaši položíme na bolavé končetiny. Z kořene je možné připravit i čaj, který se používá při bronchitidě, poruchách trávicích orgánů či zápalu pohrudnice.

Kostival v detoxikaci

Účinků kostivalu lékařského využívá i detoxikační medicína. Obsahuje ho například přípravek Joalis Hepar, který slouží k odstranění různých toxinů z jater. K dostání je v e-shopu na stránkách www.joalis.cz nebo www.eccklub.cz.

Autor: red vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS