Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Lovec mamutů v nás

6. 5. 2014

Žijeme mezi monitory počítačů a televizními obrazovkami, s mobilem u ucha, v hluku aut, prachu velkoměst a spěchu 21. století. Nemůžeme tedy prožívat stejný stres jako pravěký lovec mamutů. Jenže ho prožíváme.

Díky mozkové kůře umíme analyzovat, vybírat řešení, kriticky hodnotit a posuzovat, ale máme i takzvaný starý mozkový kmen, který měli už pravěcí lidé. Jejich mozkový analyzátor „pramozku“ vyhodnocoval nebezpečí. Když něco ohrožovalo život, spouštěly se poplachové reakce: stoupla hladina cholesterolu a krevní srážlivost, zmobilizoval se antidiuretický hormon, kortikoidy a další, dala se do pohybu voda i elektrolyty, spustila se zvýšená produkce mastných kyselin, aktivovala se filtrace v ledvinách, změnilo se dýchání, tedy přívod kyslíku do mozku a plic, stejně jako svalové napětí a pocení, cukr a tuk se uvolňoval do krve. Protože by všechny procesy probíhající skrze „počítač“ mozku měly být v rovnováze, docházelo k narušení homeostázy výše popsanými způsoby. Mozkový „pramozek“ existoval už před 450 miliony let a sloužil jako impulz k útěku nebo útoku.

Stresované tkáně

„Pramozek“ se svým programem reagování na stres nám zůstal. Donutí organismus ke stejnému narušení homeostázy a k dalším úkonům jako před stamiliony let. Při nebezpečí jsou zaktivovány nejstarší pudy, které slouží k sebezáchově a uchování druhu. Ovšem náš boj o přežití v každodenním civilizovaném životě vyvolává tisíckrát větší reakce. Prastarý zakódovaný systém se nezměnil. Když už organismus nemůže v tomto kolotoči akce a reakce vydržet, přichází nemoc.

Jednoznačným viníkem je stres. Nemám přitom na mysli jen obecný pojem. Toto slovo anglického původu znamená i napětí nebo tlak neustále „vystresované“ tkáně, ta pak nemá sílu vrátit se do původního stavu. Všechny toxiny, které získáváme dědičně nebo z vnějšího prostředí, se „zavrtají“ do takové tkáně, která se neumí uvolnit a vyplavit je. Tak vznikají infekční ložiska.

Z jedů v orgánech vznikají choroby, jež nazýváme civilizační: cukrovka, alergie, astma, bolesti kloubů, problémy s páteří až po rakoviny a srdeční příhody. Infekční ložiska se dokážou uchovat ve stresovaných tkáních po celé generace lidského rodu a děti se pak rodí s vrozenými poruchami.

Nový program

Jak uvolnit stresované orgány? Snažíme se pomocí praktik, jako jsou relaxace, meditace, kineziologie, regrese nebo různé sportovní aktivity, udržet homeostázu v rovnováze. Jde o boj s „pramozkem“, jemuž chceme vnutit jiný program, jinou reakci na stres. Je to velká každodenní dřina a my, lidé vyspělé civilizace, hřešíme v životosprávě i v dodržování pravidelných pohybových nebo relaxačních aktivit. Dokonce i tehdy, když už se ohlásí nemoc.

Při detoxikaci, kterou stále zdokonalujeme, se vlastně jen polykají preparáty. To je trend dnešní uspěchané doby. Po vyčištění se tkáň uvolňuje, toxiny se vyplavují a následně se mění i naše povaha. Nejsme stlačeni, nemáme ve tkáních stres a toxiny. Přestáváme trpět strachy a úzkostmi. Lovec mamutů v nás ale stále zůstává, takže nesmíme polevit.

Autor: MUDr. Josef Jonáš vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS