Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Pusťte na to fenykl!

1. 1. 2018

Fenykl obecný patří do jedné rodiny s kmínem, anýzem nebo koriandrem, tedy do skupiny rostlin, které mají široké užití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Používal se ve staré Číně, Indii, Orientu i v oblasti Středomoří.

Fenykl můžeme směle označit za typickou středomořskou bylinku. Ve středověku byl symbolem zahánění zlých sil a čarodějnic. Za tímto účelem se dávaly větvičky fenyklu nad domovní dveře nebo se zasouvaly do klíčových dírek. Později vzrostla obliba jeho semen jako prostředku na zlepšení zažívání. Fenykl „čistí“ a posiluje oči, má mnoho léčivých účinků, které moderní lékařství potvrdilo. Využití má ale i v cukrářství nebo parfumerii.

Konec kašle

Tato rychle rostoucí víceletá bylina dosahuje výšky až dvou metrů. Stonek je dutý a nese jemně zpeřené listy. Má dlouhý a silný kořen, který je téměř nemožné vytrhnout. Hroznovité květenství (tzv. složený okolík) má sytě žluté květy. Kvete od července do srpna. Plodem je dvounažka, typická pro čeleď miříkovitých. Plod je velmi aromatický.

Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv. Dále se přidává do kojicích čajů, protože kromě výše uvedeného zvyšuje i tvorbu mateřského mléka. Tlumí také kašel, podporuje vykašlávání hlenů, používá se jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu.

Léčivý prášek

Používají se drcená semena, tedy prášek. Denní dávka je až 10 gramů, rozdělená do tří částí. Dá se užívat jak čistý prášek, tak podrcená semena, ze kterých se dělá nálev. Obojí lze přidávat do směsí. Prášek se dá také rozmíchat v mléce a vypít. V praxi se nadrtí v hmoždíři jedna kávová lžička, přelije se dvěma až třemi decilitry vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat. Užívá se dvakrát až třikrát denně. Z celé čerstvé natě lze dělat i tinkturu, která ulevuje od žaludečních potíží. Kořen se používá k léčení močového traktu a při močových kaméncích. K výplachům očí se používá dobře přefiltrovaný nálev fenyklu a světlíku (případně měsíčku) v poměru jedna ku jedné.

Fenykl v detoxikaci

Účinků fenyklu obecného využívá i detoxikační medicína. Obsahuje ho například přípravek Joalis Imun, který podporuje správnou funkci imunitního systému. K dostání je v e-shopu na stránkách www.joalis.cz nebo www.eccklub.cz.

Autor: ROŠ vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS