Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Simona Procházková: Lékař léčí, byliny uzdravují

1. 9. 2017

Simona Procházková je zakladatelkou manufaktury na zpracování léčivých bylin a autorkou populárně naučných knih a článků. Především je ale nadšenou propagátorkou užívání bylinek a dalších darů přírody v každodenním životě.

Jak jste se k bylinkám dostala?

Mojí cestu k bylinkaření vnímám jako něco zcela přirozeného, co mi bylo dáno. A pro co jsem se rozhodla ve vztahu k přírodě, k Zemi a životu na ní.

Co vás na léčivkách fascinuje?

Ta různorodost a to, že v přírodě najdeme úplně všechno, co pro své zdraví potřebujeme, je to naprosto dokonalé.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější léčivky?

Kopřiva a třezalka tečkovaná. Kopřivu mám ráda proto, že ji najdeme všude a je snad úplně na všechno, a třezalku pro její výrazné rozveselující účinky.

Máte ve své lékárničce vůbec nějaké léky?

Něco málo by se v ní našlo, ale otvírám ji jen velice sporadicky.

Z vlastnoručně nasbíraných nebo vypěstovaných bylinek připravujete nejrůznější léčebné kapky a tinktury. Jak výroba probíhá?

Procesem macerace, což je louhováním v čistém alkoholu. Největší úspěch mají antibiotické kapky a kúra na zlepšení činnosti ledvin.

Kapky nejen vyrábíte a prodáváte, ale také sestavujete léčebné kúry na míru. Jaké kúry máte ve své nabídce?

V současné době nabízím 26 druhů léčebných kúr, přičemž každá z nich v průběhu zhruba dva měsíců cíleně regeneruje danou část organismu. Jedná se například o kúru ledvinovou, jaterní, na ženské orgány, slinivku, srdce, mozek nebo třeba na prsa.

Na prsa? Co se na nich regeneruje?

Bylinky obsažené v této kúře pomáhají v řádném prokrvování prsní tkáně, dále čistí lymfatické žlázy a také podporují elasticitu a vzhled pokožky.

Co všechno se dá užíváním bylinných přípravků vyléčit?

Příroda má lék na všechno, ale spíš než na samotnou léčbu kladu důraz na prevenci a posílení organismu, aby k nemoci nemuselo vůbec dojít.

Kdo jsou vaši klienti?

Má klientela se neustále rozrůstá, a to především na základě osobního doporučení, a v tom shledávám, že je má práce smysluplná a úspěšná. Klientů, kterým jsem prostřednictvím bylinné léčby pomohla, je nepřeberné množství. Uvádět někoho konkrétního, by nebylo vhodné, ale na druhou stránku bych například ráda zmínila své úspěchy v léčbě neplodnosti u žen i mužů, čehož jsou důkazem například Josefínka, Marijánka, Honzík, Eliška a řada dalších.

Co jim pomohlo?

V první řadě svým klientům vždy doporučuji začít cílenou regenerací základních čističů, což jsou ledviny a játra. Tyto orgány se totiž podílejí na téměř všech funkcích v těle. Jakmile jsou jen trošku oslabené, hned se to někde projeví. A životní styl dnešní doby jim dává dost zabrat.

Byliny si buď nasbíráte ve volné přírodě, nebo je sama pěstujete. Co všechno se dá najít ve vaší bylinkové zahradě?

Část bylin s manželem sbíráme ve volné přírodě, část máme na naší zahradě: šalvěj, kotvičník, gotukolu, maralí kořen, levanduli, pelyněk, zeměžluč, hořec žlutý, moruši, rakytník, aronii, trnku. Jediné, co si objednávám z kvalitních čistých zdrojů, je exotické koření jako kardamom, badyán, hřebíček, skořice nebo vanilka.

Jste také autorkou řady knih, jak jste se dostala ke psaní?

V průběhu let jsem získala spoustu informací a zkušeností, o které jsem se chtěla podělit s ostatními lidmi. Mé knihy jsou tedy ryze praktické a chtěla jsem čtenářům předat tipy, jak si mohou se svými zdravotními neduhy jednoduše, rychle a šetrně poradit sami z pohodlí domova.

Jaké máte ohlasy na knížky? Využívají čtenáři vašich rad a receptů?

Mé knihy mají velmi pozitivní ohlasy, čtenářům se líbí především jejich jednoduchost a praktičnost.

Máte ještě nějaký sen spojený s bylinkami?

V současné době s manželem pracujeme na rozšíření naší bylinkové zahrady a rádi bychom úspěšně uvedli na trh námi připravovanou bylinkovou řadu léčebných přípravků pro zvířata.

Pro jaká zvířata bude vhodná?

Naše bylinné kapičky jsou a budou určené pro všechny domácí a hospodářská zvířata. V současné době máme už několik stálých pacientů, především z řad psů, koček, morčat, králíků, koní a drůbeže.

Jak se dá podle vás předcházet nemocem?

Nejdůležitější je vždy prevence. Nečekat, až se nemoc přihlásí, ale předejít jí. Pro tyto účely máme v naší nabídce bylinkové kalendárium. Rok je v něm rozdělen na 12 měsíců a v každém měsíci je v ohrožení nějaký orgán, který je právě v tuto dobu dobré posílit. Během celého roku se tak cíleně zregeneruje celý organismus, což je paráda!

Autor: Jarmila Zechová Syptáková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS