Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Slovo má hluchavka

1. 9. 2017

Jednou z nejrozšířenějších léčivých rostlin planě rostoucích v české krajině je hluchavka. Její léčivé účinky znali už ve starověku, kdy se užívala pro zmírnění horečky a revmatismu, zastavení krvácení či ulehčení od průjmu.

Že je hluchavka vzhledově podobná kopřivě, si lidé všimli už dávno. A protože nepálila, říkali o ní, že je „mrtvá“ nebo „hluchá“. Už starověcí botanici ji doporučovali na léčení některých neduhů. Užívali ji na zmírnění horečky a revmatismu, protože podporovala pocení. Z jejích lístků pak dělali čaj na ulehčení od průjmů. Obklady z čerstvých rostlin pomáhaly zmírňovat otoky a urychlovaly hojení nejrůznějších kousnutí, bodnutí a popálenin. A věřilo se také, že obklad z hluchavkové směsi dokáže potlačit melancholii.

Proti kašli i průjmu

Dnes je o hluchavce známé, že obsahuje řadu zdraví prospěšných látek: silice, slizové látky, třísloviny, saponiny, histamin a řadu stopových prvků. Kvůli obsahu slizu dovede chránit sliznice, působí protizánětlivě a napomáhá uvolňování hlenů. Výborně se proto hodí do čaje při zánětech horních cest dýchacích a přidává se i do různých směsí na kašel. Při výplachu nosu hojí i zánět nosohltanu.

Listy hluchavky jsou v lidovém léčitelství oblíbeným prostředkem proti průjmům, úplavici a střevním kolikám. Vzhledem k protizánětlivému působení se používají při zánětu střev a žaludku. A protože je jejich působení velmi příjemné a bez vedlejších účinků, dají se s úspěchem použít i u dětí.

Otrhat, nemačkat

Hluchavka kvete od května do října. Sbírají se květy bez kalichů, a to pouze za suchého počasí. Květy se nesmějí pomačkat a zapařit, jinak rychle zhnědnou. Musí se co nejrychleji sušit, nejlépe umělým teplem do 35 °C. Dobře usušené květy chrastí, mají bílou až slabě nažloutlou barvu a jsou bez zápachu. Skladují se v hermeticky uzavřené tmavé sklenici, protože nasávají vlhkost a mohly by během skladování zhnědnout. Sušit se dají i listy nebo celá nať hluchavky, která se pak využívá do koupele. Nať i listy obsahují podobné účinné látky jako květy, i když v menší míře.

Autor: red vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS