Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

3 nejdrsnější sporty pro vaše zdraví

28. 5. 2014

Pobíhání za míčem vám přijde nudné, poskakování v tělocvičně do rytmů hudby uhozené a lezení po horách nedostupné? Pokud patříte k těm, které běžné oblíbené sporty prostě nebaví, můžete vyzkoušet něco nového, netradičního. A třeba i trošku drsnějšího!

1. MMA

Všechny bojové sporty jsou drsné. Nesnažíte se v nich totiž dát gól, nebo odpálit míček. Cílem zápasů je soupeře přeprat a klidně mu udělat i monokl, nebo ho rovnou knokautovat. Některé „light“ verze bojových sportů se tváří vlídněji – snažíte se skórovat lehkými ranami, které nemají za účel soupeře přizabít. Pointa je ale stejná – bij, nebo budeš bit.

MMA neboli Mixed martial arts (smíšená bojová umění) mezi ty „lehčí verze“ ale nepatří – spojují v sobě to nejlepší (pro někoho možná nejhorší) ze všech možných bojových sportů. Bojuje se v nich ve stoje i na zemi a od účastníků se očekává, že budou připraveni na všechno – údery pěstí, kopy, srážení na zem, rány loktem i koleny, páčení končetin, a dokonce i škrcení.

Historie tohoto sportu sahá až do starověkého Řecka, kde se mu říkalo pankration. Tehdy bylo povoleno i vypichování očí nebo údery na genitálie. Zápasy v extrémním souboji často končily smrtí. Do moderní podoby se ale MMA dostalo až ve 20. století v Brazílii. Rodina Graciů založila tradici zápasů bez váhových omezení a omezujících pravidel. Popularita vzrostla zhruba před 20 lety díky šampionátu, který se koná ve Spojených státech.

Ačkoliv se zápas v tomto sportu může zdát jako sebevražda, bylo prokázáno, že procento těžkých úrazů je stejné jako u jakéhokoliv jiného bojového sportu.

Udrží mě fit? Určitě! A mnohem víc – i když jde o bojové umění, které podléhá určitým pravidlům, mnoho úderů a chvatů se hodí při sebeobraně. Naučíte se i to, jak zpracovat útočníka na zemi.

Mám se bát? Záleží, jak daleko to v tomto sportu dotáhnete – v tělocvičně nebo na tréninku vás vážný úraz nečeká, možná jen nějaký ten namožený sval. Na vyšší úrovni už může přibýt monokl nebo krvavý nos. Zlomeniny a otřesy mozku hrozí většinou jen profesionálům.

Zaujalo vás toto téma?
Více se dočtete v aktuálním čísle BIOREVUE!

Autor: Dagmar Čechová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS