Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Gotické antidepresivum

16. 6. 2014

Prostě vejdete dovnitř a podíváte se nahoru. Tam, kde by se měly gotické sloupy spojit jako ruce při modlitbě, není nic než nebe. A vy cítíte, jak na vás dopadá důstojnost tohoto místa. A ještě něco navíc. To, pro co sem jezdí návštěvníci z celé republiky

Sama jsem do chrámu v Panenském Týnci zavítala poprvé vloni na podzim, tehdy v průvodu svátečně oděných hostů na svatbě mé kamarádky. K formálně řečenému radničnímu „ano“ měl tento obřad daleko. Už jen pro tajemnou energii místa, která obklopila všechny svatebčany, sotva prošli vstupní branou.

Ať už na síly mezi nebem a zemí věříte nebo ne, je chrám opředen záhadami od začátku až do konce. Není známo, kdy přesně byl založen, ani kdo a proč ho nechal postavit. V různých kronikách se objevují letopočty od konce 13. až po polovinu 15. století, při nich jsou uvedena i různá jména tehdejších pánů. A přesně tak, jako je nejasný vznik chrámu, neví se ani, co jeho stavbu zastavilo.

Léčivé místo uprostřed

Ať už to bylo cokoliv, jedno je jisté i vědecky podložené: gotická stavba se nachází ve velmi silném elektromagnetickém poli. Uprostřed ní je místo, které je podle badatelů průsečíkem nejsilnějších energií. Jeho působením se zabýval například bioenergetik Stanislav Brázda, který zde naměřil osmý, tedy nejvyšší stupeň pozitivní energie. Ta je podle něj doslova uzdravující. A věděl to prý i panovník, který chrám nechal stavět. Říká se, že jeho duch zůstává v gotických zdech a chrání místo před vším, co by jej mohlo jakkoliv ohrozit. Samotné léčivé místo v chrámu nemůžete minout. I kdybyste u vstupní brány přehlédli detailní plánek, ve kterém je zakresleno, vyšlapaly jej tisíce bot návštěvníků před vámi.

Klid pro tělo i duši

O chrámu se zmiňuje i astroložka Olga Krumlovská. Podle ní jsou sem přitahováni lidé, kteří trpí psychickými poruchami, depresemi nebo úzkostmi. Pobyt mezi gotickými zdmi doporučuje těm, kteří ztrácejí chuť do života nebo jsou přecitlivělí. Stačí nechat rozum před branou a dovolit místu, aby se o vás samo postaralo. Návštěvníci se sem vydávají po celý rok. Někteří si na léčivém místě kromě sebe nechávají „dobíjet“ i přinesené kamínky, amulety či lahve s vodou. Jiní tady dokonce přespávají, nebo dlouhé hodiny meditují.

Při svých pravidelných návratech do Panenského Týnce potkávám mezi zdmi chrámu jednotlivce, páry, skupinky turistů, křehké ezoterické víly i muže ve středních letech. Osobně na jeho energii a moc nedám dopustit, v blízkosti chrámu je mi zkrátka dobře, jako by někdo otočil neviditelným knoflíkem a do těla i duše, častokrát znaveného městem i světem, začne proudit radost, světlo a klid. I kdyby to mělo být jen proto, že vždycky na pár hodin vypnu, nadýchám se jiného vzduchu a srovnám si myšlenky, stojí výlet na tohle místo za to. Tak třeba příště na viděnou!
 

Panenský Týnec
Městečko s pěti sty obyvateli leží nedaleko Loun. Jeho historie sahá do doby kamenné a název je odvozený od keltského slova „taun“, které značilo obehnaný či hrazený. Ve středověku kolem města vyrostly kamenné hradby, v té době leželo na důležité obchodní cestě mezi Prahou a Lipskem. Ve 13. a 14. století žili v jeho okolí šlechtici z bohatého rodu Žerotínů, díky kterým vznikl i nikdy nedostavěný chrám.  

Autor: Michaela Michalcová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS