Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Jak správně relaxovat?

16. 6. 2014

Jarní únava, podzimní únava, zimní deprese – kdo to má pořád snášet? Když se toho nakupí víc, je to hrůza. Naštěstí možností, jak si odpočinout, je dost. Základem je hodit starosti alespoň na chvíli za hlavu.

Ve stresu žijeme všichni. A to, že je škodlivý, není žádná novinka – zhoršuje činnost srdce a ničí nám nervy. Je proto dobré najít si chvilku na odpočinek. Způsobů je hned několik, ale člověka vždycky něco omezuje, ať už jsou to peníze, čas či prostředí. Pokud bydlíte na vesnici nebo na malém městě, je to jednoduché – ráno do lesa na houby, po poledni se psem na procházku a večer si zaběhat. Spojuje to hned dvě věci, které jsou pro relaxaci nejlepší – přírodu a sport.

1. zásada – pohyb

Jakýkoliv pohyb je dobrý – po prosezeném dni si člověk protáhne svaly, trošku se zapotí a začne myslet na něco jiného. Nemusíte být ani fanoušek běhání, ale jednou za čas to přežijete. Klidně sportujte doma – do obýváku si pověste boxovací pytel a zkuste se odreagovat. Navíc se při sportu uvolňují hormony štěstí a jako bonus se člověk udržuje fit.

Podle mnohých je nejlepším sportem na relaxování jóga. Protahuje, ale i uvolňuje svaly, učí správnému dýchání (které je, mimochodem, pro správné odreagování velmi důležité) a celkovému zklidnění v podobě meditace. Nic pro vás? Ale možností je mnoho – teď na jaře se nabízí plavání. Anebo procházky v přírodě. A když ne vyloženě v přírodě, tak třeba v zoo. Vezměte foťák a buďte tam i celý den – pokud to čas dovolí. A jděte klidně i sami. Jsou aktivity, u kterých je společnost dobrá, ale jsou i takové, u nichž není potřeba. Ale i to se člověk musí naučit. Zvlášť když ho tlačí čas nebo je ve stresu. Když chcete odpočívat, musíte se umět uvolnit, uklidnit a nevnímat lidi kolem sebe, natož jejich problémy.

2. zásada – malé radosti

Ale samozřejmě není každý den vhodný na venkovní aktivity. Nebo aktivity všeobecně. Relaxovat se dá i u práce nebo „duševní námahy“. Knih můžete mít plné zuby, ale většinou si odpočinete právě při čtení. Zavrtat se do postele s hrnkem kakaa nebo dobrého čaje a nějakou dobrou knihou – už jen ta představa je uklidňující. A když už jsme u těch malých radostí, kuchtíte rádi? Uvařte si a předstírejte, že uvádíte televizní pořad o vaření. Skvěle se pobavíte, a navíc na vás bude čekat nějaká dobrota. Nádobí nechte na později, nikam neuteče.

Občas toho určitě máte tolik, že chcete dělat něco, nad čím nebudete muset usilovně přemýšlet. Prostě něco, u čeho budou pracovat jenom ruce. Samozřejmě je tu možnost domácího úklidu, ale ta vám asi moc radosti neudělá. Lepší jsou ruční práce nebo kutilství. Všude možně na internetu člověk najde spoustu návodů, jak si doma udělat cokoliv sám – mýdlo, čokoládovou pomazánku, jednoduchý stůl. Prostě cokoliv. Klidně vezměte do ruky kotoučovou brusku, páčidlo, pilu, nastřelovací pistoli a udělejte květináče ze starých europalet. Výborně vás to zabaví a zpátky k povinnostem se několik dní budete vracet s pocitem lehkosti (i když vás asi trochu budou bolet ruce). Na jaře se věnujte zahradě – úklid, sázení a péče o rostliny potěší každého, i když je to někdy pěkná dřina. Ale opět – člověk aspoň přijde na jiné myšlenky.

U malých radostí jde jednoduše o to, udělat něco pro sebe. Když nechcete vařit, zajděte si do restaurace. Když nechcete kutit, kupte si něco pro sebe. Nebo se nechte rozmazlovat třeba na wellness večeru nebo v sauně. Dobrý tip je zajít si na masáž.

3. zásada – nejen ticho léčí

Ve městě přírodu moc nepotkáte a běhat mezi auty se vám taky asi nebude chtít. Ale i zde se dá relaxovat. Pokud se nemůžete soustředit, pusťte si nějakou hudbu. Vyzkoušet se dá i ta relaxační se zvuky zvířat a přírody. Aspoň na chvíli si jen tak sedněte do pohodlného křesla a zaposlouchejte se. Nesnažte se v hlavě řešit problémy, co vás zrovna tíží, plně se oddejte hudbě. Zavřete oči a postupně se snažte uvolnit všechny svaly na těle. Dýchejte pusou a do břicha, nemračte se, povolte v ramenou. Když nechcete sedět v křesle, napusťte si vanu a přidejte třeba sůl s levandulovým aroma. Levandule uvolňuje svaly a pomáhá snížit napětí.

Pokud ale sami být nechcete, užijte si život města – ve dne i v noci je zde mnoho možností. Kino, divadlo nebo třeba cirkus či matějská pouť, to všechno je zábava, která neomrzí. Večer se možností nabízí snad ještě víc – můžete třeba zajít posedět s přáteli.

Každý z nás relaxuje jinak, vesměs jsme ale všichni stejní – snažíme se aspoň na chvíli vypnout a zapomenout na věci, které nás trápí. Nebo si prostě jen odpočinout od namáhavé činnosti. Dá se to dělat mnoha způsoby a výběr je jen na vás.

Autor: Dagmar Čechová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS