Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Jan Králík: Toušeňské bahno pro každého

1. 10. 2016

Lázně ve středočeské obci Toušeň založil roku 1868 Jan Králík starší. Na světovou úroveň je ale pozvedl až jeho stejnojmenný syn, který zde zavedl dodnes oblíbené koupele v sirnoželezité slatině.

Městys Lázně Toušeň leží zhruba 20 kilometrů východně od Prahy a patří k nejstarším obcím Středočeského kraje. První zmínky o něm pocházejí už z roku 1293 a původní staroslovanskou historii dokládá i netypické skloňování z/do/u Toušeně.

V polovině 19. století pozvedla obec Floriánská pouť. Zlomovým byl ovšem teprve rok 1868, kdy zde vznikly cukrovar a především lázně, založené místním podnikatelem Janem Králíkem. Původně nevelký podnik se časem rozrostl o další provozy a jeho klientelu tvořili nejen Češi, ale i zahraniční hosté.

Léčivý pramen

Lázně přitom mohly v Toušeni vzniknout mnohem dřív. Železitý pramen vyvěral ze svahu už ve středověku a ochutnal ho údajně i český král Karel IV. Ani jeho návštěva ale nezměnila nic na tom, že voda ještě dlouho odtékala bez užitku pryč.

Teprve počátkem 19. století začali místní obyvatelé pramen využívat ve větší míře. Zjistili totiž, že jeho voda pomáhá léčit některé nemoci, například choleru. Komerční využití zdroje bylo tedy jen otázkou času, a roku 1868 k němu skutečně došlo.

Pramen zakoupil tehdy jednatřicetiletý podnikatel Jan Králík, který si dobře spočítal, že by na léčivé vodě mohl vydělat. Zřídlo upravil a vybudoval u něj malé lázně, vybavené podle dobových pramenů pěti vanami. Podnikání se postupně rozvíjelo a zvyšoval se i počet návštěvníků, mezi které patřil například básník Josef Svatopluk Machar.

Od vody ke slatině

Roku 1888 ovšem Jan Králík zemřel a vedení lázní musel převzít jeho stejnojmenný syn. Narodil se roku 1864, v otcových stopách ale zpočátku nešel. Absolvoval Učitelský ústav v Praze a stal se kantorem v Dubí u Doks.

Podnikatelský talent mu nicméně nechyběl. V čele rodinné firmy se rychle zorientoval a brzy se pustil do dalšího rozvoje. Nechal udělat chemický rozbor pramene i sirnoželezité slatiny z nově zakoupených pozemků pod vrchem Čelákovem a výsledky byly nad očekávání dobré. Ihned začaly stavební práce a do roku 1899 se původně vodní lázně změnily na lázně slatinné.

Hlavní procedurou se stala koupel v sirnoželezitém bahně, jehož blahodárné účinky si pochvalovali především pacienti s pohybovými problémy. Mezi typické návštěvníky patřili lidé s bolestmi zad či kloubů a nechyběli ani rekonvalescenti po operacích.

Zpívající starosta

Lázně si oblíbila i řada známých osobností. Do Toušeně pravidelně jezdili skladatel Leoš Janáček, operní pěvci Emil Pollert a Otakar Mařák, herec a režisér Karel Želenský, bratři Čapkové i poslední rakouský císař Karel I.

Podnik prosperoval a majitel ho také průběžně rozšiřoval. Roku 1912 nechal postavit originální kubistickou kolonádu a jihozápadně od železniční zastávky založil malý lázeňský park. Roku 1935 pak rozšířil i hlavní budovu a počet lůžek tím zvýšil na rovných 100.

Jan Králík mladší se ale nevěnoval jen podnikání. Byl dlouholetým starostou obce, v březnu 1900 založil místní Spořitelní a záložní spolek a působil i v kuratoriu Zemědělské školy v Brandýse nad Labem. Navíc byl aktivním hudebníkem, jako sólista zpíval s brandýským Bojanem a v Toušeni založil pěvecký sbor Smetana.

Lázně sportovců

Slibný rozvoj lázní přerušila až druhá světová válka, kdy ubylo hostů a ustaly i veškeré stavební práce. Po osvobození pak nabraly události rychlý spád – Jan Králík mladší roku 1946 zemřel a podnik připadl státu.

Změnilo se vedení, léčebné postupy ale zůstaly zachovány a lázně nadále nabízely rašelinné a železité koupele, později doplněné o uhličité zábaly a elektroléčbu. Od roku 1957 přešly pod ředitelství Československých státních lázní se sídlem v Poděbradech a navštěvovala je i řada sportovců, například manželé Zátopkovi nebo Jarmila Kratochvílová. Roku 1979 byl pak Toušeni přiznán statut lázeňského místa a název obce se rozšířil na Lázně Toušeň.

Dnes spadá zdejší lázeňský areál pod správu pražské Nemocnice na Bulovce. Provoz zajišťuje firma Slatinné lázně Toušeň, která pokračuje ve více než stoleté tradici léčby kloubů a artróz.

Autor: Robert Šimek vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS