Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Lázně s lidskou tváří

1. 3. 2018

Krkonošské Janské Lázně jsou všeobecně známé. Jejich návštěvníci ale většinou netuší, že v nedaleké obci Rudník bývaly kdysi ještě jedny lázně. Jmenovaly se Forstbad, z čehož později vznikl název Lázně Fořt.

Lokalita bývalých lázní Fořt (dříve Forstbad, česky Lesní lázně) se nachází mezi Rudníkem a Čistou. Pramen sirné vody dnes vyvěrá volně na východní straně silnice. Na protější straně stávala barokní kaple Narození Panny Marie, ze které ale dnes zůstala už jen terasa s lipami. V okolí můžeme najít i několik bývalých lázeňských domů změněných na obytné domy, jejichž původně zdobné fasády ovšem z větší části překrývá nevzhledný břízolit.

Risk je zisk?

O zdejší léčivou vodu byl zájem už v 17. století, kdy se k lesní studánce vázala pověst o zázračném uzdravení nevidomé dívky. Církev v legendě vycítila šanci posílit víru v kraji a začala organizovat procesí k místu údajného zázraku. Roku 1754 zde vyrostla už zmíněná kaple a kolem roku 1790 vznikly kolem pramene i malé lázně.

Majitelé panství, rodina Chorinských z Ledské, si dělali naděje, že díky poutníkům se stanou zdejší lázně věhlasnými, a tudíž ziskovými. Místo se ale jako lázeňské letovisko příliš neproslavilo. V 19. století sem sice v sezoně jezdilo kolem dvou stovek lázeňských hostů, kteří si užívali parních lázní, minerální vody, procházek v lese či blízkých horách, ale od počátku 20. století se už lázně nerozvíjely. V provozu nicméně zůstaly až do začátku 30. let.

Chemická stopka

Zásadní ránu zasadil lázním Fořt roku 1921 chemický průmysl, konkrétně nově zřízená továrna na výrobu umělého hedvábí, jejíž zplodiny zásadně znehodnotily ráz panensky čistého místa. Malým lázním navíc neprospěla ani rychle rostoucí nedaleká horská střediska Špindlerův Mlýn a Janské Lázně.

Po druhé světové válce už nebyl jejich provoz obnoven a budovy začaly postupně chátrat. Nejprve zmizela dřevěná kolonáda a v 80. letech i nejcennější stavba lázeňského komplexu – památkově chráněná kaple.

Autor: Robert Šimek vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS