Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Michaela Nováková: Řiďte se svým nosem!

1. 7. 2015

Když se usadíme v útulné čajovně, zvědavě si prohlížím dřevěný kufřík. Jeho tajemství mi aromaterapeutka Michaela Nováková brzy odhalí. Společně přičicháváme k vůním a povídáme si o tom, jak taková vonná terapie vlastně probíhá.

Když se řekne aromaterapie, představím si voňavé olejíčky a aromalampu. Jak byste ji laikům přiblížila vy?

Aromaterapie je léčení fyzických i psychických neduhů pomocí lahviček plných tekutých a silně koncentrovaných bylinek. Tyhle lahvičky obsahují vonné silice z rostlin, pryskyřic nebo třeba květů bylin, proto je tato forma terapie pro nás tak příjemná. Když si chceme léčit nachlazení nebo jinou nemoc bylinkami, běžně si vaříme čaj. Aromaterapie místo toho používá obrovsky koncentrované éterické oleje. Jinak řečeno, místo jednoho sáčku bylinek stačí třeba jen pár kapek. Samozřejmě, na každého mohou různé metody působit jinak a skvělé je skloubit několik přírodních způsobů léčby dohromady. Aromaterapie se krásně doplňuje s fytoterapií – léčbou bylinkami.

Klíčovou roli tedy hraje čich…

Čich je samozřejmě pro aromaterapii podstatný. Právě on nám pomůže odhalit, jaká vůně je pro nás vhodná – pokud nám nějaký éterický olej nebude vonět, nebude na nás ani působit ve své plné šíři. Čich je navíc jedním z prvních smyslů, které využíváme po příchodu na tento svět – podle čichu jako miminka poznáváme svou matku. Hraje pro nás důležitou roli celý život, například partnera si také vybíráme podle toho, zda nám voní či nevoní. Čichání éterických olejů je tedy nejsnazší a nejpříjemnější aplikací.

Jaké další techniky se při léčbě vůněmi používají?

Éterické oleje můžeme i rozprášit v místnosti, přidat je do aromalampy, ale také například do sauny. Ve všech těchto případech léčivou vůni vdechujeme a ta nám proniká do centrálního nervového systému, působí tedy skvěle na naši psychiku. Pokud esenciální olej aplikujeme na kůži nebo ho přidáme do koupele, proniká nám skrz póry do krevního oběhu a do těla, kde také působí, čistí nebo posiluje naše tělo. Účinnou metodou je aromaterapeutická masáž, kdy potíráme celé tělo nebo jen vybrané místo olejem se směsí esenciálních olejů. Některé se dají i pít, nicméně v ČR jsou éterické oleje schvalovány pouze pro kosmetické účely, proto je vždy nutné postup konzultovat se zkušeným aromaterapeutem. 

Co vše je možné aromaterapií léčit?

V aromaterapii pracujeme s celou rostlinnou říší, tedy s bylinkami, se stromy, s pryskyřicemi i s květy. Proto aromaterapie umí léčit nebo alespoň zmírňovat většinu potíží, což je opravdu skvělé. Existují dokonce vědecké studie, které ukazují, že přírodní aromaterapeutická metoda se může uplatnit tam, kde selhává současná medicína. Neříkám tím, že máme moderní medicínu v celé šíři nahradit přírodní aromaterapií, ale můžeme ji začít uznávat a používat minimálně jako plnohodnotnou preventivní nebo podpůrnou léčbu. Působení aromaterapie je nesmírně široké – využívá se k léčbě psychických problémů, posílení imunity, dezinfekci a hojení ran, zmírnění menstruačních potíží nebo zlepšení stavu pokožky, třeba v případě ekzémů. Tradičně byla aromaterapie po celá staletí používána například k olejování či balzamování těl, desinfekci nemocničních prostor a samozřejmě také pro přírodní rituály nebo pro navození atmosféry. Oblíbená byla i pro své afrodiziakální účinky.

Kdy je vhodné se aromaterapii vyhnout?

Čichání éterických olejů je velice jemná, šetrná a zároveň účinná cesta. Proto se nejčastěji využívá jako podpora psychiky nebo prevence nemocí. U klasického domácího využití aromalampy se nemusíme nežádoucích účinků bát. Musíme však vědět, že olej se nesmí přepalovat ani ho nesmí být příliš. Náš nos nás naštěstí chrání, a pokud si nejste jisti, spoléhejte na něj.

Jsou nějaká zdravotní omezení?

Při terapii se samozřejmě klientů ptám na jejich fyzické potíže. Pozor si dávám v případě, kdy je člověk alergický. Opatrně je třeba postupovat i u malých dětí a miminek, které mají citlivé nosy i kůži. Podobné je to i u starších lidí. Určitá doporučení platí také pro citlivé lidi, těhotné ženy nebo pro ty, kteří berou nějaké léky. Je ale třeba dodat, že každý jsme jedinečný. Každému tedy může pomoci jiný éterický olej, nehledě na obecná doporučení.

Existují nějaké univerzální vůně, které se vyplatí nosit při sobě?

Když si uvědomíme, jak velká je Země, kolik voňavých rostlin na ní najdeme, je zřejmé, že každému bude vyhovovat jiný éterický olej. To je na aromaterapii to krásné, jak může být přizpůsobena individuálním potřebám. Obecně se jako univerzální a všestranný olej uvádí levandule lékařská. Éterický olej z levandule je oblíbený a bezpečný i pro nejmenší miminka a těhotné ženy. Vhodný nemusí být pouze pro lidi s velice nízkým tlakem. Má širokou škálu účinků, které jsou navíc vědecky podloženy a zdokumentovány. Také nám často připomíná vůni dětství – čí babička doma nepoužívala sáček s levandulí proti molům? Levandule skvěle pomáhá například jako repelent, zmírňuje smutky, deprese a pocity osamění, uvolňuje a uklidňuje, hojí rány, tlumí menstruační a porodní bolesti.

A kromě levandule?

Podobných olejů bychom našli hodně. Každý éterický olej má široké spektrum účinků na tělo, duši i ducha. Velká řada těchto účinků už byla vědecky popsána, ale stále jich spousty potvrzeny nejsou, můžeme ale vycházet ze starých knih a vlastního vnímání. V každém ročním období se může hodit jiný éterický olej.

V létě nás trápí horko, hmyz, popáleniny nebo odřeniny. Jaké éterické oleje byste použila na tyto potíže?

Například na ochlazování v létě je vhodná právě zmiňovaná levandule nebo citrusy. Tyto éterické oleje také zklidňují pokožku po opalování. Ale pozor, bezprostředně po aplikaci některých citrusových olejů na kůži se nedoporučuje pokožku vystavovat slunečním paprskům. Na spáleniny je skvělá levandule a aloe vera, použila bych také kadidlo nebo myrhu. Jako repelent působí třeba šalvěj lékařská. Nám se v létě proti muškám osvědčil lemongrass. Na odřeniny a štípance je vhodný tea tree, ale pozor, dejte vždy přednost tomu kvalitnímu! Ochlazující účinky má i máta, která je v létě velmi oblíbená. Používám ji také na zvýšení koncentrace a pro zmírnění některých typů bolestí hlavy.

Když už jste se dotkla kvality, jak poznat dobrý éterický olej? Vždyť na trhu je jich tolik…

Kvalita je u éterických olejů podstatná a ovlivňuje i účinnost léčby. Jako všude i zde platí, že u kvalitnějšího produktu stačí použít menší množství. Jednoduše poznáte dobrý olej podle toho, že u názvu je i latinské jméno, vyhnete se tím levným syntetickým napodobeninám. Dále by měl být éterický olej zabalený v tmavém skle nebo krabičce. Ideální by bylo, kdyby byla lahvička pevně uzavřená, aby do ní nepronikal moc často vzduch. Osobně dávám přednost olejům v bio kvalitě, ne u všech je ale certifikace možná a nutná. Určitě je dobré si připlatit za bio kvalitu u citrusů, které bývají hojně chemicky ošetřovány.

Jaké novinky ve své praxi chystáte, na co se těšíte?

Je to asi půl roku, co jsem začala pořádat aromaterapeutické workshopy a kurzy, kde se účastníci seznamují s vůněmi a učí se pracovat s aromaterapií. Snažím se o to, aby lidé pocítili účinky sami na sobě. Záleží ale vždy na člověku, jak je citlivý, jak umí vnímat energii proudící z lahvičky. Někdy se éterický olej může dotknout například našeho srdce – to se stává třeba v případě lípy, která mimochodem lidem v České republice velmi voní. Jindy člověk může vnímat barvy, vzpomínky. Jsou to právě asociace, které se nám po přičichnutí k vůni vybaví, a které napovídají, na co olejíček použít. V těchto workshopech budu určitě pokračovat i nadále.

A mimo workshopů?

Soustředím se také na závěrečnou práci ve škole. A s tím je spojená i příprava aromaterapeutických masáží – už ladím jen poslední formality, abych mohla s touto službou začít. V průběhu roku se chystám i na řadu festivalů, kde mívám přednášky a stolečky, u kterých míchám vůně na míru. Rozmýšlím nové webové stránky zaměřené na aromaterapii. Chystám také oblíbené seberozvojové pobyty v přírodě, ty jsou ale zatím ve hvězdách.

Autor: Jana Poncarová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS