Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Nepřítel workoholismus

6. 10. 2014

Každý máme své závislosti. Ačkoliv to tak nevypadá, všechny škodí – našemu zdraví, sociálním vztahům, nebo dokonce obojímu. Právě takový je workoholismus, zdánlivě neškodný, ve skrytu ovšem horší než mnohé jiné závislosti.

Změna životního stylu lidstva dala vzniknout mnoha novým závislostem, nad kterými leckdo mávne rukou. Ať už to jsou závislosti technologické (na internetu či hraní her), závislost na nakupování nebo právě workoholismus, jde stále o těžká psychická onemocnění, poškozující zdraví, vztahy a celkově osobnost nemocného člověka. U závislosti na práci je to ale trošku složitější – může se totiž zdát, že s prací se to až tak přehánět nedá. A i kdyby, tak to přece není na škodu, nebo je?

Bohužel ano. Protože workoholismus není jen pracovitost. Člověk závislý na práci totiž této činnosti obětuje všechno – zábavu, přátele, rodinu, zdraví i pohodlí. Workoholik neumí odpočívat, práce je pro něj tím, čím je pro pijáka láhev alkoholu.

Volný čas, co je to?

Jak se workoholismus projevuje? Člověk psychicky nezvládá volný čas, na dovolené je v depresi, chová se úzkostlivě, snaží si práci nějak vymyslet, popřípadě se možnostem volného času úplně vyhnout. Workoholik ovšem také nemá dobré sociální vztahy – s rodinou, s přáteli, ani se spolupracovníky. Chová se úsečně, sobecky, nadřazeně, snaží se všechny a všechno kontrolovat. Nedostatek času na mezilidské vztahy se na jeho společenském životě přirozeně podepisuje také. Takový člověk je často nemocný následkem přepracování.

Toto onemocnění postihuje častěji muže než ženy, především kvůli honbě za kariérou či přehnané soutěživosti. Workholici bývají často lidé s vysokoškolským vzděláním, především ti mladší. V práci na ně bývají kladeny vyšší nároky, nebo si to alespoň myslí. Úspěch je měřen hodinami strávenými prací. Workoholika práce bavit nemusí – a často ani nebaví. To ho odlišuje od lidí, kteří jsou pro práci nadšeni z čistě estetických důvodů. Ale pozor! Workoholismus může postihnout i děti na základních nebo středních školách!

Může končit smrtí

Jako první zdravotní problém se dostavují poruchy spánku a únava. Později změny v chování, časté střídání nálad a všeobecná nesnesitelnost. V závěrečném stadiu se objevují velké bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak a v extrémních případech i infarkt nebo mozková mrtvice. Ano, workoholismus může skončit až smrtí – například v Japonsku je to už dnes problém. Jak tomu ale zabránit? Oproti léčbě jiných, především látkových závislostí, je to s workoholismem složité. Drogám a alkoholu je možné se vyhnout, abstinovat až do konce života. S prací to nejde.

Základem léčby je přehodnocení vztahu k práci a oddělení pracovního života od osobního. Užitečné je vypracování denního rozvrhu a jeho dodržování – čas má být rozvržen na práci, zábavu a společenské činnosti. Zpočátku je vhodné vybírat aktivity, které člověka plně zaměstnají – jak fyzicky, tak psychicky, aby na práci nemusel ani myslet. Jako u každé jiné závislosti je pak také potřeba nemocného opět naučit správné životosprávě.

Autor: Dagmar Čechová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS