Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

V Deštné už jen kape

1. 2. 2018

Karlovy Vary, Teplice a Deštná – tato tři místa byla kdysi nejvýznamnějšími lázeňskými městy u nás. Zatímco v prvních dvou se tradice uchovala, význam Deštné připomíná už jen pamětní deska a voda stáčená do barelů pro kanceláře.

Podle pověsti vytryskly v Deštné roku 1599 ze země tři silné prameny vody, nad nimiž se zjevil vysoký bělovlasý stařec a malý zlatovlasý chlapec, kteří vodě požehnali. Ve skutečnosti zde byl objeven pramen pouze jeden a využívali ho hlavně poutníci. Z jejich milodarů pak roku 1602 vznikl gotický kostelík zasvěcený Janu Křtiteli.

Voda z kostela

Postavením kostelíka nad pramenem a později také léčivých lázní se město Deštná brzy proslavilo. Poutníci i nemocní se jen hrnuli a přinášeli další dary, mimo jiné známý obraz Deštenské madony. V dobách třicetileté války vlastnil místní panství italský rytmistr Antonio Bruccio, který lázně velmi zvelebil. Nechal zde postavit další kapli, která ale byla po jeho smrti zbořena, aby nebránila dalšímu rozšiřování lázní.

Centrální lázeňská budova byla patrová. První patro bylo luxusnější pro bohatší pacienty. Přízemí pak využívala chudší klientela a někteří návštěvníci bydleli i v soukromí u místních obyvatel. Voda do lázní vedla potrubím z kostela, zahřívala se a proudila do van nebo se podávala k pití.

Konec v plamenech

Dle tehdejšího lázeňského řádu se střídaly nejméně po čtrnácti dnech pitné a koupací kůry, procházky po lesnatém okolí a odpočinek. Léčily se zde hlavně dna, revma a trávicí obtíže.

V roce 1910 ale došlo nešťastnou náhodou k velkému požáru, který z větší části dřevěné lázně zcela zničil. Shořely téměř všechny památky, obrazy, knihy, rukopisy i různé záznamy, které tu byly po staletí uchovávány. Rodina Řezníků, která tou dobou lázně vlastnila, už původní provoz neobnovila a začala se věnovat pouze výrobě citronové limonády Deštenka. Po znárodnění v roce 1948 produkce pokračovala až do roku 1999. Dnes se zde do barelů stáčí už jen stolní voda Svatojánský pramen.

Autor: Robert Šimek vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS