Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Vražda ve slunečních lázních

1. 10. 2015

Pamatujete na případ, kdy rada Vacátko řeší zapeklitou vraždu ve slunečních lázních? Případ je samozřejmě smyšlený, ale zmíněné lázně opravdu existovaly. Roku 1921 je nechal v pražské čtvrti Zátiší vybudovat Antonín Rückl.

Mrtvolu objevili pozdě odpoledne. Než páni detektivové dojeli na konečnou jedenadvacítky a než vystoupali zalesněný svah mezi zahradami, byla už tma. Pan Mrázek a pan Brůžek tiše kleli, protože měli už svá léta a netoužili chodit potmě v končinách, kde jaktěživ nebyli. „Tohle je takovej vídrholec, že se tady prostě vraždit musí,“ prohlašoval pan Mrázek. „Třeba ani nemusí, ale člověka tady musí klepnout pepka,“ opravoval ho pan Brůžek.

Podnikavý sklář

Takhle začíná povídka Jiřího Marka s názvem Sluneční lázně (v televizním seriálu se jmenuje Turecké náušnice). Detektivové ze „čtyřky“ v ní řeší vraždu mladé ženy, zajímavé je ale hlavně prostředí, kde se příběh odehrává. Filmové kulisy totiž tvořily skutečné sluneční lázně v Praze-Zátiší, součásti dnešních Hodkoviček.
Založil je roku 1921 podnikatel Antonín Rückl, původním povoláním sklář a mimo jiné také uznávaný chovatel pstruhů. Pocházel z Nových Mitrovic na Plzeňsku a pražské sanatorium bylo už jeho třetím podobným podnikem – první sluneční lázně založil v rodišti, druhé pak v Řevnicích, kam se roku 1920 přestěhoval.

Od revmatismu po katar

Pražský podnik byl ze všech zmíněných lázní nejhonosnější. Tvořila ho přízemní budova s vyvýšeným patrem a velkou prosklenou kupolí. Pouze světlem a teplem se zde léčily veškeré choroby nervů, revmatismus, ischias, chudokrevnost, poruchy pohlavní činnosti žen i mužů, záněty ledvin, chronické katary průdušek či záněty pohrudnice. Sezona začínala v polovině března a končila v říjnu. Cena jedné kúry byla 40 korun, 10 kúr stálo 350 korun a 20 kúr 600 korun.

Lázně byly hojně navštěvované i po smrti Antonína Rückla roku 1938. Teprve po druhé světové válce jejich význam upadal a roku 1964 ukončily provoz. Jejich prostory dnes využívá sanatorium pro léčbu neplodnosti Pronatal.

Autor: Robert Šimek vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS