Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

5 věcí, které závidíme Francouzkám

1. 11. 2014

Vždy jsou skvěle oblečené, šarmantní, inteligentní a neuvěřitelně sexy. Takový dojem v nás vyvolávají ženy ze země galského kohouta. Češky jim mohou závidět nejen vytříbený vkus, ale i nesnesitelnou lehkost bytí. Jak je to možné?

1. Roztrhané kalhoty a Chanel

Anne Claire je osmadvacetiletá umělkyně. Studovala v Paříži, do Prahy ji zavedlo stipendium. Teď už je v naší metropoli šest let. „To, že jsem Francouzka, mi tady dává jednu velkou výhodu. Můžu na sebe ráno obléknout doslova cokoliv a moje okolí to přijme,“ potvrzuje se smíchem to, co se o Francouzkách povídá. Modely, ve kterých je k vidění, někdy berou dech. Stará kožená bunda o pár čísel větší, roztrhané kalhoty, triko, které by většina lidí dávno hodila do popelnice, to vše doplněné neladícími ponožkami většinou v kombinaci jedna černá a jedna bílá. Přesto, nebo právě proto je kouzelná a svoje. Na sobě má šperky, vůni od Chanelu a někdy i rudou rtěnku a ve vlasech dvě nebo tři sponky. Podle toho, kolik jich zrovna najde.

2. Přirozenost především

Co mají společného legendární módní návrhářka Coco Chanel, křehká herečka Audrey Tatou nebo charizmatická zpěvačka Vanessa Paradis? Kromě národnosti jsou všechny tyto ženy krásné. A každá je úplně jiná. Jedno mají ale společné, jsou za všech okolností samy sebou a na nic si nehrají – ať je jim 20, nebo 80 let. Respektují svůj věk a svoji osobnost a nesnaží se být nikým jiným než tím, kým jsou. „Ve Francii je všechno velmi rychle vulgární a lidé si dávají velký pozor, aby vulgární nebyli,“ říká Anne Claire. Podle ní začíná být například herečka Nicole Kidman považována za vulgární a hloupou, protože to přehání s botoxem. „Hloupí jsou ti, kteří se snaží jít tímto způsobem proti času. A také ti, kteří si myslí, že Vanessa Paradis není hezká, protože má mezeru mezi zubama,“ říká se smíchem výtvarnice.

3. Syndrom Pařížanky

Anne Claire říká, že je rozdíl mezi Francouzkou a Pařížankou. Stejné to je u nás. Ženy v Praze se svým šatníkem, stejně jako vystupováním a celkovým životním stylem, dost liší od obyvatelek ostatních vesniček a měst. Pařížanky, to jsou ty dokonalé ženy, které určují styl zbytku světa. „Když jsem v Paříži, kde mám spoustu přátel, připadám si dost často nemožně oblečená. Tam mám pocit, že nikdo na sebe nevezme první věc, kterou vytáhne ze skříně,“ říká. Ani Paříž ale podle Anne není dokonalá, co se oblékání týče. Jen si toho často nikdo nevšimne, právě díky magickému oparu, který se nad městem vznáší. Odhalit tajemství Paříže a jejího stylu se snaží nejedna spisovatelka. Většina knih o Francouzkách se stává bestsellerem doslova přes noc. Za všechny můžeme zmínit Se šarmem Pařížanky od autorky Ines de la Fressagne. Ta představuje jakýsi průvodce po šatníku i kosmetickém budoáru ženy z francouzské metropole. Kouzlo ale nespočívá ve věcech, ty samy o sobě neznamenají nic. Žena, která vypadá „po francouzsku“ skvěle, si věří, je sama sebou a neřeší, jestli se boty hodí ke kabelce, pokud se v obojím cítí dobře.

4. Nebrat všechno tak vážně

Anne Claire si nikdy nestěžuje na to, jak vypadá. Ani k tomu nemá důvod. Pokud hubne nebo přibírá, nijak se z toho nehroutí. Večer si klidně začne smažit hamburger a pije litry kávy doplněné neuvěřitelným množstvím čokolády. Jistě, není to zrovna ukázkový jídelníček, ale je v tom neuvěřitelná lehkost bytí. Nedovoluje jídlu, aby ji ovládalo, a zároveň si ho maximálně užívá. Právě radost je prý hlavní ingrediencí jídelníčku Francouzek. Kromě toho, že většina obyvatelek Paříže se už přiklání ke zdravému životnímu stylu a město samotné přestává být synonymem zapálené cigarety, jsou pro Francii typické dlouhé večeře v rodinném kruhu. Paní domu netráví večer sama v kuchyni u sporáku, zatímco ostatní členové rodiny netrpělivě čekají, co jim přistane na talíř. Společné jídlo je ve francouzské rodině společným zážitkem, na kterém se podílejí všichni. Doslova pod pokličku francouzské kuchyně můžeme nahlédnout díky spisovatelce Mireille Giulianové a její knize Francouzky netloustnou.

5. Lehkost a nezávislost

Myslíte si, že Češky nesahají Francouzkám po kotníky? Stačí se ale podívat na filmy z první republiky, tam je spousta úžasných elegantních a sexy krasavic. Pozdější režim nedával ženám moc šancí hledat svůj styl ani sebevědomí. To se děje až v posledních desetiletích. Češky se snaží být perfektními partnerkami, matkami, hospodyněmi a do toho jen tak mimochodem zvládat svoji skvěle rozjetou kariéru. Ale ta únava! „Ženy ve Francii jsou nezávislejší. Dopřávají si hodně času samy pro sebe, takže mají třeba paní na hlídání nebo na úklid,“ říká Anne Claire. Spousta Češek ale stále bere takový druh pomoci jako osobní selhání. Francouzka tohle neřeší, ačkoliv je matka i milenka, je sama pro sebe na prvním místě. A v tom to asi je.

Autor: Michaela Michalcová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS