Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Domov podle feng-šuej

6. 5. 2014

Tradiční čínské učení feng-šuej přinese do každé domácnosti pozitivní energii a tu negativní potlačí. To se pak odrazí nejen na náladě, ale také zdraví jejích obyvatel. Pomocí pravidel feng-šuej si můžete zharmonizovat svůj domov i vy.

Feng-šuej je dávným učením i uměním, nálezy jeho prvotní symboliky spadají až do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Původně mělo jít o záležitost pouze pro panovníky a bohaté lidi, učení se ale brzy rozšířilo a řada Číňanů se ho drží dodnes. Dokonce i hřbitovy měly být dříve stavěny dle feng-šuej, protože „osud“ lidí po smrti měl mít vliv na ty živé.

V moderní době se feng-šuej dostává do popředí zájmu mnoha lidí i v západním světě. Píší se o něm knihy a hojně se medializuje. Některé velké společnosti staví a zařizují své prostory tak, aby učení odpovídaly. Chtějí tam pro své pracovníky i zákazníky docílit těch nejlepších podmínek, a tím zvýšit svůj úspěch a zisk.

Za vším hledej čchi

Feng-šuej učí, jak nastolit harmonii v prostoru obklopujícím člověka. Možná i vy máte svůj byt vybavený podle vlastního vkusu, ale ani tak se v něm necítíte úplně nejlépe. Nebo je vaše ložnice útulná, a přesto se vám v ní špatně spí. Pak zřejmě vašim domovem správně neproudí pozitivní energie šeng čchi (zkráceně čchi). Výsledkem může být únava, nesoustředěnost, ale také zdravotní potíže. Docílit úplného souladu energií, o který feng-šuej usiluje, není jednoduché a mnozí odborníci se to učí mnoho let. Každý z nás se ale může držet několika pravidel, která co nejvíce spoutají negativní sílu a naopak povzbudí tu pozitivní.

Pro feng-šuej existují dva základní prvky – jin a jang. Abychom učení skutečně porozuměli, je třeba chápat, co si pod nimi máme představit. Asi se vám hned vybavil kruh, který je zčásti vyplněn černě a zčásti bíle. Ano, tak se vyobrazují protichůdné síly tmavého jinu a světlého jangu, které při vzájemné souhře tvoří dokonalou harmonii. Oběma těmto elementům je možné dát mnoho významů, zatímco jin může znamenat chlad, tmu, tělo, ženskost, tak jang zase teplo, světlo, duše, mužství. Oba prvky jsou naprosto odlišné a z jejich přeměny pak vzniká právě všudypřítomná energie čchi.

Celou podstatou je vtáhnout tuto pozitivní sílu do svého prostoru, a to ať už hovoříme třeba o jednotlivých místnostech našich domácností, nebo o kancelářích a jiných pracovních místech, na kterých obvykle trávíme velkou část dne, a proto je i tam potřeba cítit se dobře. Jen tak si můžeme sami přilákat spokojenost i větší úspěch v usilování o to, co chceme.

Zaostřeno na kuchyň

Například v kuchyni dochází k setkání dvou rozdílných elementů, mezi nimiž je třeba nastolit určitou souhru, a to ohně (sporák) a vody (vodovodní kohoutek). Bez nich se zrovna v této místnosti asi neobejdeme. Pak ale musíme dát pozor na to, jak svou kuchyň uspořádáme. V případě, že je mezi dřezem a sporákem zhruba 50cm mezera a jsou v poloze vedle sebe, pak se vás problém vůbec netýká. Máte-li ale tato dvě zařízení přímo proti sobě, pak je to nevhodné umístění, protože jde o střet prvků, který může mít vliv dokonce i na zdraví vás a vaší rodiny. Řešení je poměrně snadné, stačí do prostoru mezi sporákem a dřezem něco umístit, například stůl. Vhodnou variantou je v současnosti moderní trend, a to kuchyňský ostrůvek. Nejen že vám tak v kuchyni přibude další pracovní prostor, ale také zamezí problematickému střetu elementů. Při zařizování nové kuchyně si však dejte pozor, aby architekt právě na ostrůvek neumístil sporák. Z hlediska feng-šuej by takové rozmístění bylo zcela nevhodné, protože tento spotřebič má kvůli vyrovnávání energie čchi stát vždy u zdi.

Osvěžující spánek

Ložnice je velice důležitým místem, neboť právě v ní čerpáme nové síly. Bohužel často se mění tak trochu v odkladiště, protože sem návštěvy nezveme a domníváme se, byť mylně, že slouží jen ke spaní. Ovšem je nutné si uvědomit, že odpočinek, potažmo v první řadě hlavně spánek, je pro lidské tělo i mysl naprosto nepostradatelný. Navíc čím kvalitnější je, tím je blahodárnější. Správné proudění čchi v ložnici a pokojích dalších členů rodiny, ve kterých spí, má tím pádem nesmírný význam.

V tomto případě se ale nejprve zaměřme na prvopočátek, tedy na tvar místnosti. Ten by podle feng-šuej neměl být jiný než čtvercový nebo obdélníkový. Tato forma s pravoúhlými místy je pro spánek, a dokonce i práci nejvhodnější. 

Velice významné je umístění postele, tedy pro ložnici nejdůležitějšího kusu nábytku. Zde bychom se měli řídit jinem a jangem. Vzhledem k tomu, že spánek je jinovou aktivitou, měl by probíhat u jinového prvku. V opačném případě může být spánek natolik nekvalitní, že si de facto vůbec neodpočinete a budete pociťovat po celý den únavu, v horším případě povede až ke zdravotním potížím. Tedy postel by měla stát u stěny, která nemá okna ani dveře. V žádném případě by nemělo čelo být umístěné přes roh. Tam totiž proudí negativní energie.

Žádné trámy, žádné ostny

Za negativní prvek v bytě jsou považovány trámy. Podle feng-šuej totiž potlačují pozitivní energii čchi a jejich přítomnost může vést ke zradám od druhých, problémům ve vztazích i zdravotním potížím. V žádném případě byste pod trámem neměli spát, protože zde dochází k negativnímu kolísání energie.

Snad u každého oboru se stává, že se odborníci v názorech rozcházejí. Jinak tomu není ani u feng-šuej. Rozdíly existují například v doporučení, jaké rostliny by měly mít ve vašem domově místo a které nikoliv. Pokud skutečně nechcete „riskovat“, pak se vyhněte rostlinám s ostny a špičatými listy. Ty by totiž podle některých odborníků mohly čchi narušit svou ostrostí. Na druhou stranu nevinný kaktus vás určitě na životě neohrozí. Někteří lidé zabývající se feng-šuej zase nepodporují sušené květiny. Jde totiž o mrtvý organismus, jenž svou životní sílu už ztratil.

Rozkol panuje také u využití barev v interiéru. Popravdě si asi jen těžko dokážeme představit, že by barva mohla jakkoliv narušit proudění energie. I tak ale pokud chceme, aby se nám v našich domovech dobře žilo, musíme se obklopit tím, co je pro nás příjemné. Snaží-li se vám tedy někdo vnutit, že oranžová bude vaše prostředí harmonizovat a vy ji přitom bytostně nenávidíte, nepodléhejte. Faktem je, že barvy mají na psychiku určitý vliv, ale nenuťte se do něčeho, co nechcete.

Harmonické bydlení

Pro harmonizaci domova můžete využít drobné předměty. Ovšem i na ně se názory značně liší. Nicméně zvonkohra, rostliny a světla vašemu domovu jistě neuškodí. I kdyby jejich přínos pro energii čchi byl pouhou fámou, zpříjemní interiér. Zvonkohra vlivem větru či průvanu vydává jemné tóny. Ke koupi je řada druhů, zajímavá je třeba bambusová, která má uklidňující zvuk. Pověste ji na místo, kde by z vašeho domova mohla unikat pozitivní energie. To znamená k oknu nebo třeba dveřím na balkon. Její tóny upevní čchi daného prostoru.

Jen málokterá žena nemá ráda květiny. V domácnostech na nás působí příjemně, ale jejich pomocí můžete také dodat pozitivní energii. Jde o živý organismus, tedy i on vyzařuje své čchi. Upřednostnit byste měli rostliny pokojové před řezanými, protože ty pomalu svou sílu ztrácejí. V každém případě byste pak měli zvadlé květiny okamžitě vyhodit.

Světlo úzce souvisí s naší náladou. Však to jistě sami znáte – sychravý podzim a ponurá zima v mnohých lidech vyvolávají špatnou náladu, nebo dokonce deprese. Je to dáno především nedostatkem světla, proto se doma obklopte dostatečným osvětlením. Zkuste rozsvítit třeba více lamp najednou. Samozřejmě nic se nevyrovná přímému dennímu světlu, ale umělé prosvětlí váš byt i poté, co slunce zajde, a vy si tak můžete užít příjemný večer.

Autor: Jana Maláková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS