Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Dona Michelle: I v kuchyni se chci umělecky vyřádit

1. 6. 2015

Démonická Dona Michelle, která je považována za ostravskou Vanessu Mae, je nejen vynikající houslistkou a kytaristkou s mnoha zajímavými hudebními projekty, ale i výbornou vegetariánskou kuchařkou, která preferuje zdravou stravu.

Co pro vás znamená tvořit?

Tvorba je proces, kdy něco zdánlivě mým přičiněním vzniká a dostává to určitou formu. Ve skutečnosti je to zachycování nějakých signálů a jejich převádění do jiné podoby, která se dá vnímat skrze smysly. V podstatě je to fušování do řemesla skladatelům, textařům, houslistům i výtvarníkům, protože občas i kreslím. Někdy je to pro mě zatěžkávací, jindy očistný proces, totální výbuch emocí a přetlaků a jejich následné uklízení, někdy úplně marné. Je to proces, který se asi daří tím lépe, čím méně ho mám pod kontrolou.

Ví se o vás, že jste vegetariánka. Prozraďte, co nejraději připravujete k jídlu?

Cokoliv, co je nové. Když něco dělám opakovaně, tak to stejně skoro pokaždé aspoň trochu změním a přizpůsobím. Málokdy vařím něco úplně stejně, i když jsou recepty, ke kterým se ráda vracím a mám je vyzkoušené. V poslední době vařím vyloženě vegansky a bezlepkově, což možná působí jako určité omezení, ale není to tak, je to výzva a výsledky jsou většinou překvapivě dobré.

Co vás vlastně přivedlo ke zdravému stravování? O muzikantech je známo, že na zdravý životní styl příliš nedbají…

Nejsem si jistá, jestli se moje stravovací návyky dají považovat za zdravé. Leckterý dietolog by si jistě zaťukal na hlavu, kdyby věděl, jak vypadá můj jídelníček. Rozhodně se nedržím žádných tabulek a nepočítám kalorie ani živiny. Zásadním zlomem v mém životě pro mě bylo, když jsem přestala jíst maso a začala se zajímat o tento životní styl.

Co vás přimělo k rozhodnutí nejíst maso?

Zabývala jsem se tou myšlenkou už dlouho, v podstatě od dětství jsem měla podobných „záchvěvů“ víc. Definitivně jsem se rozhodla až mnohem později, nejdřív jsem o tom jen dlouho přemýšlela, ale potom mi došlo, že jen přemýšlení nestačí, a přehodnotila jsem jídelníček. Ve většině případů pochází maso z velkochovů, kde jsou zvířata degradována na stroje, mají otřesné podmínky k životu a celý život protrpí způsobem, jaký si my ani neumíme představit. Pokud už jíst maso, tak spíš od malých farmářů, kde mají ta zvířata alespoň nárok na plnohodnotný život.

Jste velkou milovnicí zvířat, nedivím se tedy, že své zvířecí kamarády nejíte. Prý jste si pořídila nového pejska?

Ano. Loni na jaře mi umřel můj jedinečný pes Brutus, tak jsem si nedávno pořídila nového, jmenuje se Hugo a je z útulku. Je nemocný, má spoustu fyzických komplikací a má za sebou smutný příběh. Vzala jsem si ho, protože mě zaujal a padli jsme si do noty. A chtěla jsem mu pomoct.

Máte tedy oddaného přítele, který na vás čeká, až se vrátíte z vystoupení. Co vaše hudební projekty?

Neustále se hlásí a žádají si více pozornosti. Chystám několik sólových songů, abych se následně mohla naplno věnovat singlu pro Kapriolu nebo DSY. Bokem mám ještě svoje houslové projekty, na těch pracuji permanentně. Jedná se o skladby pro sólové housle a různé experimenty s elektrickými houslemi. A koupila jsem si frame drum (laditelný rámový buben, pozn. red.). Je to dobrý ventil.

Vaše houslová vystoupení jsou známá svou elektrizující atmosférou. Proč zrovna elektrické housle?

Nehraju jen na elektrické housle. Běžně do svých houslových vstupů zařazuju i klasické housle a kytaru. Samotné elektrické housle nabízejí asi více zvukových možností. Ráda hraju přes kytarové efekty, což s klasickými moc skloubit nejde, respektive je to komplikovanější.

Co vaše ostravská „babská“ kapela? Nechybí vám tam chlap?

Kapriola je pro mě důležitá součást života. Přes zimu jsme sice moc nehrály, ale pomalu začínáme dávat dohromady repertoár, vylepšujeme, konzultujeme a podobně. Rodí se i nový singl, zatím ne celé CD, ale něco v dohledné době určitě vyplodíme. Chlapi nám nechybí. Ale občas přijde nějaký impulz zvenčí, někdy není na škodu uplatnit i jiný pohled na věc. Muzikantsky nám to takhle vyhovuje a při nevyhnutelné spolupráci s muži v této branži jsme nikdy neměly problém.

S členkami kapely jste nafotily odvážný kalendář. Kdo vymyslel tento počin a co na to vaši fanoušci?

Nemyslím si, že by ten kalendář byl až tak odvážný, ale rozhodně je velmi krásný a velmi umělecký. Nápad vzešel paradoxně z řad našich fanoušků, konkrétně jednoho z nich. Byl to ten moment, kdy jsme uplatnily jiný pohled na věc a dotáhly jsme nápad mužského elementu do konce. Fanoušci kalendář přijali s nadšením. Dokonce i některé fanynky.

Nedivím se, jste krásné ženy. Jak si udržujete štíhlou postavu?

Běhám, cvičím jógu, medituju, nejím maso, dopřávám si dost ovoce a zeleniny a piju hodně vody.

Jaké máte plány do budoucna?

Vydržet, nespadnout, pokračovat v tom, co dělám, dostávat se dál a pořád něco produkovat, ať už v rámci kapely nebo sólově.

Autor: Taťána Kročková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS