Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Hra barev

6. 5. 2014

Stejně jako vám mohou být některé barvy nepříjemné, až protivné, nejspíš máte i své oblíbené. Ty se pak objevují na oblečení, v interiéru a všude tam, kde se chcete a potřebujete cítit dobře. Barvy totiž ovlivňují náš život víc, než si myslíme.

Jaké v nás barvy rozehrávají emoce, si lidé všimli už dávno. Jak moc ovlivňují člověka, se snaží odhalit i věda. Jedním z průkopníků byl například profesor Niels Finsen, který získal v roce 1903 Nobelovu cenu za medicínu. Prokázal totiž, že barevná chvění, která procházejí lidským tělem, v něm vyvolávají výrazné reakce.

Teplé a studené

Máte nadměrně stresující práci, kterou byste rádi vykompenzovali příjemnou klidnou atmosférou domácí pohody? Když pomineme fakt, že tento aspekt někdy záleží i na tom, s kým sdílíme domácnost, je důležité si všímat i takových zdánlivých maličkostí, jakou je barva na stěnách vašeho obývacího pokoje či ložnice. Sáhli jste po teplých barvách, červené, oranžové, žluté? To je nejspíš důvod, proč místo abyste se oddali sladkému podřimování u televize nebo rovnou v posteli, zuřivě honíte myšlenky sem tam, cítíte napětí, nervozitu a sotva slyšitelné klapnutí vám připomíná spíš ránu kladivem přímo nad hlavou než něco, co byste za normálního stavu okolností ani nepostřehli. Stejně tak není vhodné si vymalovat například pracovnu pouze zelenou, modrou či dalšími studenými barvami. Mohlo by se vám totiž snadno stát, že vás uklidní a utlumí až do stavu spánku, takže vaše výkonnost se propadne hluboko pod hranici normálu.   

Barevné asociace

Co si vybavíte, když vidíte modrou barvu? Nejspíš vodu nebo nebe. Pohled na červenou barvu vám navodí pocit tepla, žlutá připomene slunce, rozkvetlé slunečnice, jinými slovy léto. Zelená vám pocitově zavoní jarní travou, svěžím lesem. Barvy v nás totiž dokážou vyvolat i určité asociace. Je to dáno tím, že jednotlivé vjemy procházejí v našem mozku jakýmsi sítem zážitků, zkušeností a znalostí. Vzpomenete si na jednu věc, která ve vás hned vyvolá další. Tak vzniká řetězec asociací a více či méně libých pocitů. Asociace se samozřejmě mění. Pokud se vám při modré barvě vybaví moře, možná jste strávili dovolenou ve Středomoří. Nutno dodat, že asociace jsou věcí čistě individuální, odrážející naše vlastní a jedinečné prožitky. Působení barev na lidské city využívá také psychologie, a to nejen v diagnostice, ale i v terapii.  

Léčba barvou

Účinky barev používali k léčení už staří Řekové a Egypťané. Je vědecky prokázáno, že barvy ovlivňují dokonce i nevidomé lidi. V místnosti vymalované studenou modrou barvou teplota slepce klesá a naopak v červené nebo oranžové místnosti se zvyšuje, byť je pokojová teplota v obou případech stejná. Léčení barvou, neboli colorterapie, ovšem nenahrazuje klasickou léčbu, ale je pouze jejím doplňkem. Tuto metodu lze použít při nespavosti, únavovém syndromu, nedostatku energie, ale také při depresích, zvýšeném krevním tlaku, migréně, duševních a fyzických potížích.

Podle psychologů barvy souvisejí s lidským temperamentem. Například modrá představuje barvu klidu, souladu a uspokojení. Je oblíbená u citlivých lidí, kteří žijí bohatým vnitřním životem a hledají životní rovnováhu v rodinném štěstí. Často ji naopak odmítají mladí lidé, kteří by se rádi vymanili z vlivu rodičů. Zastánci zelené mají pro strach uděláno, stojí si vždy za svým a nebojí se žádných překážek. Byť rádi ovládají a kontrolují, umí i pečovat. Ti, kteří zelenou nemusí, jsou lidé originální, ale současně i lidé vnitřně nejistí.

Žlutou vyznávají hlavně bezprostřední lidé, kteří jsou plni nadějí a očekávání. Je to totiž barva změny. Naopak ji odmítají lidé zklamaní, obávající se budoucnosti.

Aktivita i dokonalost

Máte rádi červenou? Ta podle psychologů představuje životní sílu, aktivitu a vstřícný kontakt s okolím. Často ji oblékají cílevědomí a energičtí lidé. Pokud vám nevyhovuje, může to být dáno únavou, celkovým vyčerpáním a nedostatkem sil.

Už ze základní školy víme, že fialová barva je směsí červené a modré, tedy studené a teplé barvy. Pro psychology představuje hlavně nezralost. Vyhovuje zdrženlivým až tajnůstkářským jedincům a rozhodně není pro ty, kteří preferují životní jistoty. Líbí se vám hnědá barva? Tak si představte, že z psychologického hlediska je to barva spojená s představou tělesných prožitků. Je oblíbenou barvou lidí, kteří jsou unavení, vyčerpaní a zoufale touží po odpočinku a pohodlí. Není vhodná pro jedince vybočující z průměru.

Černá barva upozorňuje na nějaký závažný problém. Je to barva vzdoru a protestu. S nevinností a čistotou je naopak spojována barva bílá. Vybírají si ji nejen lidé nejistí, ale i lidé toužící po dokonalosti. Bílou barvu málokdo odmítne, nicméně většina lidí ji co do oblíbenosti nepreferuje.

Autor: Lucie Pilátová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS