Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Lenka Perextová: Být ženou je dar

1. 2. 2018

Jogínka a regresní terapeutka Lenka Perextová pomáhá ženám najít svou vlastní hodnotu a umět prožít každý den v radosti. Spolu s kolegyní Ester Davidovou pořádají terapeutické pobyty na různých místech světa.

Co vás přivedlo k józe?

S jógou jsem se seznámila na základní škole, ale propadla jsem jí až později, kdy jsem ocenila její hloubku a účinnost. Od svých devatenácti let jsem cestovala, a tím se mi formoval můj životní styl. Převzala jsem veškerou zodpovědnost za to, kde jsem a kým jsem. Někdo nemusí opustit své čtyři stěny, aby našel štěstí. Já jsem si cestováním uvědomila vlastní sílu, hodnotu sebe sama a zejména to, že jsem to já, kdo si utváří realitu a přitahuje k sobě všechno, co potřebuje. Máme možnost volby, zda podlehneme stresu, nebo budeme žít s lehkostí. Dnes se mi o tom lehce mluví, ale byl to dlouhý proces.

Odjela jste studovat jógu do Indie…

Ano, byla jsem zvědavá. Indie je rozmanitá země plná extrémů. Ne nadarmo se říká, že si člověk Indii buď zamiluje, nebo ji nenávidí. Já jsem se do Indie zamilovala. Je to úplně jiná kultura a myšlení, které na mě zapůsobily tím, že jsem vyšla ze své komfortní zóny a učila se překonávat vlastní překážky v podobě nefunkčních programů myšlení. Pobyt mi přinesl velkou vnitřní transformaci, životní lekce i radosti. Je to pro mě obrovská zkušenost, kterou bych přála zažít všem. Jóga mi do života přináší klid, harmonii, sebepoznání, učí mě užít si každý okamžik. 

Žijete tedy jógou, ke které patří i zdravý životní styl včetně stravy…

Samozřejmě s životním stylem jde ruku v ruce i strava. Jako jogínka jsem se naučila poslouchat své tělo a jeho potřeby. Nakonec je to tělo, které si samo řekne, co přidat, ubrat a kolik vůbec jíst. Vnímám potřeby těla, stejně tak i změny krajiny, ve které pobývám. Právě počasí hraje velkou roli, což mě naučila ájurvéda – vyčistit si tělo, najít ve všem rovnováhu a jíst vědomě. Nejíst jen pro doplnění energie, ale umět si jídlo vychutnat a zapojit co nejvíce smyslů. Pak se stává strava obřadem, malou oslavou a prožitkem nejen přítomného okamžiku.

Spolupracujete s regresní terapeutkou a spisovatelkou Ester Davidovou, co vás svedlo dohromady?

S mou kolegyní, učitelkou a přítelkyní Ester Davidovou spolupracujeme dlouho, ať už na seminářích nebo pobytech v České republice i v zahraničí. V současnosti tvoříme video balíčky s programy a návody, jak se stát svým vlastním terapeutem. Výhodou je, že forma video balíčku je dostupná všem, a to z pohodlí domova. Věříme, že my sami máme v sobě všechno, co potřebujeme k tomu, abychom byli šťastní a zdraví.

Věnujete se také regresní terapii?

Regresní terapie mi pomohla pochopit a vyřešit mnohé problémy, které se zdály jinak neřešitelné. Přivedly mě k ní mé potíže s trávením. V té době jsem hledala odpovědi všude kolem sebe a zkoušela snad všechno možné. Díky regresím jsem pochopila sama sebe, kdo jsem a co chci, jak můžu na sobě pracovat. Naučila jsem se hledat příčiny svých problémů, a to bylo nejdůležitější. Věnuji se praxi nejen regresního, ale i holistického terapeuta. Propojuji psychoterapie s jógou, meditacemi i stravou. Snažím se člověku pomoci nejen uzdravit mysl a duši, ale i tělo, aby vše bylo v rovnováze. Každý jsme jiný a každý potřebujeme jiné metody a jiný přístup.

Kam se chystáte do světa na zážitkový pobyt?

Společný pobyt chystáme na jaře na Srí Lance, kde se budeme věnovat meditacím, józe, terapiím a všemu, co potřebujeme k tomu, abychom se naučili pracovat sami se sebou a propojili se se svým tělem. A nakonec našli to, po čem všichni toužíme – cestu sami k sobě, k sebelásce a umění být šťastný. Pobyty mají podnázev „Cesta k sobě“, který snad dostatečně vystihuje jejich náplň. Jsou vhodné pro všechny věkové skupiny. Co se jógy týče, vítáme začátečníky i pokročilé. Na pobytech se věnujeme vědomé práci s myslí i s tělem a učíme cviky, které lze praktikovat doma.

Co mohou vaše pobyty ženám ještě nabídnout?

Věnujeme se tématice žen a ženství. Toho není nikdy dost. Mám trošku pocit, že emancipace a radikální feminismus z nás žen udělal muže v ženském těle. Najednou má žena více rolí než je schopna zvládat. Už to není jen manželka, matka, hospodyně, ale i ambiciózní pracovník. A jako ženy chceme samozřejmě všechno zvládat na sto procent, což vede nejen k vyčerpanosti, ale i k vysychání ženskosti. Pak chybí v životě pocit štěstí, stejně tak i sebelásky. V programech se snažíme ukázat, že je v pořádku se zastavit a požádat o pomoc. Žena nemusí nést veškerá břemena a všechno zvládat sama. Důležité je přijmout své ženství, být hrdá a pyšná na to, že je žena. Umět se ocenit, hýčkat, být spokojená sama se sebou, právě taková, jaká je v tuhle chvíli. Protože šťastná žena utváří šťastné vztahy i domov. Je důležité nevidět pouze chyby na druhých, ale podívat se do zrcadla a zapracovat sama na sobě. Druhé nezměníme, ale můžeme změnit sebe a to, jak na věci nahlížíme. Žena je úžasný a mocný tvor a být ženou je krásný dar.

Co dalšího připravujete?

Kromě terapií a video programů „Jak být sobě terapeutem“ se věnuji propojení jógy a emocí. Jak zpracovávat emoce, bloky a traumata i na fyzické úrovni. Mám kolem sebe spoustu úžasných lidí, kteří jsou sami a nemají si s kým povídat a sdílet své radosti i starosti. Zejména starší ročníky. Právě těm se chci věnovat a vytvořit prostor pro setkání, třeba jen u šálku čaje. Přinést jim více radosti a sdílení, pocit, že nejsou úplně sami.  

A vaše další zájmy?

Kromě terapií a jógy, které jsou zároveň mými koníčky, miluji čtení knih. Nekonečné procházky v přírodě. Mám ráda tanec, cestování a setkávání se s novými lidmi. Poznávání nových kultur, chutí a vůní. Ale stejně jako si užívám cestování, tak si dokážu užít i pobyt doma a relaxování na balkoně.

Máte sny?

Myslím, že je důležité mít sny, ale nelpět na nich. Při jejich nenaplnění snadno dochází ke zklamání. Já osobně se snažím své sny žít a proměňovat v realitu.  

Autor: Taťána Kročková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS