Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Michaela Olexová: Óm není jen slabika, je to životní styl!

1. 5. 2016

Byla úspěšnou PR manažerkou, jednoho dne si ale uvědomila, že ji život nenaplňuje. Odstěhovala se proto do Londýna, kde začala učit jógu. „Sice si nevydělám tolik jako dřív, ale našla jsem životní rovnováhu,“ usmívá se Michaela Olexová.

Zhruba před 10 lety jste udělala obrat ve svém životě takřka o 180 stupňů. Co se tehdy stalo?

Nestalo se nic dramatického, jenom jsem už byla unavená z neustálého stresu a banalit, které mi nepřinášely žádnou radost, naopak začaly mě ubíjet. Byla jsem v té době na vrcholu dosavadní kariéry a najednou jsem měla pocit, ze zábavní průmysl, kde jsem strávila skoro 15 let, mi tak zábavný už nepřipadá a nenaplňuje mě jako dřív. Zároveň jsem cítila, že jsem jen krok od vnitřního vyhoření. Měla jsem dvě možnosti, buď pokračovat ve stereotypu, nebo být k sobě upřímná a vše od základu změnit. V tu dobu jsem už několik let cvičila jógu, a když jsem pak strávila dva týdny v indickém ašramu, vrátila jsem se úplně znovuzrozená a měla naprosto jasnou představu, že se chci v životě řídit už jen svou vnitřní intuicí, cítit se za každých okolností spokojená a začít naplňovat všechny své sny. Následovala výpověď v práci, návrat do Indie, kde jsem si udělala učitelský kurz, a pak stěhování do Londýna, kde jsem začala učit jógu.

Jak dnes vnímáte své rozhodnutí dát se touto cestou?

Myslím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem v životě udělala! Úplně se mi změnil životní styl, a i když si učením jógy nevydělám tolik jako plánováním marketingových kampaní, našla jsem životní rovnováhu, osobní svobodu, spokojenost a hlavně sílu nebát se neznáma.

Dalo by se říct, že jste teď na duchovní cestě. Dokážete se zpětně podívat a říct, kým jste byla před změnou a kým jste dnes?

Dřív se můj život až příliš točil podle toho, co bylo nebo bude. Dnes se snažím užívat každého přítomného okamžiku, a i když to není vždy úplně jednoduché, napojení na přítomnost má to největší kouzlo, protože teprve tehdy se dá život pořádně vychutnat. Jsem taky vedle všech příjemných a pozitivních zkušeností mnohem vděčnější za všechny nástrahy, co mi život přichystá, protože v těch většinou bývá to největší ponaučení, síla a výzva pro osobní i duchovní růst.

Máte pocit, že život je řízený odněkud shora? Co si myslíte o náhodách? 

Všichni tady sdílíme jednu společnou energii. Když budete negativní, budete přitahovat jenom negativní energii. Ale když změníte svoje vnímání a uvědomíte si, že vše, co potřebujete k naplnění svého osudu, máte v sobě, dostane se vám toho, po čem toužíte. V rámci svého duchovního hledání vím, že svůj život si každý musí řídit zevnitř od srdce, nikoliv spoléhat na to, že mu někdo pomůže. Jsem si jistá, že nám shora bylo dáno určité poslání v tomto konkrétním životě, co právě žijeme, ale objevit a naplnit ho, to je naše celoživotní výzva. A co se týče náhod? Osobně věřím na „šťastné náhody“ a myslím, že jsem jednu takovou zažila. Když jsem v 90. letech pracovala v Londýně pro Depeche Mode, potkala jsem v hudebním vydavatelství manažera, se kterým jsme zůstali přátelé, i když jsme pak už oba změnili zaměstnání. O 15 let později, kdy jsem se přestěhovala zpátky do Londýna, mě pozval na narozeninovou párty, kde mě ten večer seznámil se svým dlouholetým kamarádem a mým současným životním partnerem. Zkrátka, když jste ve správnou chvíli na správném místě, všechno do sebe dřív nebo později začne zapadat.

Kdo je pro vás duchovním vzorem?

Je strašně těžké někoho jmenovat, protože mě zajímá hodně oblastí a inspiruje mě celá řada osobností. Ale asi tím největším vzorem je moje pětiletá dcera Maya, která mi nevědomky každodenně uděluje jednu životní lekci za druhou. Myslím, že rodičovství je jedna z nejlepších cest k vlastnímu sebepoznání. Podle americké rodinné psycholožky Shefali Tsabary jsou právě naše děti těmi největšími duchovními učiteli a mají sílu proměnit nás v lepší lidské bytosti, pokud k nim přistupujeme s otevřeným srdcem a myslí.

Čeho byste v životě chtěla dosáhnout?

Začala jsem učit jógu, protože jsem chtěla pomoct lidem cítit se lépe na těle, mysli i duši a ukázat jim na svém vlastním příkladu, že je to možné. Trápí mě, když se lidé bojí změn, i když hluboko v srdci vědí, že je to pro ně ta jediná cesta. Vím ale, že jsem schopná prostřednictvím svých hodin a kurzů oslovit pouze omezené množství lidí, proto se v současnosti hodně soustředím na práci se začínajícími učiteli, terapeuty, trenéry, kouči a léčiteli, kteří pak učení mohou rozšířit mnohem dál a pomoct více lidem. Ráda bych je motivovala a pomohla jim dělat práci, která bude naplňovat nejenom je samotné, ale pomůže změnit život i ostatním. To je moje současná vize a touha.

Žijete v Londýně a do Čech jezdíte už jen na návštěvu. Jak se díváte na rozdílné vnímání všedního života tady a v Anglii?

Jak říkáte, do Čech jezdím už jen několikrát za rok, tak nevím, jak se to změnilo. Ale vždycky mi přišlo, že Britové jsou pozitivnější a taky otevřenější novým věcem a změnám, i když to konzervativní Británie možná nemá ve své původní DNA.

Jak vás změnilo narození dítěte? Neplánujete další?

Jak jsem už zmiňovala, narozením Mayi se mi přetočil život vzhůru nohama, ale to určitě znají všichni rodiče. Vzhledem k tomu, že mi bylo letos 44 let, tak další dítě už neplánujeme. Přítel Jason má ještě sedmnáctiletého syna, tak máme o zábavu postaráno, a navíc babičky a dědečkové bydlí daleko. Naše rodina je teď příjemně vybalancovaná, a když teď Maya začala chodit do školy, tak se můžu opět plně věnovat i své práci, což je pro mě nesmírně důležité.

Plánujete v Londýně zůstat?

Vždycky jsem cítila, že je Británie mým skutečným domovem a je mi souzená. Od doby, kdy jsem tu na začátku 90. let žila, jsem věděla, že se sem jednoho dne vrátím. Když jsem pak odešla z práce a začala učit jógu, nemohlo mě už nic zastavit. Prostě uvnitř cítím, že sem patřím, a cítím se tu jako ryba ve vodě. Jestli zůstaneme v Londýně, to je ale otázka. Myslím, ze za pár let mě najdete někde v Dorsetu nebo Cornwallu, síla moře mě přitahuje čím dál víc!

Bylo těžké prosadit se v cizí zemi? Kdo vlastně navštěvuje vaše kurzy?

Na Británii a Londýně obzvlášť je krásné to, že se tady může prosadit opravdu každý, kdo má talent, odvahu a vytrvalost. Neříkám, že je to jednoduché, ale jde to, když si věříte. A já prostě vždycky věděla a vím, že mám lidem co nabídnout. Za posledních pár let jsem ale hodně věcí osekala, abych mohla být víc doma s rodinou, takže teď si držím už jen pár hodin jógy ve studiu a učím hlavně soukromě. Doma se pak můžu v klidu věnovat přípravě workshopů, on-line kurzů a začínám si hrát i s myšlenkou na vydání knihy.

Jak vypadají vaše on-line kurzy?

Doba se mění a on-line kurz je ideální způsob, jak nabídnout moje hodiny jógy i klientům mimo Británii. Na sociální síti mám například nejvíc fanoušků z USA, kde jsou on-line kurzy hodně rozšířené. Lidé mají navíc čím dál méně času chodit pravidelně do studia, takže když si můžou můj kurz stáhnout z internetu jako video, audio nebo PDF a cvičit ve svém vlastním čase, tak je to ideální stav, protože na sebe nejsme v našem časoprostoru vzájemně vázaní.

Jak vypadá váš typický den? Jak se udržujete ve fyzické i psychické kondici?

Ráda bych řekla, že cvičím jógu denně, ale někdy to prostě s rodinou nestíhám. Spíš se snažím naslouchat svému tělu a mysli a podle toho se pak rozhodnu, co je v danou chvíli nebo situaci vhodné. Jsme součástí přírody a reagujeme jinak na různé cykly dne, měsíce a roku, z toho důvodu je hodně důležité svůj režim a rituály uzpůsobit. To platí především pro ženy, které jsou v tomto citlivější. Posledních několik let si užívám hlavně relaxační jógu. Nejdůležitější jsou pro mě pravidelné meditace a dechová cvičení, ty mi dávají největší sílu, a to jak fyzickou, tak mentální, protože dech propojuje naše tělo a mysl.

Máte nějakou oblíbenou bylinu, potravinu nebo potravinový doplněk?

V naší rodině strašně rádi vaříme a největší místo v kuchyni zabírají různá koření a bylinky, ty dokážou proměnit každé jídlo. Naším každodenním ranním rituálem je horká voda s čerstvým zázvorem a citronem, který podle ájurvédy probudí celé tělo, metabolismus a hlavně zažívání. V zimě, nebo když jsme nemocní, tak ještě na zvýšení imunity přidávám zhruba čtvrt lžičky kurkumy, špetku pepře a med. Jinak z potravin mě teď hodně baví chia semínka, která přes noc nechám v ledničce „vyrůst“ v misce kokosového mléka. Ráno mám hned připravenou výživnou snídani, kam už jen stačí přidat čerstvé ovoce nebo kompot. Já osobně mám chia semínka nejradši s teplým džemem, který během pár minut připravím povařením několika zmrzlých malin a ostružin.

Pořádáte i takzvané retreaty, tedy pobyty s jógou. Ten další bude 17. až 19. června v Broumově. Na co se mohou účastníci těšit?

V první řadě je to můj první jóga retreat v Čechách po skoro deseti letech. Kamarádka mi doporučila nově zrekonstruované prostory broumovského kláštera, kde je vedle úžasného sálu na cvičení i krásná architektura a nádherná okolní příroda. Program, který na tomto retreatu představím, se jmenuje Glow with the flow, česky Zářit s proudem. Je to taková slovní hříčka z anglického „go with the flow“, tedy „jít s proudem“. Všechny sestavy i meditace, které mám pro hosty připravené, jsou založené na rozproudění energie v těle a mysli, odstranění fyzického a mentálního napětí a probuzení našeho vnitřního světla. Hodiny jógy budu sice učit v angličtině, ale pak budu během víkendu k dispozici pro individuální konzultace i v češtině. Jestli má někdo zájem naučit se správně dýchat, prohloubit svoje dosavadní znalosti jógy nebo se jenom odreagovat z každodenního stresu, tak všechny srdečně zvu a těším se na setkání!

Autor: Jitka Menclová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS