Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Michaela Onuferová: Výroba kosmetiky je pro mě koníčkem

1. 5. 2015

Známá je především ve světě internetu jako autorka blogu Kiss a Bee. Od ostatních blogerů se ale Michaela Onuferová liší. Se čtenáři sdílí zcela jiné zážitky – vyrábí si totiž kosmetiku. Ve své kuchyni doslova „vaří krásu“, a to z naprosto přírodních surovin.

Michaelo, je vám 21 let. Od mladé slečny by člověk předpokládal, že se nechá zlákat módními značkami, vy si ale sama vyrábíte kosmetiku. Co vás k tomuto kroku přimělo?

Předně je nutné upřesnit, že vyrábím hlavně pečující kosmetiku, na pěknou řasenku se tedy ráda zlákat nechám. Dekorativní kosmetika mě každopádně nechává chladnější, takže mezi regály mě často brouzdat nenajdete. Právě pečující kosmetika, kterou jsem v nich nacházela, mě přivedla na myšlenku vyzkoušet něco jiného. Před dvacetinami se mi najednou výrazně zhoršila pleť, a já konečně pochopila, že ničit ji dalšími krémy, gely a peelingy, které z 90 procent tvoří voda a ze zbytku nešetrná chemie, nebude to pravé.

U vaření jídla se říká, že když si člověk vaří sám, tak ví, co jí. Dá se něco podobného říct i o kosmetice?

Je to velmi podobné. Když čte laik etiketu kosmetického produktu, nerozumí téměř ničemu. Pokud se o sebe opravdu zajímá a chce mít jistotu, že o sebe nepečuje nebezpečnými látkami, má dvě možnosti – buď si kosmetiku připraví sám, nebo se začne vzdělávat o složení svého krému, například na stránce cosdna.com, která analyzuje většinu běžně dostupné kosmetiky. Tam zjistí, že drtivá většina chemických koktejlů, které z vás mají udělat princeznu, obsahuje iritanty a nepříliš bezpečné látky. Pak dost možná skončí u míchání, tak jako já.

Jaké by měly být první kroky takového začátečníka, který se rozhodne zařídit si svoji kosmetickou výbavu doma vyrobenými produkty?

Já jsem začínala zlehka, s balzámy na rty. Úžasné na výrobě domácí kosmetiky je to, jak je variabilní – s ingrediencemi, které jsem měla, jsem zvládla vytvořit i krém, masážítko nebo balzám na vlasy. Do mé základní výbavy patří rozhodně bambucké máslo, jojobový a arganový olej, včelí nebo jojobový vosk, do většiny výrobků přidávám také esenciální oleje, například diktamos nebo levanduli.

Trend „DIY“ (Do It Yourself = udělej si sám) kosmetiky není v zahraničí žádnou novinkou. Jak je tomu u nás?

Můj blog, založený v srpnu 2013, byl pravděpodobně jedním z prvních, který se výrobou kosmetiky nějak podrobněji zabýval. Výraznější pozornost jsem začala zaznamenávat zhruba po půl roce. Rostoucí čtenářská komunita i větší množství mailů a facebookových zpráv ohledně výroby zvyšující se oblibu DIY kosmetiky jednoznačně potvrzuje. Nedávno jsem na blogu pořádala soutěž – a k mému obrovskému překvapení se mi sešlo na 70 soutěžních fotografií, všechny tak krásné! To je pro mě asi největší úspěch – jedna věc je psát o tom, co vyrábím, druhá věc je nadchnout nebo zaujmout lidi tak, že investují své peníze do surovin a čas do kuchyňské alchymie.

Domácí kosmetika je z velké části založena na rostlinných olejích a máslech. Je vhodná i pro snadno se mastící pleť?

S názorem, že oleje ucpávají póry, se setkal snad každý, bohužel jde o obrovský omyl a přežitek. Sama jsem měla mastnější pleť, ale od té doby, co jsem se přestala olejů stranit, se její stav dost zlepšil. Olej je vhodný jak na čištění, protože mnohem lépe rozpouští nečistoty, které se nám na obličeji usadí, tak pro závěrečnou hydrataci. Je samozřejmě nutné zvolit vhodný olej pro jednotlivé typy pleti. Mastná a problematická pleť potřebuje lehký olej, třeba jojobový, který je strukturou velmi podobný lidskému mazu, tudíž pronikne hluboko do vrstev pokožky a intenzivně hydratuje, aniž by ucpával póry. Se sušší pletí se naopak nemůžete splést s avokádovým nebo meruňkovým olejem, vhodná jsou také hutnější rostlinná másla. Při správném používání olejů se produkce mazu ustálí a hydratovaná mastná pleť ho nebude mít potřebu vylučovat přespříliš.

Jak se domácí kosmetika konzervuje a jaká je její trvanlivost? Musí se uchovávat v lednici?

Záleží na druhu kosmetiky, je nutno brát v potaz trvanlivost jednotlivých surovin. Ta se pohybuje zhruba od tří do 15 měsíců. V lednici uchovávám čerstvé masky, které si také vyrábím velmi ráda. Ke krémům, odličovacím balzámům a tyčinkám na rty se člověk může chovat, jak je zvyklý – důležité je skladování mimo slunce, ideálně v chladu, pro oleje je vhodné tmavé sklo a důležitá je i hygiena – i u běžných krémů z drogerie platí, že je musíte nabírat čistýma rukama nebo špachtlí.

Jaká je vstřebatelnost doma vyrobených tělových přípravků?

Je samozřejmě rozdíl, jestli se člověk natírá vodou, nebo olejem. Pro olejovou kosmetiku je důležité správně ji nanést – vstřebá se rychleji a do hlubších vrstev pokožky, pokud máte pokožku navlhčenou. Vzhledem k tomu, jak velký rozdíl pocítíte po natření kvalitním tělovým máslem, je ale chvilka čekání na obléknutí jen malá daň. I když přiznávám, že tuto péči preferuji spíš na noc.

Jsou nějaké nevýhody domácí kosmetiky?

Pro mě jednoznačně převažují výhody! Pro někoho by možná nemusela být příjemná časová náročnost výroby, ačkoliv to není tak strašné – krém zvládnete za půl hodiny. Jiní lidé zase považují domácí výrobu za velmi nákladnou, což je ale pouze iluze. Investice do surovin se zdá být zpočátku vysoká, pokud ale propočítáte, na kolik věcí vám půl kila bambuckého másla vystačí, dostáváme se jednoznačně do plusu. Největší nevýhodou výroby domácí kosmetiky jsou pro mě zřejmě její limity – vyrobit stoprocentně přírodní a dobrou rtěnku nebo řasenku se mi zatím nepodařilo.

Využíváte často při výrobě domácí kosmetiky bio suroviny?

Bio suroviny mám, ale nemůžu říct, že bych je nějak preferovala. Myslím, že v kvalitě krému nebo pleťového oleje se biokvalita neodrazí tolik, jako kdybych biovýrobek konzumovala. U olejů si dávám hlavně pozor, zda jsou lisované za studena, aby měly zachované co nejvyšší množství vitaminů a prospěšných látek.

Kde jednotlivé suroviny sháníte? Jsou k sehnání v běžných kamenných obchodech?

Dostupnost kosmetických ingrediencí je omezená, rozhodně nemůžete počítat s nákupy v jakémkoli obchodě – na druhou stranu na e-shopu Ekokoza.cz sežene člověk vše, co srdce ráčí, od rozličných másel a olejů po obaly a pipety.

Jaká je vaše nejoblíbenější surovina pro výrobu domácí kosmetiky, která je alfou i omegou ve vaší kosmetické „dílně“?

Nedá se říci, že bych nějakou surovinu měla nejraději – druh suroviny ano, tam mám jasné oleje, které jsou úžasné samy o sobě. Jmenovat bych mohla malinový, jojobový, arganový, mrkvový – z těchto čtyř si nejčastěji míchám pleťové směsi. Ráda také pracuji s oxidem zinečnatým, který dodává výrobku ochranu proti nebezpečným vlivům slunečního záření.

Změnila domácí kosmetika nějak zásadně váš život? Co děláte, když zjistíte, že vám dochází například šampon?

Pro mě je domácí kosmetika především dalším obrovským koníčkem – vždy jsem inklinovala k tvořivým činnostem a našla jsem si tu, kterou mohu dělat doma, o které mohu psát a která má pro mě obrovský přínos v tom, že ze mě udělala uvědomělejšího člověka, který se o sebe snad lépe stará. Paradoxně je pro mě mnohem snazší, když mi takový šampon dojde – zkrátka se mrknu do svých krabic, chytnu šest lahviček, promíchám v nádobce a mám vyřešeno. Zásobovaná jsem dobře. Neobejdu se ale bez nákupů dekorativní kosmetiky, ačkoliv mi stačí pár věcí. I to bych ale postupem času ráda změnila – aktuálně mám obrovskou radost z nového doma vyrobeného korektoru, tak uvidíme, jak se poperu s ostatními věcmi.

Kdy vás napadlo začít o výrobě domácí kosmetiky blogovat? Měla jste nějakou inspiraci?

Původně jsem vlastně ani nechtěla blogovat o tvorbě domácí kosmetiky – o prázdninách jsem blog založila z nudy, příspěvek o výrobě domácích balzámů přišel až o měsíc později. Kladná odezva mě překvapila a recepty jsem začala přidávat ve větší míře. Teď jsou spolu s články o přírodních ingrediencích základním kamenem blogu.

Kde se vůbec vzal název Kiss a Bee?

Chtěla jsem název, který by spojoval kosmetiku a přírodu. Název, který zní v překladu „Polib včelku“, mi připadá mile paradoxní.

Máte nějaký sen, třeba knížku nebo vlastní značku?

Zatím nic není stoprocentní, takže bych to nerada veřejně prohlašovala, každopádně něco visí ve vzduchu. Do kosmetické značky bych se ale asi nepouštěla – podmínky pro podnikání v tomto oboru nejsou v Čechách pro jednoho člověka žádný med. Sny mi plní blog – nikdy bych si nemyslela, že bude tak oblíbený. 

Autor: Blanka Chocová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS