Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Monika Sičová: Objevte v sobě ženskost!

1. 7. 2018

MUDr. Monika Sičová se věnuje tantrické józe pro ženy a kultivaci ženské sexuality. K zájmu o ryze ženské záležitosti ji přivedlo vážné onemocnění matky, která zemřela na rakovinu ženských orgánů.

Jaká byla cesta k vaší práci?

Moje cesta začala smrtí mámy. Když mi bylo dvanáct let, maminka onemocněla rakovinou ženských orgánů a o dva roky později zemřela. Tím skončilo moje dětství. Musela jsem rychle dospět a začít se starat o svého mladšího bratra. Rozhodla jsem se vystudovat medicínu a pochopit, jak funguje lidské tělo. Brzy jsem ale zjistila, že mě klasická medicína nenaplňuje a nedává mi odpovědi na mé otázky. Usilovala jsem tedy o propojení s alternativními přístupy. Zajímala jsem se o bylinky a akupunkturu. Velkým zlomem bylo, když mi diagnostikovali nález na vaječníku a hnali mě na operaci.

Jak jste tuto situaci vyřešila?

Měla jsem strach. Už vzhledem k tomu, co se stalo mámě. Chtěla jsem si ještě splnit sen – vypravit se do Asie. Zákrok dopadl dobře a já se rozhodla už nic v životě neodkládat. To mě utvrdilo v mém zájmu o lidské zdraví, zejména tedy o zdraví ženy. Dva měsíce jsem strávila s přáteli v mongolských horách a tamější divočině. Skvěle jsem si to užila a věnovala se i meditaci. Na zpáteční cestě jsem ale onemocněla a protrpěla řadu dní v horečkách. Po uzdravení jsem strávila víkend v meditačním centru v Lažánkách a tam jsem také poznala svého budoucího učitele Igora Samotného. Později jsem se několikrát vypravila na Srí Lanku a do Indie, kde jsem byla zasvěcena do tajů ženské tantry. Od té doby se v této oblasti neustále vzdělávám. Mé zážitky z cest jsou skutečně bohaté a jsem za ně ráda.

Takže už rozumím tomu, co vás přivedlo až k Mohendžodáru. Vysvětlila byste, co to vlastně je?

Mohendžodáro je starodávný tantrický rituál pro ženy. Tvoří ho 36 asán. Vychází z indické tradice, ale vyhovuje potřebám současné ženy. Jedná se o cvičení, tanec i meditace, které ženám dodávají krásu, svěžest a mládí. Cvičení harmonizuje hormonální systém, ozdravuje oslabené pánevní dno a ženské orgány, posiluje dráhu ledvin a umožňuje zkvalitnit milostný život. Mohendžodáru se věnuji už patnáct let, tantra jóga pro ženy je náš vlastní projekt s mým učitelem Igorem Samotným. Cvičení a systém meditací považuji za skvělou kombinaci, která má neuvěřitelné účinky na zdraví těla i duše ženy. A je to rozhodně potřeba, protože na dnešní ženy jsou kladeny opravdu vysoké nároky, což odnáší jejich psychika.

V čem si myslíte, že je problém?

Z mých lékařských zkušeností mohu potvrdit, že za každým onemocněním těla se skrývá nějaký duševní problém. Ženy, které jsou zdravé, jsou především vyrovnané a šťastné. Také by se dalo říct, že i sexuálně spokojené.

Chápu, co tím naznačujete. Vy se ženské sexualitě velmi věnujete. Zaujala mě například práce s polodrahokamovými vajíčky…

Na svých kurzech ženy učím, jak mohou pracovat se svou sexualitou. Za nejdůležitější v životě ženy považuji rodinu, děti, lásku, zázemí a tvořivost. A orgasmus i stimulace bodu G sem patří také. O tantrickém orgasmu, G bodu a energetickém vajíčku píšu ve svých elektronických knihách, které jsou na internetu volně ke stažení.

Jak vnímáte propojení klasické medicíny s tou alternativní?

Snažím se o to už delší dobu, ale v podstatě jsem lékařskou praxi pověsila na hřebík. Dlouho jsem medicínu nechtěla opustit, investovala jsem do ní tolik času. Po dokončení studia jsem krátce nastoupila na dětskou rehabilitační kliniku v Košumberku, ale už tehdy jsem psala články o tantře a bokem ji vyučovala. Tantra je zkrátka mojí vášní, takže jsem u ní zůstala.

Raději upřednostňuji celostní přístup k pacientovi a také nechci podporovat farmaceutické firmy. Ve své práci se opírám o poznatky z anatomie a fyziologie, z gynekologie, rehabilitace a interního lékařství. Hodně žen řeší problémy s početím, jsou přepracované, vystresované nebo nezvládají svoji ženskou roli, která se často stává pod tlakem dnešní společnosti mužskou. Pracuji se ženami všech věkových skupin a moje znalosti ze studia medicíny se mi opravdu hodí.

Jak probíhá vaše práce se ženami?

Důležité je vždy naučit se pracovat se svou ženskou energií. Působí se na třech úrovních: tělesné, energetické a duchovní. Díky cvikům na posílení pánevního dna se rozproudí energie v pánvi. Ta je pak rozváděna dále do těla, konkrétně až do hypofýzy, kde se aktivuje šestá čakra, a pomocí práce šišinky dojde ke zvýšení tvorby ženského pohlavního hormonu estrogenu. Cvičením lze řešit celou řadu ženských problémů, od neplodnosti a poruch menstruace přes inkontinenci až po vypěstování schopnosti dosáhnout bouřlivého orgasmu.

Mám zkušenosti, že mnohé ženy otěhotněly už na základním kurzu! Je to také o nalezení své ženskosti a posílení ženské energie. Nevěřili byste, že i já jsem kdysi byla jako kluk, s oholenou hlavou. Dnes se cítím stoprocentně žensky.

Co váš životní styl a koníčky? Čemu se ještě věnujete?

Kromě toho, že se věnuji tantře, Mohendžodáru, Osho meditacím, ájurvédě a józe, tak samozřejmě také zdravé bio stravě, veškerému pohybu a synovi Tomáškovi. Ve volném čase také ráda cestuji. Více než dva roky jsem prožila v Asii – Mongolsku, Indii, Srí Lance, Thajsku, Laosu, Kambodži, Malajsii. Byla jsem také v Montaně a kanadském pohraničí, severní Africe, Maroku, Francii, Norsku, Slovinsku, Švýcarsku, na Ukrajině, v Rumunsku. Měla jsem možnost absolvovat i plavbu na plachetnici na otevřeném moři. Pluli jsme přes Atlantik, Tyrhénské moře, na Madeiru, Sardinii, Gibraltar a Mallorcu. Získala jsem cenné zkušenosti, kterých si nesmírně vážím.

Autor: Taťána Kročková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS