Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Neandrtálcem snadno a rychle

20. 5. 2014

Paleo dieta je už nějaký čas „in“ a jako taková vzbuzuje samozřejmě diskuze. Její příznivce najdeme především z řad aktivních, sportujících lidí, odpůrcům se nelíbí myšlenka, že na stravu doby paleolitu není už naše tělo uzpůsobené. Kde je tedy pravda?

Všimli jste si, že tak nějak nenápadně nastala doba, kdy dietám neříkáme dieta, ale životní styl? Zní to vznešeně a eliminuje se tím pocit omezení a ústrků. I paleo dieta je životním stylem, dokonce ekologicko-přírodně šetrným, kdy jde o zbavení se některých alergenů (lepek, laktóza a podobně), zakomponování do stravy více kvalitních tuků a bílkovin, oproštění se od škrobů a rychlých cukrů, minimalizování chemie v potravinách či používání eko čistidel a pracích prostředků.

Zpátky do paleolitu

Myšlenka paleo diety je postavena na přiblížení se k původnímu stravování doby, kdy byl člověk lovcem, tedy paleolitu. Tehdy se lidská strava skládala z 50 až 80 procent z toho, co si lidé ulovili, tedy z bílkovin a živočišných tuků; zbytek byl rostlinného původu, hlavně ovoce a zelenina.

Zlom v lidské stravě nastal se zemědělstvím, kdy se lidé naučili zpracovávat obilniny, a tím do stravy dostali mnohem více sacharidů, které jsme začali využívat jako primární zdroj energie. Dalším stupněm je pak současnost, kdy je valná většina potravin průmyslově zpracovaná, a nejedná se tak o skutečné jídlo kvůli množství umělých látek, které tyto potraviny obsahují. Dnes už snad všichni věříme, že jsme opravdu to, co jíme, a tak výběr potravy je to nejdůležitější, co pro sebe můžeme dělat.

Paleo říká, že se naše strava z původního masožroutství odklonila směrem k cukrům (rýže, těstoviny, ovoce, pečivo, slazené nápoje) jako základnímu zdroji energie. Pronásleduje nás tak řada nemocí pocházejících právě z této stravy. 

Zaujalo vás toto téma?
Více se dočtete v aktuálním čísle BIOREVUE!

Autor: Olga Černá vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS