Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Ondřej Fibich: Baronku jsem potkal v parku

1. 5. 2016

Narodil se v Praze, v posledních letech ale žije ve Strakonicích, kde má i vlastní antikvariát. Píše knihy o přírodě, strašidlech a někdy i historických osobách. „Tu nejnovější pokřtí MUDr. Josef Jonáš, který má na jejím vzniku zásadní podíl,“ říká Ondřej Fibich.

Představte trochu svou novou knihu. O čem je?
Kniha se jmenuje Upoutat mračna – Básnický obraz Sidonie Nádherné. Je to sbírka básní, které jsem napsal během roku 2014 částečně ve svém domově ve Strakonicích, ale převážnou část přímo v parku ve Vrchotových Janovicích. Právě k němu se váže život a dílo baronky Sidonie Nádherné.

Proč jste si vybral zrovna baronku Nádhernou?

Je to strašně zvláštní. Jsem s ní spojený rodovou historií, protože moje babička kdysi jako děvčátko viděla baronku Sidonii osobně. Kousek od Tábora jsme měli dvůr a můj prastrýc dělal u Nádherných vychovatele. Jednou proto pozval celou zámeckou společnost na návštěvu. Byl zrovna nádherný letní den a babička z baronky naprosto jasně vycítila výjimečnost, nezávislost a svobodu. Na sklonku života mi pak prozradila, že pro ni byla životním vzorem. Natolik ji oslovila její osobnost, že i já jsem jistým způsobem s osudem baronky Nádherné propojen.

Život Sidonie Nádherné ale nebyl úplně jednoduchý a rozhodně se nedá říct, že byl jen šťastný. Jak jste to tedy pojal?

Výjimeční lidé mají většinou i výjimečné osudy, proto jsem se snažil dostat se především do jejího vnitřního světa. A povedlo se mi to díky zvláštnímu souběhu událostí. V té době jsem měl za sebou hodně těžký partnerský rozchod a rozhodl jsem se, že se sebou něco udělám, protože tyhle věci vedou člověka svým způsobem do jisté transformace. A právě při tom hrál důležitou roli pan doktor Josef Jonáš.

Jakou roli?

Já u něj už předtím párkrát byl s nějakými drobnými problémy, tentokrát jsem ale začal užívat jeho kapičky na čištění emocí a stresů a musím říct, že to na mě mělo nesmírně zvláštní a silný vliv. Poprvé jsem byl schopen napsat básně, které netryskaly z nějakého rozervaného pocitu, jak to většinou evropští umělci mívají, ale všechno plynulo z hluboké vnitřní harmonie. S trochou nadsázky se dá říct, že jsem v tomto ohledu takový umělecký průkopník.

Vliv pana doktora Jonáše byl tedy podstatný?

Zcela zásadní, protože jsem se s takovými velice zvláštními a úžasnými vnitřními stavy nikdy nesetkal a ještě nikdy jsem nedosáhl takového psychického komfortu. Detoxikace přitom obrovským způsobem ovlivnila i můj osobní život, nejen ten umělecký.

Kdy a jak jste se vlastně o detoxikaci dozvěděl?

O detoxikaci jsem věděl od rodičů, protože je pan doktor Jonáš také svého času léčil. Můj otec navíc za minulého režimu působil jako léčitel a zabýval se různými alternativními postupy, nejen v medicíně, ale i v myšlení nebo umění. V tomto byl nesmírně odvážný a pružný.

Z toho vyplývá, že alternativní medicína pro vás nebyla nic nového…

Určitě ne. Navíc za minulého režimu jsem také dělal samizdat a v něm jsem spolupracoval na vydávání bylinářské literatury, o kterou jsem se vždycky zajímal. Potkal jsem se i s proslulým bylinným léčitelem, páterem Františkem Ferdou, od kterého jsem získal řadu zajímavých poznatků. 

Zpět k Sidonii Nádherné. Co všechno má čtenáři vaše knížka dát?

Podle mě je to velice niterný vhled od ženské duše a to si myslím, že v dnešním světě zvláště muži velmi potřebují. Protože kdo úplně nechápe tu odlišnost pohlaví, tak má samozřejmě partnerské problémy. Navíc si myslím, že ženská duše je obsažena i v mnoha dalších jevech této planety, které se také někdy říká „Matka Země“. 

Jakým stylem je kniha napsaná?

Jsou to básně v próze. Text je proložen fiktivními dopisy, které si Sidonie vyměňuje se svými partnery a sourozenci. Jsou tam úvahy o vztahu k zemi, ke svobodě i o tom, jak ten její těžký život ve dvou totalitách velmi rychle a smutně skončil. A také o tom, že člověk, i když třeba nemá děti, může jistým způsobem vtělit svou bytost do něčeho dobrého. Ať už se stará o jiné lidi, nebo se jako Sidonie vtělí do toho nádherného parku ve Vrchotových Janovicích. V každém stromě, keři i každé květině ji zde můžeme potkat.

Toto vtělení jistě souvisí i s vaším vztahem k přírodě…

Ačkoliv jsem se narodil v Praze, tak jsem vyrůstal v Horní Liboci, což byla vlastně vesnice. Celý život jsem tedy venkovanem. Když jsem pak musel odejít z Prahy, protože jsem byl v hledáčku StB kvůli zmíněnému samizdatu, tak jsem se dostal do jižních Čech. Tam byla všude nádherná příroda, která mě vždycky zajímala a stala se i základním pilířem mé tvorby.

Dá se tedy říct, že většina vašich knih vychází z přírody?

Myslím, že ano, protože i já sám se cítím být součástí přírody. Nikdy jsem nebyl takový ten kavárenský nebo hospodský člověk. A také okolnosti mě zavály spíš do volných prostorů než do megaměst. Posledních třicet let je pak mým osudem jednoznačně Šumava, která je po stránce lidských osudů, emocí a dalších vlivů ještě značně neprobádaná.

Snažíte se to změnit?

Snažím se tomu intenzivně věnovat. Jedním z takových důležitých pilířů mého vztahu k Šumavě je trilogie knížek Nebe studánek, kde jsem se zabýval posvátnými a léčivými prameny. To byla také velice důležitá etapa mého života, protože některé ty studánky jsem musel hledat dokonce virgulí, jak byly zaniklé a zanesené. Nakonec jsem je ale dokázal objevit a vrátit na světlo světa. Dnes podle těch tří knížek lidé jezdí na ta požehnaná místa, která jsou vyhlášená zvláštní atmosférou a klidem. Mohou zde meditovat, přemýšlet a setkávají se s něčím, co je čisté. To je dnes velmi vzácné.

Na závěr ještě prozraďte, kdy bude mít vaše kniha křest…

Knížka Upoutat mračna bude mít křest na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy 15. května ve 12 hodin v pravém křídle Průmyslového paláce v Praze na Výstavišti. Zároveň tam představím ještě jednu dětskou knížku o Šumavě, která se jmenuje Ze Šumavy špalíček pohádek a básniček. Křtu se zúčastní i pan doktor Jonáš, takže zvu všechny, kteří se zajímají o poezii a detoxikaci, aby se přišli podívat.

Autor: Robert Šimek vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS