Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Roman Šmucler: Novou práci nebo partnera vám nenajdeme

1. 9. 2015

Je nejen známý moderátor, ale také lékař. Roman Šmucler vystudoval stomatologii, od 90. let se ale věnuje hlavně estetické medicíně. V ordinaci by přivítal pomoc psychologa a psychiatra. Přiznává totiž, že řadě lidí sám zákrok týkající se úpravy vzhledu nepomůže.

Plastický chirurg nemá příliš dobré renomé. Lidé si o něm často myslí, že za peníze udělá cokoliv. Snažíte se tuhle nálepku změnit?

Popravdě, každý má pověst, jakou si zaslouží. V estetické medicíně jsou nenasytní lidé, kteří pro peníze udělají ledacos. Ale jsou lékaři, kteří díky penězům vydělaným estetikou třeba zadarmo či skoro zadarmo léčí postižené nebo onkologicky nemocné. Reoperují za ty první. Snad se mohu počítat do té druhé skupiny.

Špatné světlo na estetickou chirurgii vrhají i nepovedené plastiky, třeba ty, které zcela změnily vzhled italské módní guru Donatelly Versace. Jak se bráníte negativní reklamě?

Takové „výtvory“ všude ukazuji, protože to je jediná možnost, jak si budou dávat pozor nešikovní lékaři, kteří by správně měli činnosti zanechat, a jak budou obezřetní i pacienti. Osobně neustále všude přednáším, že i náš obor má nejenom líc, ale i rub. Lékaři se musí stále učit. Nemůžou svoji práci brát jen jako „job“ s pracovní dobou, ale jako celoživotní poslání. Ono se jim to nakonec vyplatí.

Přinese nový nos opravdu někomu štěstí? Neměl by být plastický chirurg spíš psychologem a rádcem?

Souhlasím s tím, že s plastickými chirurgy by měli spolupracovat také psycholog nebo psychiatr, aby odhalili nemoci duše. Na straně druhé, zlepšení tvaru nosu už opravdu pomohlo hodně lidem, nepodceňoval bych to.

Lidé chodí k plastickým chirurgům často se zbytečnostmi. Zkoušíte jim zákroky v tomto případě rozmlouvat?

Samozřejmě, asi 10 až 15 procent z těch, kteří přijdou, odmítáme. Jinak bychom se dostali do problémů. Mnozí lidé mají nereálné představy. Sami sebe vidí jinak, než by asi měli. Nebo potřebují vlastně něco jiného – novou práci nebo partnera, a to zajistit neumíme.

Hodně zákroků z estetické medicíny je v současnosti pod menší regulací, než co se jiných odvětví medicíny týče. Třeba v USA platí mnohem přísnější pravidla než u nás. Jak je to možné?

V Evropě se posuzuje, zda je například injekční výplň nejedovatá, ale nemusíte prokázat, že pomáhá. Stačí mít potvrzení jednoho ústavu. Tam klidně pošlete výrobek nejlepší firmy ve vašem obalu a je to. Samotnou výrobu už nikdo nekontroluje. Proto byl například skandál s prsními implantáty z Francie. To je v USA nemožné, kontroly jsou přísné a tresty drakonické.

Měla by se podle vás v USA pravidla uvolnit, nebo naopak v Evropě zpřísnit?

Dokud Evropa nepřitvrdí, nebudou USA nadále respektovat naše lékařské diplomy a výrobky. V USA nás neberou vůbec vážně, akceptují jednotlivě jen špičkové odborníky, ostatní musejí zpátky do školy. Evropa potřebuje být respektovaná. Musí plnit pravidla, jenže nepořádek mnohým vyhovuje a Evropa je roztříštěná, není to jedna federace jako USA. Pro pacienty je tu dost nebezpečno.

Nebezpečno, jak to myslíte? Mohl by mi tedy úpravu obličeje, řekněme nosu, provádět třeba zubař?

Máme speciální „zubaře“, tzv. čelistní chirurgy, kteří to do určité míry i dělají. Nepochybně je budoucnost v tom, že si takový chirurg doplní vzdělání právě na tuto operaci, proč ne. Problém je jinde. Stále více a více inženýrů, právníků a sestřiček po večerech operuje. Češi touží po kráse s velkou slevou a riskují. Mnozí takoví, nebojím se říci kriminálníci, mají i 15 až 20 klientů denně.

To zní děsivě…

Samozřejmě je tu i spousta lékařů z ciziny – Ruska, Polska, Španělska. Přijedou, ošetří, shrábnou peníze a odjedou. Když je komplikace, začnou jezdit jinam. Čeští lékaři naštěstí mají obvykle jakousi brzdu. Inženýrům nebo sestřičkám je ale všechno jedno. A lidé mlčí – vědí dopředu, o co jde, a stydí se. Doktora by přitom zažalovali. Černý trh se rozhořel po zavedení DPH z estetických výkonů. Legální lékaři jsou najednou drazí a šedý trh je dnes už většinový. Stát nezískal, naopak ztrácí spoustu peněz.

Současným trendem je takzvaná celostní medicína. Jak se na tento směr díváte?

Naše klinika se jmenuje Asklepion pro úctu ke komplexní medicíně starověkého Řecka. Ta je kombinací všech poznatků o těle, duši i etice. Holistická medicína není nic nového. Je to reakce na rozpad lékařství na spoustu specialistů, kteří vlastně neumějí říci, co člověku skutečně chybí.

Klasičtí lékaři často léčí pacienta jen z hlediska jednoho neduhu, ale už si nevšímají širšího kontextu…

Není to tak vždycky. Když ke mně přijde pacient s bolestí zubu a hlavy, řeším právě tohle všechno dohromady, protože léčím člověka, ne zub. To je normální v medicíně už několik tisíc let. Medicína je funkční a nefunkční. Máme spousty alternativ možných pro každého pacienta a musíme vybrat tu pravou. Čím více toho umíte, tím lépe vám to jde. Hlavně je důležité se ničemu, co obstojí před vědou, nezavírat.

Autor: Jana Šulcová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS