Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Zuzana Wildmannová: První pomoc pro psy má svůj smysl

1. 5. 2018

Pes je nejlepší přítel člověka. Řada lidí ale neví, co má dělat v případě, když se jejich psovi něco stane. Sympatická lektorka první pomoci pro psy Zuzana Wildmannová se právě to snaží majitele domácích mazlíčků naučit.

Jaká byla cesta k vaší současné práci?

Od dětství jsem chtěla být veterinářkou. Vystudovala jsem střední veterinární a zemědělskou školu v Českých Budějovicích, v oboru veterinární technik. Pak jsem nastoupila na Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně, ale studium jsem nedokončila. I když jsem na několik let zběhla k práci v bezpečnosti, absolvovala výběrová řízení u policie a celní správy a dodnes občas pracuji ve firmě na převoz hotovosti jako řidič pancéřového vozidla, u zvířat jsem zůstala, i když ne jako veterinář. Před lety se můj pes zranil nešťastným skokem, či spíše pádem, a měl bolesti zad. Veterinář klasicky nasadil léky na bolest a víc se neřešilo. Já začala pátrat po možnostech rehabilitace pro zvířata a usoudila jsem, že když se po úrazech rehabilitují lidé, tak proč ne zvířata?

To byl impulz k tomu, abyste se naučila Dornovu metodu?

Ano, našla jsem Andreu Dunovou a její Dornovu metodu pro zvířata, která mě naprosto pohltila. Při práci se zvířaty jsem si nemohla nevšimnout, že většina majitelů nemá nejmenší ponětí ani o základní anatomii jejich parťáka, natož o fyziologických hodnotách, jako jsou teplota, tepová a dechová frekvence a podobně. Majitelé vůbec nevědí, jak postupovat, kdyby se zvířeti něco stalo.

A vy jste se rozhodla naučit lidi poskytovat zvířatům první pomoc…

Protože mě první pomoc vždycky bavila a zajímala, vznikl nápad, že bych udělala kurzy první pomoci pro psy. Nebylo to ze dne na den, trvalo mi asi rok a půl, než jsem tento nápad uvedla do praxe, ale brzy nato se konal první seminář. Předcházela tomu období studia první pomoci psům v zahraničí na seminářích a rekvalifikace na lektora. Nejnověji se chystám na seminář do Londýna a na podzim jsem jela do Treffenu do Rakouska, na hranice se Slovinskem. Rozhodně se nenudím.

Co to vlastně ta zmíněná Dornova metoda je?

Tuto metodu u nás učí pouze Andrea Dunová. Když jsem absolvovala první seminář pro psy, netušila jsem, jak moc mě to zasáhne a jak mi to doslova změní život. Dornova metoda je celostní, jemná a účinná technika, která pomáhá jak zvířatům, tak lidem. Jejím principem je odstranění mechanických blokád v opěrném aparátu za aktivního pohybu svalů ošetřovaného. Tím se vyhýbáme nešetrným manipulacím s klouby a obratli jako u chiropraxe, která bývá k tělu opravdu velice nešetrná. Dornova metoda zásadně pohlíží na tělo jako na celek, i když zvíře nebo člověk má problém například jen s jednou nohou nebo jenom se zády. V těle spolu všechno souvisí a příčina problému často bývá jinde, než jak se to projevuje navenek.

Můžete uvést nějaký příklad?

Často jezdím za koňmi, kteří byli ošetřeni chiroprakticky, kdy bylo zacíleno pouze na bolestivé místo. Majitel koně se pak dostane k Dornově metodě a diví se, že ošetřujeme celého koně. A pak se diví ještě víc, když zjistí, že chiropraxe nepomohla, anebo jen na chvíli, a Dornova metoda má efekt daleko dlouhodobější a lepší. A u lidí je to totéž. Zatímco chiropraktik vidí problém v krční páteři a nešetrně s touto citlivou části těla manipuluje, já odhalím blokádu ve středu hrudní páteře, která způsobuje vracející se blokády v krční páteři. A efekt je dlouhodobý.

Můžete stručně popsat, jak tedy postupovat v případě první pomoci zraněnému zvířeti? Vidím na cestě poraněného psa, co můžu udělat?

Na prvním místě musí být rozhodně bezpečí zachránce. Není dobrý nápad zastavit na dálnici v silném provozu, pokud tam uvidíte sraženého a ještě žijícího psa. Nejlepším způsobem je spojit se s policií, která by měla situaci vyřešit. Pokud je možné bezpečně zastavit auto tak, aby člověk neohrozil sebe ani auta okolo sebe, tak se dá buď pes naložit do auta a odvézt na veterinu, případně přivolat odchytovou službu a psa předat jim. Jestliže pes krvácí, je vhodné zastavit krvácení. Psa, který není schopný chůze, překládáme do auta ideálně na pevné podložce, protože je zde podezření na poranění páteře a jakákoli neopatrná manipulace může stav psa ještě zhoršit. Poslouží nám například dekl kufru auta, který je v naprosté většině případů odnímatelný.

Pořádáte nějaké další semináře? Čemu se ještě věnujete?

Občas na přání psí školy nebo cvičáku pořádám seminář Péče o pohybový aparát sportovně aktivních psů, což je jednodenní praktický seminář, kde se probírá, jak správně pečovat o psa, který sportuje. Jedná se například o zahřátí před zátěží nebo péče o psa, který zrovna doběhl závod. Funguje to jako u lidí. Před výkonem je nutné dynamicky zahřát svaly a rozhýbat se, po výkonu je naopak žádoucí zklidnění dechové i tepové frekvence a postupné vychladnutí. Učím zde správné zacházení se zvířetem ve smyslu manipulace, uvolňování fascií v ose páteře, učím balančnímu cvičení a často se debatuje i o výživě.

Jaká by podle vás měla být vhodná a zdravá strava psa?

Osobně krmím svoje dva psy výhradně metodou BARF, která spočívá v krmení psa přirozenou, čerstvou stravou, tedy syrovým, tepelně neupraveným masem, syrovými kostmi a zeleninou, případně přílohami, jako jsou ovesné vločky, rýže nebo neprané hovězí dršťky. Člověk, který chce tímto způsobem krmit, by si měl nejprve zjistit veškeré dostupné informace. Nestačí jen hodit psovi kuře v celku a o víc se nestarat. I BARF má svá pravidla a je potřeba dodržovat poměr masa, kostí a příloh. Smysl tkví v tom, že majitel vidí, jak pes prospívá a může dávku okamžitě podle potřeby přizpůsobit a upravit na základě stavu či zátěže zvířete. Výrobci granulí deklarují vyváženou dávku, což je trochu zavádějící. Složení granulí je stále stejné a složení krmné dávky si měníme podle potřeby. Nejsem radikální a extrémní zastánce metody BARF a nevidím problém v tom, aby pes byl krmený kvalitními granulemi. Bohužel si často lidi myslí, že krmí kvalitně, i když tomu tak není. Vůbec nejhorší je, když člověk nakupuje pro sebe i pro psa ve stejném obchodě. Mám tím na mysli granule z potravinářských řetězců, kde většinou nelze najít kvalitní krmivo pro zvířata.

Co si myslíte o přírodním způsobu léčení zvířat? Jak ho lze nejlépe praktikovat?

Jsem zastáncem přírodní léčby, nicméně ne za každou cenu. Jsou diagnózy, které se přírodní medicínou vyřešit dají, ale jsou i takové, kde je klasická léčba nezastupitelná. Obecně je pro zvíře velice prospěšné propojení přírodní léčby s klasickou léčbou pod dohledem veterináře, někteří se právě specializují na alternativní veterinární medicínu.

Zajímá mě i váš názor na očkování zvířat…

Naprosto nesouhlasím s neočkováním dětí a zvířat! Mimo to zákon jasně hovoří o povinnosti majitele psa očkovat ho proti vzteklině. V dnešní době se lidstvo snaží vrátit k přírodnímu stylu života, což je dobře, ale tento trend je častokrát dohnaný do extrému. My jsme vztekliny prostý stát a tím, že existují majitelé, kteří psy neočkují, vzniká reálné riziko nákazy především kvůli dovážení nenaočkovaných zvířat ze zahraničí. Vzteklina se u nás nevyskytuje u psů ani u volně žijících zvířat díky orální imunizaci lišek a plošnému očkování psů, občas se vzácně objeví u netopýrů, což je ale bráno jako výjimka.

Jaká další očkování pro psy jsou podle vás potřebná?

Především je to kombinovaná vakcína proti psince, infekční hepatitidě, infekční laryngotracheitidě, parvoviróze, parainfluenze, leptospiróze a vzteklině, k čemuž slouží vakcíny označené jako DHPPi +LR. Pro psy to jsou smrtelné nebo velice špatně léčitelné nemoci se špatnou prognózou. Psa lze naočkovat ještě proti tetanu, což je velice vhodné u těch, kteří se pohybují mezi koňmi a ovcemi, dále proti psinkovému kašli, kdy se podává vakcína aplikátorem přímo do nosu, a také proti borelióze, která se očkuje mimo klíšťovou sezonu. Březí feny lze pak ještě očkovat proti herpes viru. Ve všech doplňkových očkováních vidím určitý smysl.

Máte čas i na nějaké koníčky?

Koníčky v poslední době pravda trochu zanedbávám, ale věnuji se crossfitu, po delší pauze se vracím ke kickboxu. Jinak se naplno věnuji terapiím lidí i zvířat a první pomoci. Žiju poměrně hekticky a občas nevím, kam dřív skočit. Možná je to tím, že všechno dělám naplno.

Autor: Taťána Kročková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS