Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Akupunktura: Jehličkami ke zdraví

1. 12. 2016

Vpichováním jehliček do akupunkturních bodů se propojí vnitřní energie čchi s okolím, což reguluje případnou vnitřní energetickou nerovnováhu. Akupunktura jako taková neléčí, pouze vytvoří příznivé podmínky k tomu, aby se zdraví vlastními prostředky obnovilo.

Ač jde o metodu starou tisíce let, u nás zažívá boom až od sametové revoluce. V současnosti se akupunktuře v česku věnují stovky lidí. Pokud však nemají lékařské vzdělání, nemohou pracovat s jehličkami, je jim dovoleno pouze provádět léčbu jinou akupunkturní metodou, například akupunkturním perem či magnetem. Pokud jde o píchání jehliček, může ho praktikovat pouze vystudovaný lékař, který se rozhodl věnovat akupunktuře. Právě takovou dráhu si zvolila původně praktická lékařka pro dospělé MUDr. Eva Podhajská.

Alternativní pohled

K akupunktuře dezertovala krátce po atestaci, tedy v roce 1992. Už během studia totiž tíhla k alternativním praktikám a ještě před atestací absolvovala tříleté studium tradiční čínské medicíny a dva roky homeopatie a EAV. Proč zběhla od klasické medicíny hned na začátku kariéry? „Důvodů je víc. Měla jsem rozpaky z některých rutinních postupů tehdejší běžné praxe. Chtěla jsem mít čas pacienty vyslechnout, ale hlavně mě to bavilo a baví. Lidské tělo je tak dokonalé a stále toho tolik nevíme. Klasická medicína má pro mě příliš těsný kabát,“ říká lékařka, která ve své ordinaci v Praze 4 akupunkturními technikami odstraňuje nejrůznější zdravotní potíže od těch trávicích, alergických až po posttraumatické stavy, potíže spojené s ADHD nebo klimakteriem. Jejím heslem je „řešení hledej v souvislostech“, které můžeme považovat za hlavní poselství akupunkturních metod.

Vše v kontextu

Na rozdíl od klasické medicíny se akupunktura snaží veškeré zdravotní obtíže zařazovat do kontextu celého člověka. Pátrá tak nejen po příznacích dané choroby, ale zaměřuje se na celkový profil pacienta/klienta, jeho rodinné i pracovní zázemí a osobnostní rysy.

A jak vypadá běžný pracovní den ženy, která provádí akupunkturu? „Jako kohokoliv jiného. Práce, pár povinností a volný čas. Pracovní dobu si určuji sama. Jsem denně v ordinaci šest až osm hodin. Nerada pracuji pod časovým tlakem. Nechávám si na pacienty dostatek času, aby opravdu zazněly všechny informace, které potřebuji ke správné léčbě a aby se v ordinaci vytvořila taková atmosféra, která umožní dostat ke slovu i intuici,“ zmiňuje Eva Podhajská výhody akupunktury ve srovnání s běžnými lékaři, kteří mají mnohdy na pacienta pouze několik minut a nemohou tak postihnout všechny aspekty jeho choroby.

Energetický oběh

V rámci léčby sleduje i takzvaný „energetický oběh“ v těle se všemi bloky a dysbalancemi. „Jde o jakési zviditelnění pulzní diagnostiky, kterou používají tradičně čínští lékaři. Toto měření je opakovatelné. Takže je to užitečná kontrola pro mě i pacienta při příští návštěvě,“ popisuje lékařka kontinuitu léčby, kterou realizuje díky nerezovým jednorázovým jehličkám.

Nelze říci, že by k využití akupunktury tíhli více muži než ženy, vysokoškoláci nebo středoškoláci, případně starší nebo mladší. To, co je spojuje, je snaha skoncovat s potížemi bez syntetických přípravků.

Pomoci se jim snaží i Marcela Amlerová z Pardubic a na nedostatek práce si také nemůže stěžovat. „Nechci říci, že svůj čas trávím jen v práci, spíše ho trávím prací. Začínám obvykle v osm hodin ráno přípravou na celý den. Telefonáty, e-maily, kancelářská práce a objednaní pacienti. Svůj pracovní den končím mezi 19 a 20 hodinou. Mám vyčleněný čas i na pacienty, za kterými dojíždím,“ říká žena, která akupunkturu provádí například i na klientech v kómatu. Cesta Marcely Amlerové k akupunktuře neměla na rozdíl od Evy Podhajské s medicínou co dělat.

Logika čínské medicíny

„V osmdesátých letech, když jsme s manželem a dcerou pobývali několik let v USA, jsme se setkali se silnou čínskou komunitou a jejich kulturou. To nás v určitém směru poznamenalo. Mě zaujala logika tradiční čínské medicíny. A protože je to soubor léčebných postupů, mezi které spadá fytoterapie, akupunktura, masáže, dietetika a podobně, tak se nedá říci, že bych dezertovala k akupunktuře, ale spíš k celostní medicíně, jejíž je akupunktura součástí,“ říká žena, která absolvovala průmyslovku a původní profesí je programátorka. A příslušníci jakých profesí se u ní nejčastěji ucházejí o radu či odbornou pomoc? Říci to prý nelze, jde o široké spektrum klientů a také rozpětí zdravotních potíží je velmi různorodé.

„Osobně se akupunkturou snažím pomoci zejména při bolestivých stavech. Dále při prevenci, omlazovacích technikách obličeje, podpoře paměti nebo při hubnutí. Využívám i speciální akupunkturu na hlavě, která se praktikuje hlavně ve vážných stavech po centrální mozkové příhodě, akutní a chronické paralýze, smyslových postiženích, svalové atrofii nebo bolesti pohybového aparátu,“ vyjmenovává Amlerová, která při léčbě používá různé dostupné prostředky, třeba i bylinky.

Autor: Jana Šulcová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS