Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Alena Mihulová: O zdravé stravě začínám uvažovat

1. 1. 2015

Proslavila ji filmová role zdravotní sestřičky, její zatím poslední rolí je domácí pečovatelka. V čem jsou si tato dvě povolání podobná a v čem se naopak liší? Nejen o herectví, ale také o přístupu ke zdraví a životu jako takovému, jsme si povídali se sympatickou herečkou Alenou Mihulovou.

Začněme rolí domácí pečovatelky, hlavní postavy filmu režiséra Slávka Horáka Domácí péče. Co je hlavní myšlenkou tohoto filmu, jaký má příběh?

Slávek Horák se nechal inspirovat příběhem vlastní maminky, hlavně její profesí a zážitky z každodenní péče o pacienty. Hlavní filmová postava, kterou hraju, se jmenuje Vlasta, stejně jako Slávkova maminka, ale já jim oběma říkám Vlastička, protože jsem si je obě zamilovala. A kdyby ještě dnes, dva měsíce po natáčení, někdo na ulici zavolal „Vlasti,“ tak se otočím. Už když jsem četla scénář, říkala jsem si: tak tohle je role přesně pro mě. Ten příběh je tak ze života a tak mě nadchnul, že jsem se u něj střídavě smála i plakala. A takový je i život - tragikomický.

Film bude mít premiéru v polovině tohoto roku. Považujete roli domácí pečovatelky za jakýsi comeback kdysi úspěšné sestřičky?

Pokud myslíte návrat k mé první zdravotní sestřičce, Marii Sahulové z filmu Sestřičky, tak by bylo krásné, kdyby to dopadlo tak dobře jako před lety. Protože to byl obrovský sukces a třicet let ten film lidi milují. Kdyby si takhle zamilovali i tuhle moji filmovou Vlastičku a naši „Domácí péči“, ať se to klidně stane na dalších třicet let rolí, kterou si budou diváci v souvislosti se mnou pamatovat nejvíc. Jinak ale tahle zdravotní sestra pro domácí péči je v podstatě mojí třetí podobnou rolí. Devět let po Sestřičkách jsem hrála ještě sestřičku Alenku neboli „Pipku“ ve filmu Městem chodí Mikuláš, s úžasným Pepíkem Abrhámem a Eliškou Balzerovou.

V čem si je Vlastička s dvěma předchozími sestřičkami podobná a v čem se naopak liší?

Jsou si podobné pouze profesně a tím, že je hraje stejná herečka, tedy já. Sestřička Marie pracuje v nemocnici, na středisku a občas vyráží s babi do terénu. Sestřička Alenka pracuje v nemocnici a Vlastička je zdravotní sestra pro domácí péči, takže navštěvuje pacienty doma.

Pak se ale taky samozřejmě liší věkem, do kterého jsem zestárla. Nebo spíš dozrála? A také tím, že zatímco první dvě sestřičky mají slušivou, sesterskou uniformu, ta třetí ji nemá. Proto jsme vymysleli jako její hlavní znak dvě velké brašny. Chodila jsem s nimi tak často, a nejvíc v dešti, že už jsem se ptala režiséra, jestli ten film nepřejmenujeme na „Brašny v dešti.“ Byla jsem s nimi tak srostlá, že jsem pak po natáčení málem odjela nejen se svým kufrem, ale i s těmi brašnami.

Umíte si představit, že byste povolání zdravotní sestry nebo pečovatelky vykonávala i jako své hlavní zaměstnání?

Ne, nejsem na to moc šikovná, a kromě toho, je to velmi náročná profese. Mám k lékařům a zdravotním sestrám obdiv a úctu. Zvlášť k těm, kteří zvládnou i po letech tak náročné práce být hluboce lidští. A dobrá zdravotní sestra má pro pacienta i dobré slovo.

Když jsme domlouvaly rozhovor, tak jste mi řekla, že jste se právě vrátila z Brna. Co jste tam dělala?

Třetím rokem jezdím do Brna studovat psychoterapii. Stávalo se mi a stále stává,

že jsem se s někým zapovídala, ať už to bylo v restauraci, někde na zastávce nebo v parku, a během pěti minut mi ten člověk odvyprávěl kus svého soukromí, včetně nejintimnějších záležitostí. Pravděpodobně vzbuzuji v lidech důvěru. Můžu je vyslechnout, ale zásadně neudílím rady, zvlášť ne ty nevyžádané. A tak jsem hledala způsob jak pomoct a neuškodit.

Pomohla jste vlastně i sama sobě…

Ano. Prošla jsem tříletým sebezkušenostním výcvikem, takže jsem se hodně dozvěděla a stále dozvídám i o sobě. Žiju sama se sebou daleko lépe než kdy předtím, a stále se učím. Doufám, že v budoucnu budu v tomhle ohledu nápomocna i ostatním. Držím se také úsloví žít a nechat žít. V mém případě tedy ještě platí: nechat žít sama sebe.

Celý rozhovor najdete v tištěné verzi časopisu.

 

Autor: Saša Stušková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS