Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Homeopatie – zdraví v jediné kuličce

1. 3. 2016

V současnosti existuje kolem pěti tisíc homeopatických přípravků. Díky nim je možné vyléčit vleklé chronické nemoci, pomoci při akutních problémech i uzdravit lidskou psychiku. Někdy na to stačí jediná, vhodně zvolená kulička.

Pro výrobu homeopatických léků se používají výchozí suroviny rostlinného, živočišného nebo minerálního původu. Jejich drcením, ředěním a protřepáváním se z původní látky získává informace, která se dalším ředěním a protřepáváním zintenzivňuje. „Dlouhodobá, chronická, vleklá onemocnění vyžadují vysoká ředění homeopatických léků a podávají se v delších časových intervalech. Akutní formy onemocnění se pak řeší méně ředěnými homeopatiky, podávanými s odstupem minut až hodin,“ vysvětluje homeopatka Renáta Makešová z Brna.

Duchovní rozměr nemoci

Homeopatie je formou holistické alternativní medicíny, jejímž cílem je léčit celého člověka. „Nechce léčit pouhé symptomy nemoci, což často znamená potlačovat je a zatlačovat hlouběji do těla. Naopak chce stimulovat jeho vitální sílu, takzvanou dynamis. Předpokladem tohoto nahlížení na nemoci je narušení vitální síly událostmi z našeho života, se kterými jsme se nedokázali vyrovnat a potlačili je do nevědomí. Tato rovina citlivosti je silně individuální, na jejím začátku je trauma, zranění, mentální omyl, ale na konci je vždy zablokovaná energie, poničená osobní spiritualita a řada psychických či fyzických obtíží,“ říká Makešová.

Nemoc je tedy stavem, kdy nemáme moc nad sebou samým. To, co vidíme jako symptomy, jsou vlastně pokusy těla zbavit se nemoci. Takovým příkladem je horečka, kdy se zmobilizují síly těla k vyloučení toxinů. Jejím okamžitým snižováním brzdíme vlastní léčivé síly organismu. „Člověk se musí hodně nadřít, než si vyrobí nějakou chronickou nemoc, někdy i tu akutní. Nemoc tedy nemusí být jen nutné zlo, může to být cesta sebepoznání a osvobození,“ upozorňuje Makešová.

Tělo získá informaci

Smyslem homeopatického léku, je předat informaci vitální síle, která oživuje naše tělo. „Vitální síla řídí pochody v těle a na jejím správném proudění záleží naše zdraví. Když se někde zablokuje či vychýlí, projeví se to v podobě nemoci. Homeopatický lék v sobě nese informaci, kterou je naše vitální síla schopná přečíst. V podstatě jí lékem nastavíme zrcadlo, podle kterého se opět napraví. Proto jsme schopni homeopaticky léčit i choroby chronické či běžně považované za nevyléčitelné,“ popisuje princip působení homeopatik terapeutka Petra Cihlářová z Prahy.

Pomocí homeopatie je tedy možné vyléčit téměř vše, od běžné rýmy po závažné patologie, a to jemně, účinně a hlavně trvale. „Homeopatie je vhodná zejména při léčbě alergií, astmatu, ekzémů, migrén, nespavosti, bolestí žaludku, zánětech močových cest, poruch metabolismu, snížené imunity a řady dalších zdravotních potíží. Naprosto nenahraditelná je při léčbě chronické únavy, depresí a nejrůznějších fobií. Další velkou doménou homeopatie je léčba ženských obtíží – od nepravidelné či bolestivé menstruace, neplodnosti přes potíže v těhotenství až po obtíže související s menopauzou. Homeopatické léky lze bez obav z vedlejších účinků používat i v době těhotenství a kojení,“ upozorňuje Cihlářová.

Klíčový je pohovor

Základem pro určení vhodného homeopatika je pohovor s klientem a následná analýza jeho fyzického a psychického stavu. Existují velice podrobné homeopatické dotazníky, díky nimž si homeopat klienta otestuje. Terapeut se ho vyptává na současný emocionální a psychický stav, osobní a rodinnou anamnézu, fyzické a psychické problémy, na jeho temperament, změny nálad, ale třeba i na to, jak reaguje na větší zimu nebo chlad či zda je žíznivý nebo se naopak musí do pití nutit.

Někteří z homeopatů s klientem pracují více intuitivně. „Homeopatický pohovor probíhá jednoduše. Je to vlastně takový přátelský rozhovor, kdy mi klient sdělí, s čím za mnou přišel, s čím potřebuje pomoci a jak se v těchto určitých situacích cítil nebo cítí. Probereme jeho strachy a sny, co má rád a co nerad. Někdy dojdeme i na jídlo, když například klient přijde s tím, že má velkou nebo naopak velmi malou chuť k jídlu. Jestli mu je neustále zima, probereme i toto. Je to velmi individuální,“ říká terapeutka Jitka Krumpholcová z Olomouce.

Různé přístupy ke zdraví

Homeopatie má mnoho směrů a škol. Francouzská se například přiblížila konvenční medicíně a používá léčbu na základě symptomů. To znamená, že například na zranění, pohmožděniny a regeneraci organismu po větší zátěži je vhodná Arnica, která mírní bolest. Při otocích nebo poštípání hmyzem se zase doporučuje Apis. Odlišným způsobem pracuje konstituční homeopatie, která harmonizuje lidskou bytost jako celek. Každý člověk je podle ní určitým typem, kterému odpovídá shodné homeopatikum. Konstituční homeopatický lék potom stimuluje imunitní systém a organismus sám nastartuje ozdravný proces.

Specifickou oblastí homeopatie je autopatie. Je založená na tom, že si klient ze svých slin vyrobí autopatický preparát, který se potom užívá (polyká). Tím se posílí samoregenerační schopnosti jeho organismu. „Autopatie je účinná zejména při léčbě chronických, dlouhodobých potíží. Zlepšuje zánětlivé problémy, astma, chronickou únavu, atopický ekzém, bolesti kloubů, opakované infekce, ale i deprese, cukrovku nebo poruchy štítné žlázy. Je vhodná nejen pro odborné léčení, ale také pro samoléčbu. Stačí si pořídit autopatickou lahvičku, balenou nebo přefiltrovanou vodu a můžete začít s léčbou,“ říká Rudolf Sehnal, který provozuje homeopatickou poradnu v centru Prahy.

Homeopatická lékárnička

Homeopatie je metoda, která je vhodná pro klienty v každém věku, zejména u dětí a mladých lidí bývá často rychlá a velmi účinná. Pokud s ní už máte nějaké zkušenosti, je tedy pravděpodobné, že z vaší domácí lékárničky postupně vymizí klasické léky a nahradí je homeopatika. „V rodině jsme snížili používání klasických léků na minimum. Akutní problémy, jako jsou vysoké horečky, nachlazení, podvrtnutí, namožení šlach a další, se dají dobře léčit homeopatiky. Vyžaduje to ale přítomnost homeopata, protože akutní problémy se mění během několika hodin nebo dnů a podle těchto změn je potřeba homeopatika měnit,“ vysvětluje Rudolf Sehnal.

Bez klasických léků se obejde i Petra Cihlářová. „Pro sebe a své děti je nepoužívám, není to zapotřebí. V životě jsou ale situace, například těžké úrazy, kdy je práce chirurga nezbytná a kdy se člověk bez léků tišících bolest neobejde. Pokud však chceme léčit nemoci vycházející z nitra člověka, na to je ideální právě homeopatie,“ zdůrazňuje.     

Autor: Martina Muziková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS