Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Jan Pirk: Důležitá je pestrá strava v přiměřeném množství

1. 6. 2015

Profesor Jan Pirk je známý kardiochirurg a také velký bojovník za nemocniční nadstandardy. To, že u nás nejsou povoleny, považuje za diskriminační. „Někteří lidé si rádi koupí drahé auto. Co by dělali, kdyby se smělo kupovat pouze auto střední třídy?“ říká.

Ví se o vás, že se kromě kardiochirurgie rád věnujete motorismu. Na jaké automobilové závody se letos chystáte?

Motorismu se věnuji pouze v rámci veteránů. Moderní motocykly ani automobily mě příliš nezajímají. Takže se chystám na veteránskou část Barum Czech Rally a pokud bude hezké počasí, pak na tradiční každoroční závod Zbraslav–Jíloviště.

Jste známý také jako vášnivý běžec, ať už klasický nebo na lyžích. Máte nějakou metu, kterou byste chtěl v běhu pokořit?

Musím říct, že všechny atletické mety, které jsem si v mládí vytyčil, jsem si splnil. Byly to tři hlavní: zaběhnout Běchovice pod 40 minut, Velkou Kunratickou pod 15 minut a absolvovat maraton.

Pomáhají vám vaše záliby ve chvílích volna vypnout, nebo na práci myslíte prakticky neustále?

Má záliba v motorismu, respektive ve veteránech bude jednou náhražkou za sport. Jsem především sportovec, ale je mi jasné, že s přibývajícím věkem se nebudu moci sportu věnovat aktivně.

Pojďme od volného času k vašemu pracovnímu dni. Co jste dnes snídal?

Dnes jsem snídal to, co téměř každý všední den, tedy jeden kus pečiva s máslem a medem, jablko a sklenici mléka.

Považujete snídani a její složení za klíčové jídlo dne, nebo nemá pro naši životosprávu tak velký vliv?

Snídaně je bezpochyby důležitou součástí stravování.

V poslední době se roztrhl pytel s různými dietami, moderní je stravovat se bez lepku. Jak se na podobné trendy díváte?

Veškeré „supervědecké“ diety považuji za nesmysl, podle mě je to pouze vytahování peněz z lidí. Pokud je člověk zdravý, měl by jíst pestrou stravu v přiměřeném množství svému kalorickému výdeji a pak nepotřebuje žádné radikální diety. Bezlepková dieta je nutná pouze u lidí s určitými vrozenými poruchami, jinak ne.

Často provádíte náročné kardiochirurgické úkony, věnujete se před nimi nějak speciálně péči o duševní hygienu?

Vzhledem k tomu, že kardiochirurgické výkony dělám každý den, žádnou speciální duševní hygienu před výkonem nedělám, koncentrace je samozřejmá a žádné speciální přípravy nejsou potřeba.

Jste velkým zastáncem nemocničních nadstandardů. V čem vidíte jejich hlavní plus?

To, že u nás nadstandardy nejsou povoleny, považuji za diskriminaci pacientů, kteří mají péči o své zdraví vysoko v hodnotovém žebříčku. Někteří lidé si rádi koupí drahé auto. Co by dělali, kdyby se smělo kupovat pouze auto střední třídy? To by bylo křiku! Je však samozřejmé, že třeba v našem oboru všichni pacienti dostanou tu nejkvalitnější chlopeň, ne že někomu dáme nekvalitní. To připojištění se týká takzvaných hotelových služeb a luxusu při pobytu v nemocnici.

Často hovoříte o srovnání zdravotnictví v Česku a v USA, kde jste byl na stáži. V čem bychom podle vás mohli Američany inspirovat a kde jsou naopak naše rezervy?

Víte, je těžké srovnávat současné zdravotnictví USA s naším. Já jsem v USA pracoval začátkem 80. let a tehdy byl rozdíl naprosto propastný, téměř nepopsatelný. Slouží ke cti mých přednostů, kteří mi pobyt umožnili, že jsem měl možnost po návratu tento způsob práce zavést i u nás. V současné době není žádný závratný rozdíl mezi americkým a českým zdravotnictvím, pokud se týká léčebné péče.

Co byste doporučil lidem, kteří tráví většinu dne sezením v kanceláři? Pohybu sice moc neholdují, ale třeba by rádi pro své tělo něco udělali…

Těm, co pracují v kanceláři, doporučuji, aby se alespoň třikrát týdně věnovali nejméně hodinu nějaké fyzické aktivitě. Buď běhání, plavání nebo jízdě na kole. Výborný je také nordic walking, tedy chůze s hůlkami. Kalorický výdej je u něj o 30 procent vyšší než při běžné chůzi. Dalším velice zdravým sportem jsou běžky, na které ovšem potřebujete sníh.

Hodně lidí tráví víkendy u televize, počítače nebo bezduchým procházením nákupních center. Co říkáte na tento styl?

Víkendy strávené v nákupních centrech skutečně nejsou ideální pro odpočinek. Stále říkám, že člověk se vyvinul jako pohybující se součást živé přírody, nikoli jako subjekt sedící před obrazovkou počítače nebo televize a pijící pouze černou kávu. I když proti přiměřenému pití kávy nelze mít námitky.

Jste znám jako zarytý odpůrce kouření. Je opravdu nejhorším prohřeškem, kterého se můžeme dopouštět ve vztahu ke zdraví?

Myslím si skutečně, že kouření patří mezi ty nejzávažnější prohřešky proti zdravému životnímu stylu. Ale mýlíte se, já nejsem odpůrcem kouření. Kdyby lidé nekouřili, byl bych nezaměstnaný a museli bychom propouštět lékaře i sestřičky, protože bychom neměli co operovat.

Současným trendem je celostní medicína. Jak se na tento směr díváte?

Celostní medicínu chápu tak, že se lékař má starat o pacienta komplexně. Tedy nejen o jeho fyzickou stránku, ale i duševní, což je v pořádku. 

Autor: Jana Šulcová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS