Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Kdo se postí, ten se čistí

5. 5. 2014

Většině lidí se při slově půst vybaví Velikonoce nebo ramadán. Půst ale není jenom věcí náboženského přesvědčení nebo prostředek vyjádření nesouhlasu. Může fungovat i k detoxikaci nebo jako metoda duševního rozvoje.

Půst je záměrné odmítání jídla, z důvodů náboženských, společenských nebo osobních. Už v náboženství je půst považován za očistný – jak pro tělo tak pro duši. Není to ale jenom hladovění. V období půstu se má člověk celkově zklidnit a uvolnit. Režim doby půstu musí odpovídat faktu, že člověk nepřijímá to, na co je jeho tělo zvyklé.

Druhů půstu je mnoho. Někteří zastávají přísný přístup, kdy se pije pouze destilovaná voda. Jiné metody nejsou tak extrémní – často je povoleno, ba dokonce doporučeno pít teplé bylinné čaje, vodu s citronem nebo ovocné šťávy. Existují i půsty, které slouží výhradně k pročištění střev, nebo naopak takové, které se drží až 40 dní.

Začněte pomalu

Stejně dlouhý je i ramadán, kdy se všichni muslimové musí kromě jídla vyhnout i alkoholu, koření a sexu. Všechny pozemské radosti jsou zakázány, ale jen od úsvitu do západu slunce. Dlouhé půsty totiž nejsou ve valné většině případů zdravé. Málokdo z nás dokáže nejíst víc než dva nebo tři dny.

Nejlepší je projít si pro začátek jednodenním půstem. Mnoho nadšenců to dělá každý týden, i když nejúčinnější je to na jaře a na podzim. Pokud vás něco takového láká, vyberte si den, kdy vás nečeká žádná fyzicky namáhavá práce, a přesně si rozmyslete, co budete daný den dělat. Nesportujte, nescházejte se s přáteli v zakouřeném baru, nepřepínejte mysl složitými psychickými úkony. Pokud jste zvyklí na velké množství stravy za den, připravte se na drobné potíže. Zaprvé na hlad, ten se ovšem často velmi jednoduše zaměňuje s chutí na něco dobrého. Nenechte se zviklat! Horší už mohou být slabé bolesti hlavy nebo pocit slabosti. Na to pozor, pokud je vám na omdlení, dejte si něco sladkého – limonádu, bonbon nebo třeba pomeranč. A pak navštivte lékaře a nechte si změřit obsah cukru v krvi.

Boj s toxiny

Pro většinu lidí je při půstu nejhorší právě ona chuť na jídlo. Jeden den se ale dá vydržet (problémem není prázdno v žaludku ale nedostatek cukru, který se v těle štěpí a převádí na energii). Druhý den je s jídlem potřeba začít postupně. Po jednodenním půstu musíte druhý den jíst nedráždivé potraviny – rýži, brambory, vařenou zeleninu a ředěné šťávy. Dávejte také pozor na barvu své moči. Při třídenních půstech, kdy se tělo detoxikuje už víc, se moč barví do tmavších odstínů. Pokud bude ale příliš tmavá – temně oranžová či hnědá – dejte si lehké jídlo a hodně pijte. Tmavá barva moči signalizuje, že ledviny filtrují více nečistot a k tomu potřebují hodně tekutin.

Naše tělo se příjmem potravy, životem ve znečištěném prostředí, stresem a často i nezdravým životním stylem zanáší toxiny. Nejvíce to odnášejí játra, ledviny a trávicí soustava – především střeva. Mnoho toxinů se ukládá v tucích, odkud se při jejich štěpení uvolňují a odplavují se z těla pryč. Půst tento proces urychluje, pomoci mu navíc můžete masírováním určité oblasti na těle, kde se usazuje více tuku. Uvolňování toxinů z tkání ale také způsobuje bolesti hlavy, zažívací potíže nebo deprese.

Není to dieta

Detoxikaci zažívacího traktu lze provést velmi jednoduše během jednoho dne. Při tomto půstu se pije pouze voda s citronovou šťávou, kajenským pepřem a troškou soli. K tomu přidáváte lehké cviky, které pomohou látkám dostat se až do střev a podporují peristaltický pohyb zažívacího traktu. Někteří odborníci tvrdí, že podobných výsledků jako u tohoto půstu se dá docílit dietou, kdy se pije zelený čaj.

Půsty působí na člověka veskrze pozitivně. Při odvykání kouření se při půstu z těla rychleji vyplavuje nikotin, potřeba další cigarety je tedy nižší a rychleji se jí zbavujeme. Půstem si pomůžete i od závislosti na alkoholu, ale při tomto postupu je opět dobré být pod kontrolou lékaře. Kromě detoxikace pomůže půst vašemu tělu i lépe vstřebávat prospěšné látky jako vitaminy a stopové látky. Většina lidí proto tvrdí, že se po úspěšném půstu cítí lépe – lehčeji, optimističtěji a nabití energií.

První věc, kterou je nutné mít na paměti, je, že půst nefunguje jako dieta. Pokud chcete před létem shodit jen pár kil, trápit se hladem není řešení. Jestli ovšem trpíte obezitou, má vaše tělo velké tukové zásoby a pár dní bez jídla přežije bez újmy. Pokud je to váš případ, jděte do toho. Ale pozor! Proberte to se svým lékařem, takto drastický přístup je nutné kontrolovat. Zkrátka postěte se tak, abyste to nepřehnali a neskončili s poruchou příjmu potravy.

Autor: Dagmar Čechová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS