Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Kočky snižují stres a pomáhají srdci

1. 2. 2015

Stačí, když s kočkou strávíte 15 až 30 minut, a už je vám lépe. Uklidníte se a zvedne se vám nálada. Vaše tělo začne produkovat serotonin, látku, která vám navodí příjemné pocity. Chvilka hraní s kotětem může pro vaše tělo udělat víc než dlouhý běh.

Výkonný ředitel Institutu pro výzkum infarktu Dr. Adnan Qureshi tvrdí, že psychologický stres a úzkost jsou spojeny s kardiovaskulárními nemocemi, hlavně se srdečními chorobami. Proti tomu ale existuje jednoduchá obrana: pořiďte si kočku!

Doktor Qureshi spolu s kolegy z Minnesotské univerzity po dobu 10 let pozoroval více než čtyři tisíce Američanů mezi 30 a 75 lety. Dva tisíce z nich kočky neměly. Ten zbytek ano.

Vědce zajímalo, jak velké je riziko, že pozorovaní lidé umřou na infarkt. A jak zjistili, u majitelů koček byla tato hrozba o 30 procent nižší.

Kočky totiž výrazně snižují vaši hladinu stresu. Doktor Qureshi předpokládá, že podobně mohou fungovat i psi a jiní domácí mazlíčci. To je ale zatím otázkou dalších výzkumů.

Antistresový mazlíček

Kočka má coby domácí mazlíček spoustu výhod. Je nenáročná a vděčná. Pokud máte náročné povolání, zlého šéfa a pocit, že od vás pořád někdo něco chce, určitě vám přijde k duhu miláček, který vám nabídne vřelou a bezpodmínečnou lásku.

Už se vám někdy stalo, že jste přišli domů a všechno, co jste chtěli, bylo svalit se na postel, přetáhnout si peřinu přes hlavu a ukrýt se před celým světem? Kočky vycítí, že se něco děje a pokusí se vás utěšit. Přijdou za vámi a začnou se o vás třít – dávají vám tak najevo, že vás mají moc rády. Tak začnete kočku hladit. Měkký dotyk její srsti a opakující se pohyb odvane i ty nejhorší pocity. O podobné aktivitě nemusíte vůbec přemýšlet, váš mozek tedy odpočívá. Navíc si vytváříte silnější vazbu mezi sebou a svojí kočkou – tento pohyb jí připomíná, jak ji její matka myla jazýčkem.

Kočky vás zbaví pocitu osamělosti. Pravda, to zvládne skoro jakýkoliv mazlíček, ale kočky jsou v tomto ohledu profíci. Díky svým milujícím povahám jsou lepší ve vyjadřování lásky než ostatní zvířata. Často se stane, že kočka zničehonic vyskočí, vydá vtipný cvrlikavý zvuk a zuřivě zírá z okna. Nebo udělá něco jiného, čím vás rozesměje. A smích je dobrý. Když se smějete, potřebujete více vzduchu. Tak posilujete své srdce, plíce a svaly. Mozek vám do těla uvolní endorfiny (hormony štěstí). Vaše srdce se uklidní a tlak sníží. Smích vám pomáhá relaxovat, snižuje bolest a vytváří v těle chemikálie, které posilují imunitní systém.

Chlupatá medicína

Kočky pomáhají se zotavováním i lidem, kteří utrpěli infarkt. Snižují krevní tlak, úzkost, stimulují smysly, snižují deprese a navracejí lidem smysl života. Pomáhají dokonce i dětem s mentálním postižením a těm, které mají problémy s řečí.

Někteří vědci předpokládají, že kočky mohou na pacienty působit stejně dobře, nebo dokonce ještě lépe než prášky sloužící na uvolnění, snížení stresu a krevního tlaku. Přítomnost kočky na terapiích má rozhodně pozitivní účinky. Pacienti trpící depresí jsou společenštější a cítí se lépe. Děti trpící poruchou pozornosti dávají více pozor, autistické děti jsou společenštější a pacienti trpící Alzheimerovou chorobou bývají méně napjatí.

Kočka se může hodně přičinit o to, abyste se dostali do psychické pohody. Příjemné pocity, které ve vás vyvolává, posilují váš imunitní systém a snižují hladinu cholesterolu a triacylglycerolů. Tak jako všechno, mají i tyto látky v lidském těle svůj význam, jenže ve velkém množství škodí. Zvyšují šanci, že dostanete infarkt nebo budete trpět jinou srdeční chorobou. Kočky navíc snižují pravděpodobnost, že si vaše dítě vyvine alergii nebo astma, nebo bude mít jiné problémy. Musí ale s kočkami žít už od malička nebo se s nimi alespoň dostávat do pravidelného kontaktu. Kromě toho vás ale mohou kočky léčit i přímo.

Zázračné předení

Většina lidí si myslí, že kočky předou, když jsou spokojené. Tak jednoduché to ale není. Vědci se tajemství předení snaží odhalit už léta. Zatím nezjistili ani to, proč kočky předou ani jak předení vzniká. Podle některých teorií kočka přede, když se cítí spokojeně a v bezpečí. Podle jiných si tak může říkat o jídlo. A kočka může příst dokonce, i když je zraněná. S největší pravděpodobností si tak totiž posiluje tělo.

Jak je to možné? Kočičí předení vysílá na frekvenci od 20 do 140 Hz. Tato vibrace je zdravá jak pro ně, tak pro lidi. Urychluje hojení kostí, měkkých tkání, infekcí a opuchlin. Podle Dr. Royala Rifeho má každá nemoc svoji frekvenci. A proto mohou určité frekvence nemocím buď předejít, nebo je zničit. Kdybychom dokázali držet frekvenci našeho těla nad 62 MHz, tak nemoci a různé mikroorganismy nedokážou v našem těle přežít. Zařízení, které léčí pomocí vysílání vlnění na určité frekvenci, nejsou nijak nová – první se objevily už na začátku 20. století. Kočičí vrnění je svým způsobem jedno z nich. 

Autor: Vojtěch Žák vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS