Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Loza z Lozi

1. 2. 2017

V Suché Lozi na Uherskohradišťsku vyvěrá uhličitanová minerální voda s vysokým obsahem lithia. Kdysi se nazývala Loza nebo Lozanka a pro svou specifickou chuť byla oblíbená v širokém okolí.

Záměr využít léčebných vlastností minerálního pramene v Suché Lozi se objevil už počátkem 20. století. Sousední pozemek tehdy koupil František Kunovský Kunovic, který se rozhodl prodávat zdejší minerálku pod názvem Karpatská kyselka.

Od roku 1911 spravovala pramen firma Šaratica, která v obci postavila i moderní plnírnu. Po zásahu nedalekých luhačovických lázní ovšem nesměla dočasně používat název „kyselka“. Až na základě laboratorního rozboru bylo uznáno označení „přírodní alkalicko-lithiová kyselka“.

Součkovy lázně

Největší rozmach přišel ve 20. letech minulého století, kdy zřídlo koupil kolínský podnikatel Josef Soběslav Souček. Vedle plnění lahví vybudoval v obci i malé lázně, jejichž stavbu zahájil v roce 1928.

Horské prostředí i nízké ceny pomohly ke značnému zájmu o pobyt ve zdejším zařízení. Nemocenská pojišťovna z Moravské Ostravy sem dokonce posílala část svých pacientů. Hlavní činností ale i nadále zůstal prodej minerální vody.

Objevily se ovšem další problémy s názvem. Proti označení „přírodní alkalicko-lithiová kyselka ze Suché Lozi u Luhačovic“ se opět ozvaly sousední lázně, které spojení s jejich jménem označily za nekalou reklamu.

Fotbalisté na vodě

Roku 1945 převzal areál stát, lázně zrušil a nějaký čas přestal i se stáčením minerálky. Až koncem 50. let začal vodu pod názvem Lozanka opět plnit do lahví a vyvážet podnik Výživa.

V 60. letech koupil pozemky státní podnik Pivovary, který o kyselku neměl zájem. Původní budova lázní i plnírna začaly chátrat a obec je nakonec nechala srovnat se zemí.

Na místě někdejších lázní je dnes fotbalové hřiště. Pramen ale nezanikl a roku 2013 u něj vyrostl dokonce nový altán. Obec do budoucna nevylučuje obnovu stáčírny nebo malých lázní, vše bude ale záležet na financích.

Autor: Robert Šimek vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS