Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

MUDr. Josef Jonáš: Jak na chronický únavový syndrom?

1. 10. 2016

Když v 80. letech minulého století přicházely ze Spojených států první zprávy o nové neznámé nemoci, nikdo jim nevěnoval velkou pozornost. Choroba se přitom projevovala trvalou únavou, která často vyřadila jednotlivce z běžného života.

Problém byl v tom, že laboratorní ani jiná takzvaně objektivní vyšetření neukázala žádnou patologii. Podivný syndrom se zanedlouho nastěhoval i do Evropy a dodnes je častým hostem v celém civilizovaném světě.

Přesně mapovat jeho výskyt je obtížné, protože jde o subjektivní pocit bez objektivních kritérií. Mimo nápadně často vyskytující se poruchy imunity nemá medicína dodnes žádné vodítko. Chronický únavový syndrom (CFS) není zařazený do oficiálního seznamu nemocí, protože vlastně neexistuje. Přesto jím v různém stupni závažnosti trpí značná část populace – od dětí po dospělé.

Za vším hledej infekce

Teorií o jeho příčině je několik – od skryté deprese, přes tajemné virové onemocnění, až po pouhou lenost. Proto i nabízená léčba je různá: vitaminy, antidepresiva, psychoterapie, raw strava, imunoterapie. Chronická únava může být také příznakem deprese, anemie, hypovitaminózy, nádorového onemocnění a dalších nemocí. Nejde pak samozřejmě o chronický únavový syndrom, ale o symptom některé nemoci. CFS limituje jedince ve všech oblastech života. Dostatek energie potřebuje člověk pro svou pracovní kariéru, rodinný život i pro obyčejný pocit osobního štěstí.

V době mikrobiologie víme, že žrouty naší vitální energie jsou především chronické infekce, jejichž větším či menším množstvím trpíme prakticky všichni. U člověka sídlí nejvíce mikrobů v zažívacím ústrojí. Biliony mikroorganismů osidlují zažívací orgány od ústní dutiny po konečník. Za CFS však stojí ještě něco jiného.

Sbohem, toxiny!

V části mozku se táhne proužek nervové tkáně, ze které vycházejí impulsy stimulující další nervové struktury. Pro řadu funkcí mozku je to zásadní. Na množství a kvalitě nervových impulsů totiž závisí aktivita mozkové kůry, tedy i množství životní energie. Aktivitu nervů ovšem narušují toxiny vznikající v zažívacím ústrojí při dysmikrobii a především chronické lokální infekce, za kterými stojí neuroviry nebo různé neuroinfekce, například borelie.

Odstraněním zmíněných toxinů antimikrobiálními přípravky Joalis Spirobor, Zooinf či Antivex tedy zvýšíme svou vitální energii a zbavíme se CFS, což je skvělé. Nezbaví nás to ovšem nutnosti uvědomit si zbytečnost stresu, kterým trpíme. A zamyslet bychom se měli i nad kvalitou naší stravy. K regulaci zažívání mohou pomoci třeba přípravky Joalis Activ-Col a Jolais Fatig.

Autor: MUDr. Josef Jonáš vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS