Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

MUDr. Josef Jonáš: Metabolismus a detoxikace

1. 11. 2016

Poruchy metabolismu jsou podle všeobecného mínění ovlivnitelné jedině dietou. Ta však naráží na řadu překážek. Největšími z nich jsou lidská vůle, návyky chuťových buněk a také představy o takzvaně „normálním“ jídle.

Rozdělení jídel na „normální“ a „nenormální“ je trochu úsměvné. Když se rozhlédneme po světě, vidíme, že v mnoha oblastech jedí lidé totéž jídlo po celý rok. Chci tím říct, že hnacím motorem změny jídelníčku je motivace a vůle změnit zažité zvyky. Dokonce se uvádí, že už v průběhu nitroděložního života se vytváří návyk na stravu, kterou požívá matka. Člověk je navíc velmi ovlivněn tím, co jí v dětství.

Utajené suroviny

Obtíže s dietou jsou způsobeny také širokou nabídkou v obchodech, kterým se těžko odolává. Hranolky, hamburgery a sycené přeslazené nápoje jsou prý návykové. Dá se tomu věřit, protože tam, kde se objeví, si brzy získají přízeň.

Lidé si stěžují také na to, že se velmi obtížně dovídají, z jakých surovin se skládají průmyslově vyráběné potraviny a různé polotovary. Situace se ale postupně zlepšuje. Nové zákony přikazují zřetelně a podrobně rozepsat obsah surovin v potravině, dokonce i u takzvaných vážených potravin. Ve všech lepších restauracích už v současnosti akceptují požadavky zákazníka. I některé letecké společnosti a hotely vám vyjdou vstříc, když včas oznámíme své požadavky. Přesto to není tak jednoduché.

Porucha, nebo alergie?

I při dietě totiž zůstává inkriminovaný metabolit v lidském organismu, někdy dokonce po dlouhá léta a stále působí jako toxin. Je to celkem pochopitelné. Imunitní systém a další pochody, které by měly organismus zbavit například glutenu, jsou informovány nejasně, protože zmíněný toxin je odstraněn do některé tkáně, a tímto považuje organismus problém za vyřešený.

Při lehčích poruchách stačí detoxikace základních orgánů, hlavně jater a sleziny, a k úpravě metabolismu dojde. V určitém procentu případů se však setkáváme s trvalejší a hlubší poruchou, která není odstranitelná detoxikací ani pouhým snížením konzumace dané potraviny. Odlišme proto poruchu metabolismu a alergii na potraviny.

Nejen jídlo

Naštěstí máme přípravek Joalis Metabol, který poruchy metabolismu odstraňuje natolik, že člověk dokáže potravinu běžně požívat. Nikoho, kdo detoxikaci praktikuje déle, přitom nepřekvapí, že hlavní úlohu hrají emoce. Příčiny poruch metabolismu spočívají opět v naší mysli!

Poruchy metabolismu ovšem nebývají prakticky nikdy jedinou příčinou zdravotních poruch, ale vždy jde o komplex toxinů. Nemůžeme je tedy vždy spojovat s určitou zdravotní poruchou, ale musíme uvažovat i o jiných toxinech, mnohdy zásadnějších.

Autor: MUDr. Josef Jonáš vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS