Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

MUDr. Josef Jonáš: Náš všední den s jedy

1. 4. 2016

Žijeme v chemické době a nejrůznějšími chemickými látkami jsme obklopeni, syceni a napájeni, aniž to tušíme. Většina z nich je pro náš organismus škodlivá a působí toxicky, i když třeba zrovna bezprostředně a okamžitě neohrožují naše zdraví.

Naštěstí už pominula vrcholná éra dederonu, syntetického vlákna a z něj vyráběných tkanin dovážených z někdejší NDR, německy DDR. Ačkoli prodejci látek tento stoprocentní polyamid dodnes vychvalují jako vhodný pro podšívku do oděvů nebo kabelek, většina z nás dnes dederonové košile nenosí. Probouzíme se ovšem v posteli, jejíž povlečení, polštář i matrace jsou z větší či menší části syntetické. Pokud používáte pyžamo nebo noční košilku, velmi pravděpodobně v něm budou alkylfenoly. V koupelně nás přivítá svěží citronová či broskvová vůně některého ze široké škály čisticích prostředků, používaných na dlaždičky a kachličky. Většina zubních past obsahuje síran sodný a řadu dalších chemických složek.

Imunito, předveď se!

Jestli si často a rádi myjete vlasy, možná by vás zajímaly výsledky hodnocení německého časopisu Öko-Test, který patří mezi nejuznávanější na světě. Roku 2014 přinesl srovnání nejrůznějších hygienických a kosmetických přípravků. Z 18 hodnocených vzorků šampónu proti lupům nebyl do nejvyšší kategorie „velmi dobré“ zařazen ani jeden, zato v nejnižší kategorii „nevyhovující“ jich skončilo hned šest. Šlo přitom o světoznámé značky.

Skutečné defilé toxinů začíná u prvního ranního jídla. Voda, byť převařená, nezmůže nic s furanem ve vaší kávě. Tato bezbarvá a vysoce těkavá látka má teplotu varu blízkou pokojové, je toxická a podezřelá z toho, že je karcinogenní. I další součásti vaší běžné snídaně, bez nichž si den nedovedete představit, obsahují desítky škodlivin, takže když kávu doplníte několika nenápadnými pesticidy z marmelády, zvláštní aminokyselinou z taveného sýra a přidáte latentně karcinogenní akrylamid z pečiva, dáte svému imunitnímu systému první větší šanci, aby se předvedl.

Jízda smrti

Také jízda veřejnou dopravou nebo třeba novým autem do kanceláře opravdu není žádným zdravotním výletem. Palubní deska bude ještě hezkých pár měsíců nebo let po koupi vozu cítit po bisfenolu A. Tato sloučenina se hojně využívá při výrobě plastů. V prodejně automobilů vám navíc určitě neřekli, že v osobním autě vdechujete v průměru šestnáctkrát za minutu na 50 dalších chemických látek a že například topení nebo klimatizace přivádějí do vozu lavinu takřka nefiltrovaných uhlovodíků, benzolu, oxidů dusíku a oxidu uhelnatého. Pokud máte auto s dieselovým pohonem, zpestří vám jízdu zřejmě i jemný prach z motoru, který vyvolává kašel nebo šimrání v nose. Nepomohou proti němu ani pastilky, které obsahují průmyslový cukr nebo jeho chemickou náhražku, ani papírové kapesníčky napuštěné výměšky kabara pižmového, ovšem velmi pravděpodobně už jen v syntetické podobě. Tato nenápadná a na první dojem příjemná chemikálie se rychle rozšíří přes vaše průdušky do krevního oběhu a ovlivní všech takřka 70 bilionů vašich tělesných buněk.

Danajský dar

Některá ze čtenářek tohoto časopisu možná dostala jako dárek stříbrnou brož nebo náramek, pořízený na internetu. Byl v akci za výhodných 150 korun a třeba je na něm dokonce vyražené cosi jako číslo ryzosti. Dovozce ho ovšem koupil maximálně za dvě koruny, pravděpodobně z Číny, a vy můžete být úplně klidná, protože za tyto peníze váš klenot stříbro opravdu nikdy neviděl. Nejspíš bude obsahovat olovo, cín nebo mosaz. Pokud budete mít štěstí, nebude v něm příliš mnoho alergenního niklu, ale velmi pravděpodobně se v něm bude ukrývat kadmium, jeden z nejnebezpečnějších kovových toxinů, který najdete zatavený v každé druhé baterii. Ve šperku ho může být i přes dva gramy, tedy víc než 15 hmotnostních procent, přičemž povolená norma je setina procenta. Ve vesmíru údajně připadá na jeden atom kadmia 35 miliard atomů vodíku, ale protože jenom Japonsko a Evropa ho ročně vypustí do vzduchu na 400 tun, lze předpokládat, že tuto vesmírnou nespravedlnost co nevidět napravíme.

Vraždění neviňátek

Přejděme z kosmetické toalety a bižuterie rovnou do kanceláře. Tam už čeká celá armáda záludných toxinů, ale také desítky nejrůznějších syntetických barviv a jejich výparů. Britští vědci odhadují, že lidé z kanceláří se pohybují v prostředí zatíženém minimálně 40 tisíci chemických škodlivých sloučenin. Jedná se o celodenní dávku, do které bylo započítáno i to, co obsahuje naše strava: překyselená jídla a nápoje, zelenina vyšlechtěná pesticidy, antibiotiky zamořené maso a sladkosti plné bílého cukru.

Větru a dešti jsme zatím neporučili, zato se tvrdošíjně snažíme změnit přírodu ke svému prospěchu. Naivně se přitom domníváme, že je to i k prospěchu přírody samotné. Na světě proto dnes existuje na 100 tisíc chemických syntetických látek, které přírodu skutečně přeměňují. Nikoli ovšem v náš prospěch, protože geneticky jsme na něco takového nebyli vyzbrojeni. Naše tělo je v tomto ohledu skutečně nevinná rajská bytost, která se vyvíjela v érách biologické i duchovní evoluce, ovšem až donedávna zcela v souladu se zdravým životním prostředím.

Zamořená škola

Děti přijdou ráno do školy, ale ani tam je vedle učení a zkoušení mnohdy nečeká žádná procházka růžovou zahradou. Mezinárodní výzkum Sinphonie do něhož se zapojilo 23 zemí, prováděl v letech 2010 až 2012 na vybraných školách srovnávací měření. Skončili jsme hluboko v poli poražených, hlavně zásluhou vysoké koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu. Důvod je prostý: ve školách se málo větrá! Nejhorší je to při posledních vyučovacích hodinách, v zateplených třídách a v tělocvičnách, Pokud mají děti hodinu tělocviku jako poslední, nemůže za jejich mátožný příchod domů jenom únava z bradel, ale také intoxikace plynem, který označil vlámský alchymista Jan Baptist van Helmont roku 1621 za spiritus sylvestre – lesního ducha. Když jeho koncentrace překročí pět procent, způsobuje závratě, dušnost a ospalost.

Pokud je škola u hlavní silnice nebo poblíž chemičky, zvyšuje se i koncentrace benzenu, jehož hlavním zdrojem jsou výfukové plyny a zplodiny chemického průmyslu. Způsobuje zejména leukemii, rakovinu plic a chudokrevnost. Vdechování velice malého množství benzenu může způsobit bolest hlavy, pocit únavy, zrychlení srdečního tepu nebo dokonce ztrátu vědomí.

Povolené množství jedu

Jedy, se kterými se v tomto článku setkáváme, řadíme mezi anorganické. Na první pohled by se zdálo, že člověk v jimi zamořeném prostředí nemůže přežít. Imunitní systém – geniální čistič od nežádoucích látek – však lidem umožní existovat i zde. Ovšem za jakou cenu? Odvolávat se na povolené množství jedu je nesmysl. Člověk žije velmi dlouho a ve svém organismu jedy shromažďuje. Tisíce podprahových dávek nakonec vytvoří takové množství, že organismus selže. Imunitní systém má omezenou kapacitu, a když ho zaměstnáme jednou prací, nemá sílu na jiném bojišti. Individuálně dochází k rychlejší nebo pomalejší kumulaci, proto dva jedinci ve stejném prostředí budou reagovat odlišně. Neměli bychom proto podceňovat detoxikaci. V našem systému používáme přípravek Joalis MindDren na program, který spouští vylučování anorganických toxinů, včetně těch, které jsou organismem uložené v minulosti. Jedná se o bylinné kapičky, takže použitím nic nezkazíte. Naopak můžete hodně zlepšit.

Autor: MUDr. Josef Jonáš vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS