Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

MUDr. Josef Jonáš: O zdraví je třeba bojovat!

1. 9. 2017

Skutečné příčiny zdravotních problémů hledá lidstvo od pradávna. V současnosti je už jasné, že většina nemocí je výsledkem souboje mikroorganismů a člověka. Můžeme ale tento boj nějak ovlivnit v náš prospěch?

Proč vzniká astma, ekzém, cukrovka, demence? Vzneste dotaz ke svému lékaři a nedozvíte se nic. Někteří hledají problém v genech, jiní krčí rameny. Příčinu předčasné smrti a nemoci ale můžeme hledat i v jídle. Důvody známe. Jíme velmi mnoho, potraviny jsou kontaminované chemickými látkami a často nejsou ani čerstvé. Jejich výroba má průmyslový charakter a na konečný výsledek má škodlivý vliv i špatná příprava. Mikrovlnné trouby, smažení, pečení, teflonové nádobí, chuťové zvýrazňovače, mnoho mrtvých potravin. Než to všechno pochopíme, uplyne ještě hodně času.

Skrytí vládci

V současné době je už prokázané, že většina nemocí je výsledkem souboje mikroorganismů a člověka. Lidstvo si myslí, že antibiotika problém vyřeší, je to ale neskonalý omyl. Skryté, chronické infekce jsou skutečným vládcem nad lidským zdravím. Ukažme si to třeba na podivném problému, který nazýváme chronický únavový syndrom. Můžete jíst živou stravu, vynechat gluten, promýšlet porce jídla, snídat smoothie a budete se cítit vitálnější. Můžete studovat a jíst vitaminy, dělat jógu a dechová cvičení. Stále ale budete mít chronický únavový syndrom, protože nezasáhnete příčinu. Ta bude obvykle v chronické virové infekci, která zasáhla proužky mozkové hmoty táhnoucí se prodlouženou míchou. Odtud vychází nepřetržitý proud impulzů do mozkové kůry, zajišťuje úroveň bdění a spánku. V nezralých dětských mozcích způsobuje útlum nebo psychomotorický neklid. Onen virus se do mozku dostane díky stresu.

Jen žrádlo nestačí

Tento model platí u mnoha dalších nemocí. Celý imunitní systém je řízen z mozku, stejně jako emoce, hormony, ale také dýchání nebo trávení. Jiné pochody mají jiná centra. Játra, ledviny, slezinu, srdce či plíce. Neexistuje způsob, jak se těchto problémů zbavit. Šlo by to, ale museli bychom ovládat velmi složité znalosti.

Do své stravy ale zasáhnout můžeme, měli bychom to tedy udělat! Zpomalíme tak procesy degenerace a někdy jim dokonce dáme opačný směr. V jedné knize jsem kdysi popsal stádo ovcí, které bylo zavřené v ohradě se spoustou žrádla. Kolem ohrady byli vlci. Na ovce nemohli, ale byli tam neustále. Ovce brzy uhynuly. I tu nejlepší snahu zdravě se stravovat totiž dokáže zničit chronický stres.

Autor: MUDr. Josef Jonáš vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS