Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Od babských receptur po informační medicínu

1. 9. 2014

S nadcházejícím podzimem bývá lidstvo od nepaměti sužováno záněty dýchacích cest nejrůznějšího původu. Nejčastěji se na nich podílí pneumovirus, mohou to však být i chřipkové nebo některé další viry. 

Složitější situace nastane, když na virový zánět nasedne bakteriální infekce. Vznikají pak záněty průdušek, průdušnice, hrtanu a v nejhorším případě i záněty plic. Rovněž rýmy a záněty vedlejších dutin nosních nejsou výjimkou. Na vině těchto nemocí se podílí především změna počasí, nastupující chladna, vlhka a také smog. V úvahu musíme brát i to, že začaly školy a školky, což pro mnoho dětí znamená stres, a ve stresu klesá výkonnost imunitního systému velmi pronikavě. Při akutním stresu se může snížit akceschopnost imunitního systému až o 50 procent, a to je příležitost pro všudypřítomné viry.

Není nad lidové prostředky

Čínská medicína při popisování rytmu našich orgánů popisuje podzim jako období slabosti plic a jejich energie, vlivem chladna a vlhka. Kašel, rýma a někdy i teploty trvají při dobrém imunitním systému týden, při horší výkonnosti organismu se mohou protáhnout i na několik týdnů. Osvědčené lidové prostředky jako teplo, vlhký vzduch, hodně tekutin, vitaminy a Priessnitzovy zábaly jsou dodnes tím nejúčinnějším, co můžeme pro takové virózy udělat. Nezapomínejme na klid, protože infekce se může rozšířit i do jiných částí těla, například do srdce, a námaha by pak mohla znamenat vážné problémy.

Antibiotika na virové infekce neúčinkují, přesto je lékaři často předepisují, hlavně proto, aby zabránili bakteriálním superinfekcím. Protivirové léky nezkracují onemocnění a protizánětlivé preparáty sice ulevují subjektivně velmi nepříjemným pocitům, ale při onemocnění rovněž nezabírají. Pesimisticky lze říci, že se léčení virových problémů za celá staletí nijak významně nezměnilo. Současná medicína dobře zvládla komplikace těchto stavů, eventuálně pomáhá starým, oslabeným lidem tyto infekce přestát. Očkování má jen nepatrný význam, protože tyto viry jsou velmi proměnlivé, mění svoji strukturu a nelze na ně vymyslet vakcínu, která by byla trvaleji použitelná.

Prevence je důležitá

Velký význam má prevence. Jestliže totiž onemocníme, pak vitaminy, potní kúry s příslušnými bylinnými čaji a klid na lůžku sice umožní nemoc zvládnout, ale že bychom ji nějak významně ovlivnili, o tom nemůže být řeč. Prevence záleží na kvalitě imunitního systému a sliznic dýchacího ústrojí. Známe řadu prostředků k jejich zesílení. Velmi populární je echinacea, tradiční bylina šamanů, nebo v současné době tak oblíbené dřevokazné houby, respektive jejich součást – glukany. Použitelná jsou i přírodní antibiotika, které obsahuje cibule nebo společensky trochu problematický česnek. Vhodné je také zvýšit přísun vitaminu C. Tato opatření jsou však krátkodobá a je možné je využít jen na omezenou dobu v kritických situacích.

Funkce imunitního systému záleží především na řídicích centrech, která se nacházejí v mozku. Samozřejmě že vše je ovlivňováno stavem naší psychiky. Psychická vyrovnanost a nepodléhání stresům jsou proto samy o sobě dobrou prevencí. Velmi moderní je učení o mikrobiálních ložiscích, které objasnil nositel Nobelovy ceny Luc Montagnier. Mikrobiální ložiska narušují řízení imunitního systému a jeho fungování pak není dokonalé. Další se nacházejí v dýchacím ústrojí a vznikají především z předchozích infekcí, kdy je část mikroorganismů zničena, ale část se jich usídlí ve stěnách dýchacího ústrojí a vytvoří pro imunitní systém nedostupná ložiska. Ta narušují funkci sliznice dýchacích cest, a tím i jejich imunitní ochranu. Jakmile se už infekce do organismu dostane, nastupuje imunitní systém a záleží na jeho výkonnosti, jak rychle nemoc zvládne.

Bitva o sliznici

Nejdůležitější je tedy slizniční bariéra, kterou ničíme kouřením, pobytem v prašných prostorách, ale také užíváním antibiotik. Její důležitou součástí je takzvaný mikrobiální film, který antibiotika ničí. Velkým poškozovatelem slizniční imunity jsou právě mikrobiální ložiska. Jsou hlavní příčinou toho, že při změnách teploty a stresu se sliznice stávají přívětivým prostředím pro zmíněné viry.

Moderní směry přírodní a detoxikační medicíny se proto zabývají likvidováním těchto ložisek, a to jak v řídicích centrech pro imunitu, tak ve vlastních dýchacích cestách. Tímto způsobem lze provést natolik dokonalou prevenci, že běžné infekce, se kterými se setkáváme v každém prostředí, jsou ničeny přímo na sliznici, nepronikají do lidského organismu a nezpůsobují onemocnění.

Selže-li tato ochrana, pak nám nezbývá nic jiného, než se uvést do klidu, pít mnoho tekutin, abychom vyloučili virové toxiny, a dopovat svůj organismus vitaminy. Dýchací cesty můžeme ošetřovat běžnými bylinami, jako jsou sléz maurský, divizna velkokvětá, květ pampelišky nebo podběl. Šťáva z cibule nám zajistí přírodní antibiotika. Nad prevenci však není.

Autor: MUDr. Josef Jonáš vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS