Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Peter Fridrich: Feng Shui je pro mě přirozenost každodenního života

1. 11. 2016

Stále srší dobrou náladou a pozitivní energií. Peter Fridrich se věnuje východnímu učení Feng Shui, zen-buddhismu a energetickému cvičení Qi gong. Navíc přednáší, vyučuje a pomáhá lidem měnit jejich životy k lepšímu.

Co vás přivedlo k vaší profesi?

Bojové umění. Mám na mysli tradiční karate, nikoli sportovní. Ve svých čtrnácti letech jsem se mu začal věnovat, pak přicházely první informace a zkušenosti. Všechno beru jako přirozené, můj život to ovlivnilo spíš nevědomě. Nedovedu si představit, že by tomu mohlo být jinak. Věřím, že to má u mě základ kdesi v dávné minulosti.

Řekla bych, že tomu odpovídá i váš fyzický vzhled. Jak dlouho se věnujete Feng Shui?

V tomto životě asi šest let. Ještě podotýkám, že výhradně používám název Feng Shui, nikoli hojně propagovanou zkomoleninu Feng Shuej. Pro mě je v tom velký rozdíl. Mám rád, když se věci nazývají pravými jmény a když se dodržují tradice.

Je tradiční i vaše zajímavé tetování na levé ruce?

Určitě. Je to tetování amerických mohykánů, které jsem si nechal udělat ve svých třiceti letech. Škoda jen, že to neproběhlo tradiční rituální formou. Vyjadřuje silné spojení s přírodou, které jsem v té době velmi potřeboval.

Pojďme zpátky k východnímu učení. Kde jste vlastně získal své vědomosti a jak je využíváte v praxi?

Mám jednoho čínského učitele žijícího v Německu a pár slovenských, kteří se učili přímo v Číně. I já bych se rád do Číny podíval, ještě jsem tam nebyl. Své znalosti využívám ve všech oblastech života a je to pro mě zcela přirozené. Soustavné vzdělávání mi umožňuje práci na sobě, tvarování mé osobnosti a prohlubování vnitřní moudrosti. Filozofie zenu mi pomáhá k tomu, abych mohl lépe praktikovat Feng Shui. Je to velmi silná alchymie, která se bez vnitřního vhledu nedá dělat autenticky.

Jakým způsobem teorii praktikujete?

Nezasvěcení lidé bohužel často od ezoteriky, kam zařazují i Feng Shui, očekávají něco extravagantního, ale ve výsledku se to dá popsat jedinou větou: „Podstatou celého učení Feng Shui je postavit dům ve správném čase, na správném místě a pro správného člověka.“

Z hlediska základní formy tohoto učení není vhodné, aby byly v blízkosti domu skály nebo vysoké hory, není to moc prospěšné pro běžný život. Když ale například chcete jít cestou tibetských mnichů, kteří mají kláštery na skalách, tak ty skály budou naopak podněcovat a podporovat jejich ducha i jejich vnitřní snažení. Ovšem pro takového byznysmena je to absolutně nevhodné. Podstatné tedy je, aby zákazník přesně věděl, co vlastně chce.

Když si někdo intuitivně zařídí dům a neodpovídá to zrovna pravidlům Feng Shui, je to špatně?

Není, pokud to do jeho života nepřináší něco negativního. Rozhodující je vždy prostor, ve kterém se člověk cítí šťastný.

Takže můžeme dům považovat za jakýsi obraz naší duše?

Ano. Na základě svého rozhodnutí si člověk koupí nebo postaví dům a už tím si začne vytvářet svoje Feng Shui. Jde o to, že pokud věříme na osud, tak se vlastně v tomto projeveném světě nic neděje jen tak pro nic za nic. Z hlediska Feng Shui tedy vnímáme, že dům, který si postavíme nebo koupíme, perfektně kopíruje náš osud. A když se potom člověk rozhodne udělat nějakou změnu a nezvládne to sám, zavolá si na pomoc odborníka na Feng Shui.

To mi evokuje stejnou situaci, jako když si voláme na pomoc psychology, lékaře nebo kněze…

V podstatě ano. Když je člověk nemocný nebo chudý, buď mu to vyhovuje a setrvá v tomto stavu, nebo je připravený udělat konečně nějakou změnu. Jednou z mnoha možností je to, že požádá o pomoc odborníka na Feng Shui, který v konečném důsledku pomáhá měnit osud zákazníka skrze prostor, ve kterém žije. Ovšem vždy záleží na člověku, zda už je ochoten něco udělat.

A za jak dlouho se ta změna projeví?

Záleží na tom, jestli ten zákazník navrhované změny skutečně provede. Stává se totiž i to, že v rámci cesty ke změně osudu některým lidem stačí, že si za analýzu zaplatí…

Je možné pomocí Feng Shui dosáhnout bohatství? 

Je to možné, ale žádný konkrétní „roh bohatství“, jak se někdy říká, neexistuje. Obecný návod v podstatě neplatí, je třeba vše posuzovat individuálně, protože nic není stálé ani pevně dané. Výchozí je reálný stav, který odborník na Feng Shui vidí. Ne vždy se pak dají použít všechny dostupné metody, když už dům stojí. Je třeba správně pochopit prostor a sebe. Jeden z mých čínských učitelů říká, že když chceme zajistit prosperitu restaurace, nejprve se musíme podívat, jestli se nenachází na místě, kde se pohybuje málo lidí. Potom musíme vyhnat všechny krysy ze skladu, vyměnit nekvalitní personál a teprve potom se reálně podívat na možnosti Feng Shui.

Zajímá mě ještě skladování rozbitých nebo poškozených věcí v domě. Je pravda, že narušují přirozené proudění energie a v podstatě tomu prostoru škodí?

Tradiční Feng Shui se na věci dívá velmi prakticky a nemá žádná absolutoria. To znamená, že všechno může být všude a je třeba jen sledovat vzájemné interakce. Zatímco New Age Feng Shui vyhazuje rozbité věci, tradiční Feng Shui se dívá na to, zda máme k těm věcem nějaký citový vztah…

Co váš život, je naplněný a šťastný? Máte nějaké další plány do budoucna?

V podstatě jsem spokojený, ale jsem jenom člověk. Nemám v úmyslu na sobě přestat pracovat. Žádné plány do budoucna nemám, chci jen pokračovat v nastolené cestě.

Věnujete se také Qi gongu, co je to?

Jedná se o čínské energetické cvičení, které má různé využití a neslouží jen k udržení zdraví a dlouhověkosti. Bývá spojováno s bojovým uměním, ale daleko méně se ví o tom, že se používá i v meditační praxi. Meditace nespočívá jen v tom, že si lehnete pod strom a čekáte na osvícení, je to také vědomá práce s tělem a fyzické cvičení. 

Autor: Taťána Kročková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS