Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Petr Zachariáš: Řešením je používat zdravý rozum

1. 10. 2017

Petr Zachariáš je homeopat tělem i duší. Jeden z těch, který má to štěstí, že je pro něj práce i celoživotním koníčkem. V roce 2008 založil homeopatickou školu Prague College of Classical Homeopathy, která vychovala už desítky homeopatů.

Homeopatické praxi se věnujete už 15 let, jak jste se k homeopatii dostal?

S homeopatií jsem se poprvé setkal během studií na obchodní akademii. Trpěl jsem odmala atopickým ekzémem, který se v pubertě velmi zhoršil. Můj otec mě vzal k lékaři, který tenkrát homeopatii praktikoval. Vzpomínám si na to, jako by to bylo včera, protože jsem hned věděl, že to je to, co chci v životě dělat. Nicméně moje cesta k homeopatii byla komplikovanější.

Proč?

Tento lékař, který mi homeopatii představil, mě nemohl vzít, protože měl tehdy velmi mnoho lidí, kteří se u něj homeopaticky léčili. Poslal mě tedy za paní, která sice lékařka nebyla, ale homeopatii dělala velmi dlouho. Během tří měsíců od začátku homeopatické léčby mi ekzém zmizel a já jsem v té době homeopatii zcela propadl. Studoval jsem s touto paní jeden rok a během té doby jsem přečetl všechny knihy o homeopatii, které šly v té době u nás koupit.

Našel jste nějakou školu?

Po roce samostudia jsem se začal učit homeopatii na jedné z českých škol a studoval ji celkem pět let. Nicméně během studia jsme neměli možnost pravidelného praktického výcviku a vše, co jsme se učili, byla jen teorie, což mě v té době velmi frustrovalo. Během čtvrtého roku studia se mi naskytla příležitost jezdit na supervize k MUDr. Pavlovi Dufkovi, který homeopatii studoval v Indii. Byl to pro mě zlom, protože jsem po letech viděl, jak homeopat pracuje a velmi mě to bavilo.

To byl tedy rozhodující moment?

Tím největším zlomem pro mě bylo studium u jednoho z nejvýznamnějších světových homeopatů prof. George Vithoulkase na International Academy of Classical Homeopathy v Řecku, kde jsem vystudoval tříletý intenzivní kurz. Pravidelně tam i nadále jezdím každý rok na postgraduální kurzy.

Jak vás profesor Vithoulkas ovlivnil?

Jeho vliv na mojí praxi má několik rozměrů. Tím prvním je ten lidský. Za svůj život jsem osobně poznal mnoho známých homeopatů, on je ale jediný, u koho jsem měl vždy pocit, že dělá homeopatii prostě proto, že ho to baví. Nikdy jsem z něj necítil ani náznak vyhoření, který dříve nebo později většinu homeopatů postihne. Pro mě je George prostě člověk, který dělá homeopatii srdcem, a v tomto ohledu pro mě je a vždy bude velkým vzorem.

A další rozměry?

Druhý rozměr je praktický, protože jeho učení vychází z praxe. Nejsou to prázdné, vykonstruované a líbivé teorie, které jsou vytvořeny se záměrem přitáhnout lidi. Jsou to věci, které v praxi fungují, o čemž nejen mě mnohokrát přesvědčil. Další rozměr je osobní, jelikož George mě od našeho prvního písemného kontaktu, což bylo ještě dlouho předtím, než jsem u něj začal studovat, velmi pomáhal s mými otázkami a také mě podporoval ve studiu homeopatie. A v neposlední řadě pro mě bylo důležité, že mi pomohl s velmi závažnými zdravotními problémy, které se u mě v dospělosti projevily a se kterými mi žádný z homeopatů před ním nedokázal pomoci.

Vaše kniha Klasická homeopatie v teorii a praxi je mnohými považována za nejlepší knihu o klasické homeopatii v českém jazyce. V čem je podle vás její kouzlo?

Chtěl jsem napsat knihu, kterou bych si přál číst v dobách, kdy jsem měl spoustu otázek a žádné odpovědi. Mnoho homeopatů je dnes v podobném stavu jako já před lety, a tak jsem si říkal, že by pro ně taková kniha mohla být užitečná. A zdá se, že skutečně užitečná je, za což jsem velmi rád.

Založil jste i vlastní homeopatickou školu, co vás k tomu vedlo?

Prvotní impulz byl ten, že v dobách, kdy jsem v Česku studoval homeopatii, mi chyběly dvě základní věci: praktické supervize, kam klienti chodí na pravidelné kontroly, a ucelené komplexní vzdělávání, které na sebe navazuje. V dobách mého studia byly přednášky koncipovány jako semináře zahraničních homeopatů, z nichž každý přednášel něco jiného. Přednášky na sebe nenavazovaly, což způsobovalo velký zmatek v hlavách studentů. Mým hlavním záměrem tedy bylo a nadále je konzistentní a ucelené studium, které tvoří jeden celek spolu s velkým podílem praktické výuky. Studium bez praxe a pravidelných kontrol klientů totiž nikoho na reálnou praxi nepřipraví.

Kromě intenzivní tříleté výuky klasické homeopatie pořádá škola také víkendové kurzy homeopatie pro maminky. Opravdu se laik může naučit za víkend základy homeopatie, které může použít v praxi?

Cílem víkendových kurzů není udělat z maminek profesionální homeopaty, ale předat jim jednoduchým způsobem informace o tom, na jakých principech homeopatie funguje, a to způsobem, aby byly schopny pomoci svým dětem u nezávažných a nekomplikovaných akutních potíží za použití homeopatických léků.

Můžeme si uškodit tím, když budeme homeopatika polykat jako „lentilky“? Co se může stát, když dáme sobě nebo dítěti nesprávný lék?

Lidi, kteří berou různé homeopatické léky jen na základě povrchních indikací, je velmi obtížné komplexně homeopaticky léčit. Symptomy jejich potíží jsou často do značné míry ovlivněny a pozměněny, proto je nalezení správného léku někdy téměř nadlidský úkol.

Vidíte nějaké řešení, jak lékaře a potažmo i pacienty naučit starat se o zdraví komplexně a nespoléhat na polykání pilulek?

Řešení je být otevřený a používat zdravý rozum. Mnoho lidí si stále myslí, že lékař má vždy pravdu, a i když se jim na vysvětlení něco nezdá. Výhodou dnešní doby jsou informace, ke kterým máme všichni přístup. Nevýhodou je to, že si musíme velmi pečlivě vybírat, které informace jsou kvalitní. Pravda se často nachází někde mezi dvěma extrémy.

Jaké jsou vaše největší úspěchy?

V mé knize je v praktické části popsáno několik případů, které považuji za velmi zajímavé, některé z nich se těší mezinárodnímu ohlasu. Jedná se o dlouhodobě sledované případy s opravdu velmi závažnými diagnózami jako například Aspergerův syndrom, roztroušená skleróza nebo Bechtěrevova choroba. To samozřejmě neznamená, že u každého člověka s touto diagnózou lze dosáhnout stejného efektu, ale jsou to případy, které jsou velmi inspirující.

Jak konkrétně se vám podařilo změnit stav u Aspergerova syndromu?

Dítě se výrazně zlepšilo, co se týká motoriky, soustředění a logického myšlení a EEG prokázalo, že obě mozkové hemisféry, z nichž levá byla před homeopatickou léčbou nefunkční, fungují normálně.

Je podle vás něco, co ani homeopatie nevyléčí?

Samozřejmě, homeopatie prokazuje největší efekt, kdy je choroba – ať už akutní nebo chronická – ve fázi takzvaných funkčních změn. Pokud ale bude člověk nemocný desítky let a v důsledku dlouhodobého působení nemoci došlo v těle k nevratným tkáňovým změnám, nemůže homeopatie nabídnout nic jiného než zmírnění obtíží. Nicméně výsledky, jichž homeopaté dosahují u lidí s chronickými nemocemi, které jsou v konvenční medicíně nevyléčitelné, jsou často až neuvěřitelné.

Proč není léčba homeopatiky pouhým placebem?

Mechanismus působení homeopatických léků není znám, ale placebo efekt, jelikož se vyskytuje v jakékoliv terapii, se ve svých typických projevech liší od reakce na homeopatický lék. U placebo efektu často pozorujeme, že dojde k okamžitému zlepšení, které ale nemá dlouhého trvání a pacient rychle spěje k relapsu, to znamená, že stav se vrací tam, kde byl. Naopak při podání správného homeopatického léku dochází na začátku ke krátkodobému zhoršení některých symptomů a posléze k dlouhodobému zlepšování, které probíhá podle určitých dopředu předvídatelných zákonitostí. Díky těmto zákonitostem, kterým v homeopatii říkáme Heringovy zákony, může homeopat zjistit, zda dochází k uzdravování či nikoli. Podle těchto kritérií jsme schopni říci už zhruba po dvou týdnech, zda bude zlepšení trvalé, nebo ne.

Podle čeho pozná homeopat účinnost léku?

Ve zkratce můžeme říci, že pokud symptomy mizí „zevnitř ven“, tedy od důležitých orgánů k méně důležitým, je zlepšení často velmi dlouhodobé a někdy trvalé.

Jaké máte plány do budoucna, chystáte další knížku?

Mám mnoho plánů a jedním z nich je skutečně další kniha, kterou mám nyní napsanou tak z jedné třetiny. Jsem přesvědčen, že bude velmi užitečná nejen pro zkušené homeopaty, ale i pro naprosté laiky. Chystá se i rozšiřování školy do zahraničí, ale nerad bych nyní prozrazoval nějaké větší podrobnosti.

Autor: Jarmila Zechová Syptáková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS