Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Petra Cempírková: Propojte v sobě mysl s energií!

1. 11. 2017

Zdravotní cvičení qigong (někdy také čchi-kung) pracuje s životní energií čchi v našem těle. Díky tomu má vliv na psychické i fyzické zdraví a současně zklidňuje mysl. „Rozproudí v těle energii, čímž se nastartuje samouzdravovací proces,“ říká Petra Cempírková.

Co to je qigong?

Cvičení, které pochází z Číny, kde má tradici několik tisíc let. Nazývají ho tam cvičením dlouhověkosti. Jedná se v podstatě o zdravotní cviky, které jsou často součástí tradiční čínské medicíny, ale lze je cvičit naprosto nezávisle od dalších postupů. Qigong je také základním stavebním kamenem tchaj-ťi i dalších bojových umění.

V čem spočívá základní princip tohoto cvičení?

Qigong využívá dovednosti práce s energií a prohlubuje propojení mysli, energie a fyzického těla tak, aby nám bylo dobře. Ustavením těla do specifických pozic nebo prováděním jednoduchých pohybů se rozvíjí energetický potenciál, aktivují se energetická centra a harmonizuje se energie v systému.

Co s lidským tělem energie čchi dělá?

Čchi je životodárná energie, bez které by nefungovalo naše tělo a mysl, ale ani žádný jiný živý organismus. Je všude kolem nás, je tedy univerzální, vesmírná a takzvaně neduální nebo nepolární. Pak je ještě energie duální nebo polární, která je součástí našeho těla a má několik podob. Nebo je to čchi vrozená, kterou dostaneme jako výbavu od rodičů. Jednak je to čchi získaná z toho, co dýcháme, jíme, pijeme a pociťujeme.

Co když energie nemáme dost?

Pokud jsme unavení, vyčerpaní, naštvaní a ve stresu, energie ubývá a projeví se to i na našem těle. Možná ne hned, ale po nějakém čase to menší nebo větší následky má. A pokud je taková zátěž dlouhodobá, může dojít až k nemoci. V tom případě je potřeba doplnit energii právě qigong cvičením. Pokud je energie dostatek, vše funguje správně, jak má. Můžeme dokonce energii předávat dál třeba úsměvem, objetím nebo nějakou kreativní činností, jako je malování, psaní, hraní hudby a podobně. 

Lze nedostatku energie nějak předcházet?

Nejlepším způsobem je naučit se vnímat své tělo a naslouchat jeho signálům. To je první krok, vůbec si všimnout, že něco není v pořádku. Dále je pro mě důležité naučit se s energií pracovat, umět se uvolnit, vyladit a dodat do těla novou energii, na což je qigong ideální. Líbí se mi také, že spojuje stránku duševní, duchovní, energetickou a fyzickou. Žádný z těchto aspektů nevynechává.

Jak qigong pracuje s životní energií v našem těle?

Qigong energii v těle rozproudí. Rozvede ji i do těch částí, do kterých se jí běžně dostává málo. Přes uvolnění těla, zklidnění mysli a zaměření pozornosti ke svému středu se lépe energii otevřeme, začneme jí přijímat více a dostane se hlouběji. Tělo se začne čistit, harmonizovat a nastartuje se samouzdravovací proces.

Na co se qigong zaměřuje nejvíc?

Verzí qigongu existuje velké množství, takže lze vybrat třeba cvičení podporující proudění energie v dráze ledvin nebo v dráze srdce. Qigong obecně působí na psychickou pohodu, snižuje stres a zlepšuje soustředění. Zároveň jsou cviky prospěšné fyzickému zdraví, odstraňují bolesti páteře a zlepšují její funkčnost. Mají vliv také na lepší prokrvení a fungování orgánů, odstranění bolestí hlavy a mnoho dalšího.

Jak vypadá qigong v praxi?

Pokud uvidíte někoho cvičit qigong, může se vám zdát trochu jako podivín. Jeho součástí je totiž stání v určitých pozicích po dobu třeba 20 minut. Takže navenek to vypadá, že člověk jenom stojí a nic se neděje. Jde ale o vnitřní práci a energii. Praktikující se zaměřuje na správné provedení pozice, uvolnění svalů, správné dýchání, proudění energie v těle a zklidnění mysli.

Cvičí se zde také nějaké sestavy?

Ano. Různé sestavy jsou velkou skupinou qigong cvičení. Jde o pomalu prováděné pohyby, které pomáhají vedení energie v těle. Tím, že otočíme pozornost ke svému tělu a ke svému nitru, začnou se jednotlivé části oživovat, protože myšlenka dává energii směr, a začne samoléčebný proces.

Jaké další pozitivní účinky má qigong na lidské tělo?

Pozitivních účinků je celá řada. Je to zlepšení držení těla, srovnání páteře, odstranění bolestí zad, krční páteře a kloubů, vyrovnání tlaku, zlepšení trávení a dýchání, uvolnění zatuhlých svalů a kloubů, odstranění stresu, únavy, nespavosti a bolestí hlavy, zlepšení reprodukční funkce, zvýšení imunity. Přispívá k celkové vyrovnanosti, zklidnění a zvýšení vitality. Působí také preventivně ve všech těchto oblastech.

Jak často je vhodné cvičit, aby se dostavily pozitivní účinky?

Nejlepší je cvičit denně. Pravidelným opakováním se zlepšuje vnímání a prohlubují se účinky cvičení. Na druhou stranu je lepší najít si aspoň chvíli času kdykoli to jde, třeba jednou za týden, než necvičit vůbec.

Je součástí cvičení také meditace?

Qigong jako takový je vlastně jakousi pohybovou meditací. Pracuje se při něm také s vizualizací a se zklidněním mysli, cviky se provádějí plynule a přirozeně. Jeho nedílnou součástí je i práce s dechem.

V čem se tedy liší qigong od jógy?

Myslím si, že ve svém základu jsou si qigong a jóga podobné. Zaměřují se nejen na tělo, ale i na duchovní a energetický přesah cvičení. Qigong je co se týká fyzické náročnosti mnohem jednodušší než jóga. Proto ho lze cvičit do vysokého věku a třeba i po úrazech kolene nebo páteře.

Mohou nějaké cviky qigongu sloužit jako relaxační či antistresové cvičení ve vypjatých situacích?

Ano, jsou to cviky na pomezí qigongu a meditace. Pokud nemáme moc času ani prostor, kde cvičit, stačí se na chvíli posadit, zavřít oči a zaměřit pozornost na dech. Nejdříve jen sledovat dech, jeho rychlost a kudy prochází. Nijak se neomezovat, nepřizpůsobovat. Pak začneme nadechovat nosem do břicha a vydechovat zpátky nosem. Postupně dech zklidňujeme a prohlubujeme. Úplně uvolníme oči, které jsou stále zavřené, a představíme si, že jsou volně položené do černého sametu. Tím se nám začne uvolňovat napětí v obličeji a postupně v celém těle. Můžeme si potom představit nějaké příjemné místo, kde se v tu chvíli ocitneme, a pozorujeme detaily toho místa. Odvedeme tak myšlenky od toho, co nás stresuje. Nakonec se přes hluboký nádech vrátíme zpátky do přítomnosti a do těla, třením si zahřejeme dlaně, přiložíme je na obličej a pomalu do nich otevřeme oči.

A některá specifická cvičení přímo z qigongu?

Pokud je času a prostoru více, doporučuji očištění energetického pole, napojení na energii Nebe a Země a qigong Harmonizace tří ohňů. To už jsou ale cvičení, které je potřeba se naučit a vysvětlit si pod vedením lektora.

Autor: Romana Volgemutová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS