Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Pozor na chronickou únavu!

6. 10. 2014

Když ráno vstanete z postele, už přemýšlíte nad tím, jak byste se tam vrátili. Nedokážete se na nic soustředit, neustále cítíte, jak se vám zavírají oči, jste unavení a ke všemu trpíte bolestmi hlavy? Mohla by to být chřipka. Anebo také chronický únavový syndrom.

Na jednu stranu je to velmi obávané onemocnění. Na stranu druhou bývá jeho existence neustále zpochybňována. Kde ale leží pravda? Jako vždycky někde uprostřed. Hlavním problémem chronického únavového syndromu je jeho neprobádanost. Známé příznaky mohou zpočátku ukazovat na mnoho onemocnění – od obyčejného nachlazení až po nádory mozku. Jen těžko se tak chronický únavový syndrom diagnostikuje. Navíc nejsou známé žádné přesné příčiny.

Šest měsíců únavy

Únava je normální stav lidské mysli, neměla by však být trvalá. Podle průzkumů neustálou únavou trpí pětina mužů a čtvrtina žen. Samozřejmě to neznamená, že mají automaticky únavový syndrom, ale může tomu tak být. Příznaky jsou totiž různé. Patří mezi ně pocit únavy trvající déle než šest měsíců, bolesti hlavy, konstantně zvýšená teplota, nevysvětlitelné bolesti kloubů a svalů, podrážděnost, úzkost, změny nálad a například i poruchy spánku. Ano, příznaky jsou podobné virovým infekcím. Člověk trpící únavovým syndromem ale není schopný běžného života.

Šest měsíců je ale dlouhá doba – snad každý si svého zdraví váží natolik, že by k lékaři zašel. Takový člověk si projde všemi možnými testy – čekají ho krevní odběry, vyšetření imunologem, neurologem, psychologem. Chronický únavový syndrom se většinou diagnostikuje jako poslední možnost, kdy už jsou ostatní zjevné choroby vyloučeny.

Tohle jen tak nepřejde

Vzhledem k tomu, že neexistují známé příčiny této nemoci, každý případ se léčí jinak. Nejčastěji se přistupuje k léčbě antidepresivy a psychoterapií. Účinná bývá řízená relaxace a přírodní zdroje energie jako například guarana. Únavovým syndromem (ovšem ne tím chronickým) však můžete trpět i z jasných důvodů – z nedostatku vitaminů, stopových prvků nebo kvůli přetrvávajícímu virovému onemocnění. To by ale prokázalo už běžné vyšetření krve.

Tímto onemocněním trpí až čtyřikrát více ženy než muži. Poprvé se projevuje v pubertě, objevit se ovšem může až mnohem později. Sklony k únavovému syndromu mají častěji lidé se smyslem pro povinnost nebo lidé tíhnoucí k workoholismu. Příčina může často být i psychická – právě životní styl, který nás vede k přemíře aktivit, může zapříčinit tuto zrádnou nemoc.

Zkuste detoxikaci

Ani z hlediska detoxikace nemá únava zcela jednotnou příčinu. V lehčích případech stačí, když se obnoví koloběh energie vyčištěním jednotlivých orgánů ovládajících okruhy. V každém orgánu se podle představ čínské medicíny přidává energie tohoto orgánu a ta je pokaždé jiná: plíce dodávají jinou energii než slezina (žaludek, slinivka břišní) a pochopitelně jinou než játra, ledviny či srdce.

Odstraněním blokád se cirkulace energie zlepší a orgány sytí náš energetický systém správnou, optimální energií. Jindy je možné najít příčinu únavy v mikrobiálních ložiscích a toxinech umístěných ve svalech. Pokud je detoxikace provedena správně, člověk většinou konstatuje, že se jeho energie zlepšila.

Autor: Dagmar Čechová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS