Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Proč nás děsí noční můry?

1. 12. 2014

Máte těžký spánek? Noční můry nejsou nic zvláštního – tvoří až tři čtvrtiny všech snů! Někdy ale překročí hranici, která člověku ovlivňuje život, a proti tomu je nutné se bránit. Dá se ale ovlivnit, co se nám zdá?

Noční můra je špatný sen plný strachu, zoufalství, smutku nebo bolesti. Takový, ze kterého se probudíte celí zpocení, pravděpodobně dezorientovaní a rozhodně i psychicky rozhození. Pokud můrami trpíte občas, dá se to ještě zvládnout. Dlouhodobě jsou ale k nepřežití!

Trauma, stres či nemoc

Nočními můrami nejčastěji trpí malé děti nebo lidé, kteří si prošli životním traumatem. Významným faktorem je ale i stres. V nočních můrách se nejčastěji objevují naše největší obavy, ať už celoživotní, nebo momentální. V hlavě se totiž probíráme jedním a tím tíživým problémem stále dokola, proto se nám vrací i ve snech.

Noční můry ale spouští mnoho věcí. Už zmíněné trauma nebo stres, důvodem ale může být i nemoc – třeba obyčejná chřipka s horečkou – nebo nepohodlná a celkově špatná poloha při spánku. Noční můry mohou být i vedlejším efektem některých léků. Pokud chodíte spát s plným žaludkem, také si koledujete o zlé sny – vaše tělo a metabolismus jsou totiž až příliš „vzhůru“ a mozková aktivita je tím pádem vyšší, než je při spánku běžné.

Problémem je, když se noční můry objevují příliš často, nebo dokonce každou noc. Člověk se nejdřív budí, trvá mu, než znovu usne, později se mnozí dokonce bojí usnout. Studie prokázaly, že až 75 procent snů je negativních. Jenže noční můry probíhají v době REM spánku, tudíž si je velmi dobře pamatujeme. Průměrně má tedy člověk opravdovou noční můru jednou za měsíc. U dětí nad pět let je to jednou týdně u čtvrtiny z nich. Nejčastěji se noční můry vyskytují u teenagerů. V tomto období se také objevuje náměsíčnost.

Nestrašte děti zbytečně

U dětí je ale třeba dávat na podobné věci dobrý pozor. Mohou trpět stresem, který se zvláště často objevuje u žáků na prvním stupni základní školy. Rodiče na děti často nakládají až příliš velké množství starostí. Není to ale jen škola, kvůli které mohou mít špatné sny. Bát se ve snu mohou i o své zdraví nebo život – rodiče je totiž až příliš často straší historkami o zlých lidech nebo příšerách. Podobné úzkosti se pak mohou přenést až do dospělosti.

A co negativního se lidem zdá nejčastěji? Nejobvyklejší noční můrou je dlouhý pád, který v zásadě končí probuzením před dopadem. Ačkoliv je mnoho z nás ze školy už delší dobu, stále se nám zdá, že jsme nezvládli maturitu nebo vyletěli od státnic. Velmi časté jsou i pocity, kdy se člověk nemůže hýbat, nebo dokonce dýchat. Ale pozor – to může souviset se spánkovou paralýzou, což je stav mezi bděním a spánkem, kdy mozek ještě nedokáže odlišit realitu od snu. Častějším projevem je pohyb končetin podle dění ve snu (běh, chůze po schodech). Celý tento problém závisí na zpožděné reakci jednoho mozkového centra, které „vypíná“ svalstvo během REM spánku.

U noční můry se uprostřed noci probudíte a cítíte nějakou negativní emoci, jako je strach nebo psychická bolest. Dotyčný člověk pak nemůže nějakou dobu usnout a sen si může pamatovat i několik dní, nebo dokonce celý život.

Těžký boj s můrami

Jak proti můrám bojovat? Jsou věci, se kterými toho moc neuděláte – jako je například zmíněný stres. Těžko si poručíte, aby se vaše mysl uklidnila a zbavila se těžkých myšlenek. Můžete se ale pokusit dělat něco neutrálního – přečíst si příjemnou knihu nebo se podívat na film. Rozhodně se ovšem nedívejte na horory! Sny totiž ventilují pocity a myšlenky nedávných událostí, které se nám přihodily nebo kterých jsme byli svědky.

Snažte se chodit spát, když se na to cítíte – nebuďte vzhůru déle, než je to nezbytně nutné. Určitě spěte ve vyvětrané, pokud možno chladnější místnosti. Nepřemýšlejte nad starostmi, v noci se vše zdá horší, než je. Dobré je dát si před spaním sklenici teplého mléka nebo kakaa. Na noc ovšem nejezte! Pokud vám vyčištění prostředí a mysli nepomůže, je na čase navštívit lékaře. Psycholog popřípadě psychiatr dokáže najít příčinu vašeho špatného spaní – může to být deprese nebo neuróza. Odborník pak bude i vědět, co s vámi. Často se ale nejprve ocitnete ve spánkové laboratoři. Během takového vyšetření vám během spánku lékaři měří pomocí snímačů na kůži srdeční činnost, dýchání a často i činnost mozkovou.

Mají i svá pozitiva

Bojovat proti nočním můrám se dá i psychofarmaky. Objevily se ale také děsivé případy, kdy se stav člověka zhoršil, protože se ze špatného snu nemohl probudit. Vedle nočních můr navíc existují také noční děsy. Ty se objevují během NREM fáze spánku, tuto noční můru si tedy nepamatujeme. Doprovází ji ovšem náměsíčnost, často také pláč, křik i srozumitelná mluva (ale o nesmyslných věcech). Takový člověk se nedá probudit, většinou zase stejně rychle usne a ráno o ničem neví.

Noční můry ale nemusíme brát jen negativně – pokud se člověku nezdají častěji, než je zdrávo, mohou nás naopak stresu nebo depresí zbavit. Emočně vypjatý sen člověka sice vyčerpá, uvolní ale také negativní emoce spojené s určitou událostí. Pomohou nám uvědomit si potlačované pocity nebo vyřešit dlouho odkládaná rozhodnutí.

Autor: Dagmar Čechová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS