Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Renáta Jahodová: Bylinky jsou můj život

5. 1. 2018

S bylinkami žije Renáta Jahodová odmala. Doma jich má sedmapadesát, část si pěstuje sama, část sbírá v jesenických horách a další odebírá od dodavatelů. K lidem přistupuje individuálně, každému namíchá směs, která mu padne na tělo i na duši.

Kdy jste objevila kouzlo bylinek?

Tím, že jsem vyrůstala na vesnici a babička měla zahradu, pro mě byliny byly odmala přirozeností. Jakýkoli dětský kašel utišil podbělový čaj, na různé neduhy pomohla majoránka. Původně jsem zdravotní laborantka, a když jsem šla studovat zdravotní školu, zaujala mě celostní medicína. Začala jsem k věcem přistupovat jiným způsobem. Moje volba padla na bylinky, které jsou poslední dobou hodně in, já s nimi ale žiju celý život.

Takže jste se na svou profesi vlastně připravovala od dětství…

Bylo to vyústění toho, co jsem vystudovala, pak jsem si dodělávala zdravotního maséra, dělala jsem v lázních. Ale pořád mě mrzelo, že se člověku nevěnuje taková pozornost, jakou by si zasloužil, že není brán jako komplexní osobnost, nemluví se s ním. Začala mě fascinovat arabská, čínská a indická medicína, jejich starodávné přístupy, rozdělení lidí podle konstitucí, to, jaké máme v těle šťávy, čeho je méně, čeho víc, jak to dát do rovnováhy. A i tam stály na začátku bylinky. Než přišla anorganická chemie, která nahradila organickou.

V čem bylinky pomáhají?

Bylinky mě pohltily tak, že je dávám do souvislosti s charakteristikou člověka, protože každá bylina má své určité charakteristické vlastnosti, své tepelné působení. Každá má svou duši, roste na určitých místech, obklopují ji všechny živly. Podle toho má svou sílu. Když má člověk problém, ať už fyzický nebo psychický, dívám se, jak žije a čím se obklopuje, podle toho určím bylinu a namíchám směs.

Čajovou směs?

Bylinky se nepoužívají jen ve formě čajů, ale i olejů, mastí nebo tinktur. S lidmi pracuju hodně individuálně. Pro firmu Oxalis vytvářím recepty bylinných směsí pro široké okolí, u svých klientů si ale dovolím být individualistka, mají u mě absolutní pozornost a péči.

Každému tedy smícháte bylinky trochu jinak?

Mám takový druh terapie, kdy pracuji na všech úrovních lidského těla – psychické, fyzické, mentální, duševní i energetické. A ano, každému připravím vše, co v danou chvíli potřebuje.

Jak to tedy probíhá, když k vám někdo přijde a popovídáte si?

Při práci používám spojení s elementy, které jsou zastoupeny v našem těle. Jeden z nich vybereme a probereme ho. Dále zaktivuju spouštěcí body na drahách konkrétních orgánů, potom přichází na řadu éterický olej a vedená meditace. Klienta provedu jógovým dechem a příběhem. Následuje malování mandaly, kde zapojí práci pravé a levé hemisféry. Všechno, co během jednotlivých kroků uvolníme, vymaluje do mandaly. Rozebíráme to a přicházíme na jádro momentální nerovnováhy člověka.

A pak mu poradíte?

Jsem jen prostředníkem, mohu mu dát nadhled, rady, mohu pomoci v tom pochopit, co se děje, a také to, že za vše jsme zodpovědní sami. Co lze udělat pro nápravu, jak se začít chovat k sobě i k jiným. Doporučím a namíchám bylinky. Pak už záleží na dotyčném, jak s tím vším naloží.

Jaké bylinky jsou základní, řekněme multifunkční?

Doma pěstuju základních šestnáct druhů bylin. Jinak mám dodavatele. Vybírám si firmy, které o pěstování bylin něco vědí, je totiž důležité nejen to, jak a kde je nasbíráte, ale i jak je sušíte a uchováváte. Při špatném sušení chytne bylina plíseň.

Jaké byliny doporučujete pro pěstování na záhoně?

Například brutnák lékařský, levanduli, mátu, meduňku, řepík lékařský, majoránku, proskurník, rozmarýn, dobromysl, sporýš, yzop lékařský, saturejku, šalvěj, jablečník nebo lichořeřišnici.

Jaké bylinky pomáhají lidem ve stáří?

Takové, které jim rozradostní srdce, protože stáří je období, kdy si máme užívat a radovat se, byť nám to nemoci úplně nedovolují – třeba brutnák lékařský otvírá naše srdce, působí skvěle na žlázy s vnitřní sekrecí a základní orgány. Dále třeba dobromysl, jehož název je odvozený od dobré mysli. Působí dobře i na křeče. Dobré jsou i majoránka a mateřídouška, ty jsou všeobjímající, což plno starých lidí potřebuje. Povzbudit mohou i rozmarýn s mátou.

Mnoho lidí trpí problémy kloubů…

Pokud mají lidé kloubní problémy, je dobré nasekat březové listí, udělat si placky a přikládat je na bolavé kosti. Dobré jsou i kostival a lichořeřišnice, která je úžasná ve formě tinktury, nejenže podporuje imunitu, ale působí dobře i na ledviny a močový systém. Začerstva lze její květy používat do salátů. Je to přírodní antibiotikum, stejně jako tužebník lékařský.

Co je dobré pro děti?

Heřmánek a levandule, černý bez, lípa, dobromysl, proskurník, který je skvělý na drásavé kašle, dále tymián, který zase rozpouští hleny při hlenovitém kašli, totéž divizna nebo podběl – jako malí jsme ho pili často. Když nechcete, aby děti pily sladké šťávy, je dobré dělat jim čaje z jahodníkového nebo maliníkového listí.

Léčivé jsou i mnohé volně rostoucí rostliny, třeba kopřivu považujeme skoro za plevel, přitom je velmi zdravá…

Určitě. Kopřiva by měla být od začátku jara nedílnou součástí jídelníčku, jsou z ní dobré pomazánky i polévky. Je výborná na pročištění krve, na podporu ledvin, upravuje metabolismus a funkci jater i žlučníku.

Co pampeliška?

Kořen pampelišky je výborný na „kafe“. Jako léčivka pomáhá při regeneraci jater a žlučníku, žaludku, slinivky a ledvin. Je to výborné diuretikum, podporující tvorbu a vylučování moči, které lze užívat bez následné ztráty draslíku. Působí dobře na odbourávání cholesterolu a toxinů a pomáhá snižovat převahu estrogenů při endometrióze.

Jak lze z kořene pampelišky vyrobit „kafe“?

Podobně jako se z čekanky vyrábí cikorka. Kořen pampelišky očistíte, usušíte, nasekáte, opražíte, rozemelete a je hotovo. Kořeny bylin sbíráme buď brzy na jaře, nebo na podzim.

Co dobře působí na hormonální systém?

Veřejně se vždy mluví o pár bylinkách a na ostatní se zapomíná. U hormonálního systému se mluví často o kotvičníku. Hledala jsem i jinou vhodnou bylinku a našla brutnák lékařský. Působí totiž na žlázový systém, do kterého patří i štítná žláza, která ovlivňuje celý hormonální systém našeho těla.

Podporujete, když s bylinkáři spolupracují lékaři?

Rozhodně. Lékaři by měli pracovat nejen s tělem člověka, ale i s jeho duší. Je plno lékařů, kteří pracují s celostní medicínou nebo s ájruvédou, což je jedině dobře. 

Autor: Andrea Cerqueirová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS