Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225
  • Homepage
  • Zdraví
  • Štěpánka Petrželová Hojdová: Ženy v sobě mají energii, je jen potřeba ji najít!

Štěpánka Petrželová Hojdová: Ženy v sobě mají energii, je jen potřeba ji najít!

1. 11. 2017

Koučuje ženy. Učí je probudit ženskou podstatu a nebát se být úspěšnými v mužském světě. Jak sama říká, nikomu nedává přesné návody, snaží se jen popostrkávat správným směrem. Kromě toho pořádá semináře a natáčí rozhovory se známými ženami.

Jak dlouho se věnujete koučinku a co vás k němu přivedlo?

Svůj první trénink jsem dokončila koncem roku 2013. Přivedl mě k němu přirozený vývoj mého osobního rozvoje. Sama jsem procházela jako klient terapií a přirozeně jsem se dopracovala až ke koučinku. Už dlouho jsem cítila, že psychologie, psychoterapie či jiná podobná pomocná profese jsou mi blízké a mám na ně talent. Když jsem se ale začetla do klasických knih ohledně psychologie, se spoustou věcí jsem nesouhlasila. Až když jsem našla koučink, tak jsem ucítila, že je to ono!

Určitě jste narazila na několik technik osobního rozvoje, která vás nejvíce posunula vpřed?

Nevěřím na náhody, proto vím, že každá technika ke mně přišla právě v době, kdy jsem byla připravená s ní efektivně pracovat. Takže každá mě velmi posunula. Nějaké mi pomohly zaléčit traumata z minulosti, která mě neustále držela ve stagnaci, jiné mě naopak posunuly vpřed, když byl ten správný čas. Ze dna mě zvedla kniha Louise L. Hayové Miluj svůj život. A s opravdu hlubokým zaléčením a zahojením největších ran z dětství mi pomohla systematická psychoterapie.

Kdy podle vás ženy nejvíce ztrácejí ženskou podstatu?

Kdykoli se odpojíme od sebe sama. Ženská podstata je přímo spojena s naším sebevědomím. U žen se to často stává, že naplňují potřeby všech okolo, a na své vlastní zapomínají. Neustále čekají na komplimenty zvenčí, které živí jejich kolísající sebedůvěru. Ale těch důvodů, proč ženská podstata spí, proč nezná svou ženskou individualitu a nečerpá energii zevnitř, je spousta.

Jak v sobě mohou ženy opět probudit svou podstatu?

Každá máme jiný příběh a kráčíme po jiné cestě. Můžeme si být v něčem podobné, ale vždy je důležitá individuální práce. Základem Ericknovského koučinku je víra, že každá klientka zná svou pravdu. Nejsem tu od toho, abych dělala mistra. Nežila jsem její život. Já znám techniky, jak ji propojit s její podstatou. Jak jí pomoci se znovu setkat s jejím nejhlubším já. Odpovědi si už najde sama. Kdybych do procesu zasahovala a někam ji vedla, přenášela bych na ni nejen své zkušenosti, ale i limity. Velmi často klientky dojdou mnohem dál, než bych byla schopna dojít já.

Máte pocit, že svoje ženství ztrácíme více než v dřívějších dobách?

To ani ne. Stejně tak jako všechno, i ženská role prochází vývojem. Může se na první pohled zdát, že jsme občas ztracené, ale myslím si, že se dost podobně cítily i naše maminky a babičky. Je to vývoj. Teď je na nás, jak se v tom všem zorientujeme a najdeme své místo. Změna je nevyhnutelná, to je prostě fakt. Můžeme si vzít z minulosti to, co nám teď a tady pořád slouží, na tom není nic špatného. Třeba dodržování starých tradic je v pořádku, pokud nám to přináší něco pozitivního. Ale pořád je důležité to, co se děje teď a tady.

Ženy dnes často podnikají, budují kariéru, tím se ženství neztrácí?

Celkem úspěšně jsme zvládly přechod z ženské do mužské role. Dokázaly jsme si, že na to máme. Teď se jen potřebujeme naučit, jak zase vrátit zpět do té ženské a jak dostat celý proces pod kontrolu. Naučit se být úspěšná manažerka v nějaké tradiční mužské profesi, ale nestát se přitom mužem. Máme teď obrovskou svobodu jako ženy, jen se s ní musíme naučit efektivně zacházet. Tak aby nám sloužila, ne nás ničila.

Proč máte pocit, že svět patří mužům?

Systém, ve kterém žijeme, je zaměřený na užívání logiky a matematiky, vnímání znalostí, práce s fakty, vyhledávání pravidel, racionální vysvětlení vlastních motivů, důležitost bezpečí a jistoty. Na tom není nic špatného, ale myslím, že jsme v tomto ohledu dosáhli vrcholu, a je čas dostat se do rovnováhy. Muž byl dlouho hlavou rodiny, měl poslední slovo. Setkávám se s ženami, které ve jménu úspěchu přijaly tak trochu roli muže. Získaly pocit, že to je jediná cesta, jak uspět v tomto systému. Pokud žena v tomto systému zůstane příliš dlouho, začne se to odrážet na jejím zdraví a fyzickém vzhledu. Je ale možné být ženská, empatická, milující i zranitelná, a přesto úspěšná.

Jak vnímáte ženskou krásu v dnešní době, kdy se klade velký důraz na kosmetiku, diety, plastiky?

V tomto ohledu jsem asi staromódní. Mám ráda přirozenou krásu. Nebarvím si vlasy, nechodím na manikúru, plastiku nemám a nikdy mít nebudu. Mám ráda zdravý životní styl. Přirozený pohyb na čerstvém vzduchu, zdravé jídlo. Je to opět velmi individuální otázka. Ale všeobecně se mi osobně líbí přirozené, sebevědomé ženy.

Takže jste nikdy nezašla na kosmetiku, nedržela diety?

Dietu jsem občas držela, ale vždy to bylo v rámci nějaké očistné kúry. Daří se mi jíst a žít tak, že jsem v rovnováze. Už vím, co mi prospívá a co ne. Na kosmetiku občas zajdu, ale ráda používám tu přírodní. Vnímám ženskou krásu jako dar od přírody. 

Jaké jsou vaše klientky?

Odvážné, když se rozhodly na sobě pracovat a investovat čas, energii a peníze do toho, co je nejhodnotnější – svého vlastního života a jeho kvality.

S čím se na vás nejčastěji obracejí?

Zase je to velmi individuální. Ale pokud bych mluvila všeobecně, tak bych řekla, že potřebují jen malé popostrčení a podporu. Ženství je všeobecně dost historicky, energeticky zatížené. Potýkáme se s hlubokými strachy a obavami, že život samy za sebe nezvládneme. Že potřebujeme toho silného chlapa, aby nás ochránil, uživil, postaral se o nás. Problém je v tom slově „potřebujeme“. Po období matriarchátu a patriarchátu se dostáváme do momentu, kdy spolu máme ruku v ruce kráčet jako partneři.

Partneři možná, ale stejně jde vždy o muže a ženu…

Žena může dát svému muži prostor, aby byl muž. Aby ji ochraňoval a plnil svou mužskou roli v rodině, ale neměla by tam být ta potřeba. Pak je žena jen slabé, bezbranné dítě, které nemá jinou možnost, než se řídit pravidly muže živitele. Není to vztah svobodný a rovnocenný. Ženy chtějí sebevědomí a sebedůvěru. Být samy sebou a žít svůj život ve svobodě.

Dejme tomu, že s vaší pomocí najdou své já. Je pak možné si udržet vztah, nebo muž většinou odchází s tím, že se žena změnila?

Pod kontrolou máme pouze sami sebe a svá rozhodnutí. To, jak se zachová muž poté, co se rozhodnete na sobě pracovat, už není pod mojí kontrolou. Moc často se ale nestává, že by muž odešel kvůli tomu, že se žena změnila. Spíš odchází žena s tím, že chce žít svobodnější život. Hodně to také záleží na pohledu na svět a vztahy. Na základních životních hodnotách. Jsou ženy, pro které je rodina ta nejhlubší a nejzákladnější hodnota a rozhodly se dát děti a spokojenost rodiny na první místo. Podle toho se rozhodují. Takové ženy se většinou jen ujistí, že to mají nastavené v souladu svých hodnot, že jsou na správné cestě a vše je v pořádku.

Čím bych jako vaše klientka procházela? Jak by probíhaly hodiny?

Záleží, jestli přijdete na individuální koučink, nebo na seminář. Pokud na koučink, tak se při prvním setkání seznámíme. Vysvětlím vám, jak pracuji a co můžete a nemůžete očekávat. Mám celkem jasná pravidla, co se týče spolupráce. Například jsem striktní v plnění akčních kroků, které si sama po každém ukončeném sezení sestavíte. Pokud už při první hodině víte, že je plnit nechcete, nemá naše spolupráce smysl. No pak už se hodinu za hodinou soustředíte jen a pouze na dosažení daného cíle. To, jak rychle ho dosáhnete, je jen na vás. Ještě se mi ale nestalo, aby klientka svého cíle nedosáhla.

Chodí k vám i ženy s problémy v těhotenství či kvůli strachu z porodu?

Koučink pro těhotné se trochu liší od klasického koučinku. Jde o překonávání strachů a napětí, které nám v průběhu těhotenství naplno vyplují a můžou blokovat průběh nadcházejícího porodu. Je důležité mít plán a jasnou představu o tom, co potřebuji, abych byla v co nejlepší kondici k nadcházejícímu porodu.

Jak mohu být uvolněná v porodnici, kde je personál odosobněný?

Nejdůležitější je si věřit. Věřit svému tělu a miminku. Být napojená na sebe a své tělo. Pak je jednodušší se na všem domluvit. Personál vidí, že víte, co děláte, a dá vám prostor. Vím to, protože jsem to sama zažila. Pokud jste uvolněná, pracujete na sobě a na zpracování strachů a bloků, je to znát i na vašem porodu.

Koučovala jste někdy i muže?

Ano, životní a kariérní koučink. Po porodu syna jsem se ale rozhodla zaměřit na ženy. Asi je to také můj osobní léčivý proces. A naplno si ho užívám. Ženy mě moc baví. Spousta se jich stává mými přítelkyněmi a otvírají se mi nové pracovní možnosti. Až mě to přestane bavit, tak to třeba změním, ale teď mi to dává smysl. 

Autor: Alžběta Bublanová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS